LRF Olta ile En Uzağa Atmak

Merhaba sevgili dostlar, yeni bir lrf takımı topladınız attınız ve önünüze düştü. Hemen moral bozmayın. İşin incelikleri ve püf noktaları sizlerle bu yazıda paylaşacağım.

Daha önceden spin sistemiyle uğraşan yada bir kaç kez çapari atmış bir arkadaş, LRF tekniğine geçtiğinde attığı silikon& jighead kombinasyonu çok ama çok yakına düştüğünü düşünüp sistemsel sıkıntılar aramaya başlıyor. Peki doğrusu ne, ne kadar mesafe atış yapılabilir.

LRF ekipmanları ile jig, maket balık ve jighead&silikon kombinasyonu olmak üzere üç sistemde çalışabilirsiniz. Bu sistemlerde en kolayı maket balıktır. At-Çek spin sistemine dayalıdır ve maket balığın ağırlık ve tokluğuna yapısına bağlı olarak mesafeye atarsınız.

Maket balıkların kendi yapısındaki aksiyonu bulup spin sisteminin mikrosu şeklinde çalışabilirsiniz. Bu sahteler dışında bir de jigler vardır. Onlar maket balıktan da ileri atılabilir. Çünkü tok yapısıyla ve küçük boyutlarıyla sürtünme minimum ve maksimum ağırlık ile en ileri atabilirsiniz.

Peki bu en ileri kavramı nedir. Kaç olmalıdır?

Bir takımı toplarken ne avlamak istediğinizi belirlersiniz. Hibrit bir takımla hem mırmır eşkina akya hem de istavrit gibi küçük balık hedefliyorsanız ikisinde de tam verim yerine biraz ondan biraz bundan olduğunu kabul etmelisiniz. Bu durumda da kamış çok büyük kriter. Öncelikle istavrit avcılığında genellikle 0,5-7 gr gibi kamışlar kullanıldığını biliyoruz. Buna göre de bu kamış ile atılabilecek en optimum ağırlık 0,5+7=7.5gr  7.5/2=3.75gr en iyi atışı sağlar.

Bu atışta eğer ip kullanıyorsanız erim daha iyi olacaktır. Çünkü ip, makine kafasından daha hızlı çıkar. Yapısı gereği sertliği çok düşük ve hafızasız (yani kafaya sardığını şeklini almayan ip) olduğundan kafadan daha iyi çıkacağını da not alalım. Diğer bir husus da şimdi kaç gram atmak istediğimizi belirleyelim. örneğin 2 gr jighead ve üzerinde bir silikonla atış yapsak; genellikle 10-12 metre arasına ( Rüzgarsız havada) düşürebiliriz. Daha ilerisi olmaz. Ama eğer 5 metreye düştüyse de hatalarımızı arayalım hemen. Öncelikle atış tekniğinde sıkıntı vardır. İpi tuttuğunuz parmağı geç bırakırsanız yem yakına düşer. Çok erken bırakırsanız da ip havada paraşüt gibi açılır. Genellikle acemilik zamanında ikinci olanı tercih ederdim.

Daha ileri atmak için olabilen en ince ipe geçmelisiniz. 0,10 mm ip ile 10 metre atılırken 0,04mm ip ile bu mesafe 20 metreye çıkacaktır. Çıktı da zaten. Bu yüzden en ince iplere geçmeniz ilk ve en önemli kriter. Sonraki kriter ise kamışınız. Eğer LRF disiplini dışında bir kamışla avlanıyorsanız işiniz yaş. Çünkü biraz önce bahsettiğim kamış atar aralığı çok önemli bir kriter. Bu yüzden kamış seçimlerinde minimum atarlı kamışları almanızı öneriyorum.

Maksimum atış için ilk şart ipin 0,06mm ve daha altında bir incelik olması yada monofilament misinalarda ise 0,14mm ve daha altındaki kalınlıklara inmeniz. Bu takdirde misinaların patlama riski (büyük balıkta) olacaktır. Ama bu durum için de kalamanızı biraz açık tutmakta her zaman fayda var.

İdeal şartlarda 1-7 gr bir kamışla rüzgarsız bir havada 0,04mm bir ip ile 2 gr ağırlığı 20 metre civarına ulaştırabiliyorum. Fakat 0,08mm bir ip ile 10mt civarı atış yapabiliyorum. İp kalınlaştıkça sürtünme ve su tutma arttığını, kamışın her halkasından ipin çıkışında sürtünmenin de 0,04mm ye göre 0,08mm nin daha fazla sürtünmeye sebep olacağını belirtmeliyiz.

Makineye hiç değinmedim ama makine de LRF kamışına uygun büyüklükte olmaz ise kamıştaki ilk boğuma gelen ipin spiral yaptığını yada kuşgözü gibi problemlerin arttığını, makinenin ağırlığının dengeyi bozup atarken rahatsızlık hissettirdiğini görebilirsiniz. O yüzden 1000 lik bir makinenin lrf kamışıyla daha uyumlu olacağını ve başka sıkıntılar yaşamamak için 1000 lik makine tercih etmeniz gerektiğini de belirteyim.

Doğru takımları tercih etmişseniz ve kamış atar aralığında bir jighead silikon kullanıyorsanız ortalama atışlarınızın 15 metrelerde olabileceğini, spin mesafelerini yakalamanın çok ütopik olduğunu unutmamalıyız. En iyi jig atışlarının ise 50 metrelere çıkabileceğini belirteyim.

Takım toplamadan önce ideal bir takım için gerekli şartları sağlarsanız ve gerçek bir lrf takımı toplarsanız erim konusunda da sıkıntılar yaşamayacağınız gibi hissiyat ve aksiyon vermekte de sıkıntı yaşamazsınız.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar… Başka bir yazıda görüşmek üzere 🙂