LRF mi Hafif Spin mi?

Light Rock Fishing” kabaca “hafif kaya balıkçılığı” olarak dilimize çevrilmektedir. İsmindeki “kaya” kelimesine ve çıkış noktasına baktığımızda 1 – 2 gr hafif jigheadler ile 5-6 cm küçük silikonların kullanılması bu yöntemde erim mesafesinin çok önemli olmayarak kaya diplerine indirilen silikon yemlerin dikey bir şekilde hareketlendirilerek balığın kandırılmaya çalışması aklıma geliyor.

Hal böyle olunca da her UL takım ile yapılan av LRF midir? Sorusu aklıma takılıyor. Yoksa oltacı camiası olarak bir kavram karmaşasının içinde miyiz?

Eskiden bu yana ustalarımızında yapmış olduğu alabalık ve kasna avlarında mini maketler, döner kaşıklar ve silikonlar ile uzak mesafe atış yapılarak yatay bir şekilde avlanmak hafif spin avcılığı değil miydi?

Şimdi ne oldu da hepsi birbirine karıştı? Sanki bir kavram karmaşasının içindeyiz gibi geliyor bana.
Bu durumda her UL kamışa da LRF kamışı demek bana biraz yanlıştaymışız gibi geliyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi isim ve çıkış noktasına bakıldığında da LRF kamışlarının kullanım amacına göre kendine has bir takım özelliklerinin olması gerektiği gibi duruyor.

Bunları herhangi bir kesimi hedef göstermek amacıyla yazdığım sanılmasın. Sadece kendi içimdeki kavram karmaşasının dışa vurumudur.

Sizin bu konudaki görüşlerinizi de merak etmekteyim. Fikirleriniz nelerdir?

Avına ve Avlağına Saygılı Tüm Amatörlere Rastgele…

  1. merhabalar size sormak istediğim bir konu var.almış olduğum diaflash 3-15 light spin kamışıma uygun bir makina almak istiyorum.fakat kararsız kaldım.stradic 1000 mi 2500 mü seçilmeli acaba?

    1. stradic 1000 hg yani high gear hızlı sarım modelini tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir