LRF (Light Rock Fishing)…

Adından da anlaşılacağı gibi kısaca çok hafif ekipman ve sahte yemler ile yapılan balık avcılığıdır. Bana göre de tatlı sularda tatlı su kefali, alabalık, tatlı su levreği avcılığında kullanılan hafif spin takımların deniz avcılığında da kullanılmasıyla av skalasının genişletilerek hemen hemen tüm balıkların avcılığında kullanılabilecek bir yöntemdir.Hafif takımlar ile spin avdan farkı derin su avcılığına yönelik olmasıdır. Tatlı sularda balık çeşitliliğinin fazla olduğu göl ve göletlerde özellikle denizlerde sürprizlere açık bir avcılık şeklidir. Sanırım son zamanlarda da fazlaca rağbet görmesi ve merak edilmesi bu sebepledir. Benim kanaatimce de daha önce hiç gitmemiş olduğunuz hangi yem ile ne avlanacağını bilmediğiniz bir merada kullanılabilecek en ideal yöntemdir.

Kullanılacak ideal lrf kamışının 180-240 cm atarınında 3-12 gr olması genel kanıdır. Bence madem amaç en hafif takımı kullanmak o halde 1,65 – 1,90 cm 0-3 , 0-5, 2-8, 1-11 gr atarlı ultra light kamışları kullanmak bu avın adının hakkını tam olarak verecektir.

Kullanılacak makinalarda kamışa uyumlu olacak şekilde 500lük – 2500lük kafa ebatlarına sahip spin makinalardır. Tabi yine en ideali 1000lik makine olacaktır benim kanaatimce.

fb_img_1478039425189Misina seçimi ip veya monoflament olarak tercih meselesidir. 0,10 – 0,12 arası ip misinalar veya 0,16 – 0,18 – 0,21 monoflament misinalar tercih etmek sanırım bu avın adına en yakışanlarıdır. Sürprizlere açık bir avcılık disiplini olduğu için tatlı sularda çok gereksinim olmasa da (turna gibi yırtıcı balıkların bulunduğu göl ve göletler hariç) özellikle yırtıcı balıkların bulunduğu meralarda avlanıyorsanız denizlerde ip misina kullanmak balık ile bir poz fotoğraf çektirmek için bir avantaj sağlayabilir.

Kullanılan yemler 3-5 cm silikon kurtlar, küçük kaşıklar,hafif jigler ve batar model 3-5 cm arası sahte balıklardır. Genellikle silikon kurtlar ve 0,5-4 gr arası jig headler tercih edilmektedir.

Bu av disiplinin bana göre avantajları;
1-Balık çeşitliliğini bilmediğiniz bir avlakta rahatlıkla tercih edilebilmesi,
2-Sürprizlere açık bir avcılık yöntemi olması,
3-Aynı veya benzer ekipmanlar ile hem tuzlu, hem tatlı sularda av yapabilme imkanı tanıması,
4-Ekipmanların hafifliği ve taşıma kolaylığı.

Yine kanaatimce dezavantajı ise; çok hafif ve hassas takımlar kullanıldığı için bir trofeye veya yırtıcıya rastladığınızda işinizin çok zor olmasıdır. Ama bu işin güzel taraflarından biriside bu değil midir?…
Rastgele…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir