Lrf malzemesi alırken önem sırası

​Merhaba sevgili dostlar. Yeni bir lrf takımı topluyorsak genellikle ilk yaptığımız yanlış aslında tüm bütçemizi kamış ve makineye ayırmaktır. Sonrasında aldığım 3-5 liralık silikonlarla balık tutmaya çalışarak hobiye soğuruz. İşte bu hatanın önüne geçmek için size önerim öncelikle doğru yemleri edinmenizdir. Bu sıralama bana göre şöyle olmalıdır: kokulu silikonlar, kamış, makine, jighead çanta klips misina vsvs… ilk iki kriter lrfnin en önemli kısmıdır bana göre.

Doğru silikonlar ve doğru kamış seçilerek başlanmadığında lrf çok zor bir hal aldığı gibi acemilik süreci daha da uzun sürer. Balık tutarken basit düşünüp önce yemin kalitelisini oltaya takmak gerek. Sonra tüm takım birbiri ile kombinedir zaten. 0.5-7 gr civarı kamışlar yaklaşık 3 kg çekerlidir. Yine keza 1000lik makinelerin çoğu 3 kg çekerlidir. Bu takıma uygun 0.16 lik bir mono misina ve bir kaç farklı ağırlıkta jighead ile ava başlanılabilir.

Takım toplamak için olan bütçenizin 100lirasını silikon jighead kısmına ayırın. Geri kalanı ile iyi bir kamış kötü bir makine alarak başlayabilirsiniz. Sonradan da eğer artık size yetmiyor gibi geliyorsa daha doğru bir kamış makine kombinasyonu yapılabilir. Ama en iyi takımı da toplasanız, kötü bir silikon yada yem almışsanız takımın bir önemi kalmaz. Çoğunlukla yapılan en büyük yanlış da budur. Olmazsa olmazlardan önerim isome marukyu pembe L boy silikon ve gulp baby sardine serisi beyaz veya pembe renklerin çantada olmasına önem gösteririm. Olmazsa olmaz silikonları alıp sonrasında ise doğru kamışı seçmek gerekir.

Doğru kamış, kırılmaz kamış değildir. Her kamış kırılabilir bu da ek not olarak kalsın. Bazısı esnek bazısı ise sert kamış kullanmak ister. Bu konuda da tercih için iki tür kamışı da av marketinde elinize alıp kendi tercihinizi yapmak olacaktır. Sonrasında ise diğer tüm ekipmanlar bütçeye bağlı olarak alınabilirler. Fakat yanlış kamış tercihi hissiyatı zayıflaştırır. Örneğin spin kamışla lrf yapmak isteyen kişinin kabaca anlatacak olursak telefon direği ile balık tutması gibi bir durum söz konusudur. Oltanın ucundaki ağırlığı hissetmek gerekir. Kamışla yönlendirerek silikona doğru aksiyon vermek tüm lrf olayının püf noktasıdır.

Tekrar sıralamak gerekirse silikonlar, kamış, makine ve diğer ekipmanlar şeklinde bir sıralama ile takımımı oluşturmanın daha doğru olacağı düşüncesindeyim. Kamış atar aralığı hakkında ise her mera ve bölgenin farklı özellikleri olduğundan merayı tanıyıp buna göre belirlemek daha doğru olacaktır. Herkese bol kalamalı trofeli avlar dileğiyle, hoşçakalın…