LRF Olta ile Trofe Eşkina Muhteşem Hikayesiyle…

Evvet sevgili dostlar bugün sizlere muhteşem güzellikte bir eşkina av raporu ile geldim… Kalama sesi kulaklarımdan gitmezken hala da ellerimin titrediğini, muhteşem bir balığı nasıl kıyılattığımı detaylıca anlatacağım. Tabi ki sonrasında videoyu da izleyebilir heyecanıma ortak olabilirsiniz.

22 haziran akşamı için balıkçı arkadaşlarımla sözleştim ve erkenden meranın yolunu tuttuk. Hatta instagram hesabımdan da nereye gittiğimi paylaştım ki gelmek isteyenlerle tanışma ortamı da olur hem de birlikte balık tutarız dedim. Neyse gittik meramıza istavritler çok küçük ve çok sert vuruşlarla geliyordu. Bir tane trofe istavrit kandırdım ve sonra hep küçüğe döndü. O sırada bir tane de erdem abi kandırdı ki hem yandan takılmış hem de büyük olunca heyecanlanıp kepçe açtık. Erdem abi, Erhan hoca ben ava devam ederken Uğur da geldi. Şunu mu taksak bunu mu taksak derken üç beş balık almaya başladık. Aldığımız balık fotoğraflarını da gelemeyen arkadaşımıza atıp onu da heyecanla işini bıraktırıp getirdik.
Yüksel abi de 21.00 gibi aramıza katıldı. O sırada videolarını izleyerek kendime çok şey kattığım Mert Beytullah da geldi. Adam tüm sahili bisikletle gezebilirken ben yürüyerek on metre gitmekten acizim neyse… 🙂 Merada o gün tanıştığımız Cansun abimize de ufacık bir kendi taktığımız silikonlardan bahsedip sohbete devam ettik. Balık azalınca şöyle bir yürüyeyim dedim. Uğur da geldi ve başladık yürümeye. Az ileri gidip hadi geri dönelim istavritten de olduk dedim. Sonra şuradan da atsak mı ister misin birer mırmır alıp gidelim derken oltam takıldı. Sonra kalama almaya başladı. Uğurla gözgöze geldiğimizi ve sonra o şok anı bir kaç saniye sürdükten sonra Uğur’un Usain Bolt gibi kepçe getirmeye koştuğunu hatırlıyorum. Balık öyle bir asıldı ki tek yapabildiğim kamışı sıkıca tutmak oldu. Kalamam zaten açıktı çünkü 0.12mm markasını bile unuttuğum saçma bir Fc ile soare ipe leader yapmış incecik takımlarla istavrit kovalıyordum. Balık önce sağa doğru iyice gitti. Sanırım taş bulamayınca azıcık da solda taş arayayım dedi ve sola doğru gitti.
Soare makinemde kafanın dibi göründü son beş tur falan kalmıştı. Misinamın bir miktarı daha önce karıştığından atmıştım ve 70metre kadar ipim vardı ve kafada 55-60 metre ip sudaydı. Kalama sıkamıyordum çünkü 0.12mm fc vardı. Tek çarem yorulması için dua etmekti. Nitekim sonunda yoruldu. Tam o yorulduğunda aklıma video çekmek geldi. Çünkü panik anım yeni geçmişti ki ne kadar geçmiş videodan da heyecanımı göreceksiniz. Uğur videoyu açtı ve sonrasında kıyıya alana kadar bile gitti gitti geldi gerçekten.
Tek isteğim balığı görmekti. O kadar umutsuzdum ama balığı Uğurun kepçeye koşup, alması ve kepçelemesi sayesinde balığı kıyıya çıkartmayı da almayı başardık. Hem videoda hem de balığı kepçelemede Uğur’a çok ama çok teşekkür ederim. Bu heyecanı hepimizle paylaşmamızı sağladı. Tabi ki takım bilgisini en altta vereceğim ama ondan önce muhteşem fotoğraflar çeken Mert’e de ayrıca teşekkür ederim. Jigging aksiyonlarında gösterdiği bir püf nokta ile jig kullanmayı öğretti. Meramdaki tüm balıkçı arkadaşlarıma da destekleri için çok teşekkür ederim. Herkes kendi tutmuş kadar sevindiğini gözlerinden görebiliyordum. Hikayeme ve heyecanıma ortak olduğunuz yazımı okuyup destek olduğunuz için sizlere de teşekkür ederim.
Ne diyorduk her balık trofe tadında: LRF Olta…
Takım bilgisi:
Shimano diaflash bx 80Ul 1-7gr 244cm
Shimano soare c2000pgss -0.12mm fc (tahminen aspire fc ama emin değilim)
Hayabusa 1.5gr kurşun kafa jighead
Gulp motor oil silikon
Düğümler: leaderde double uni knot, klips uni knot.