LRF (Light Rock Fishing) Tekniği ile Levrek Avı

Merhaba LRF-Olta okuyucuları, neredeyse tüm kıyılarımızda bulunan levrek balığı, tüm oltacıların tutmak istediği balık türlerinden. Gerek tadının güzelliği gerekse de kurnazlığı ile zor bir av olan bu balık  LRF (Lightrockfishing) tekniği ile de tutulabildiğini de aslında hepimiz biliyoruz.

Küçüklerinin ispendek diye adlandırılan levrek balıkları, dalgalı havaları seven bir balıktır. Kıyıya yakın yüzüp minik balık yavrularını yada sudaki kurtları kendini yem yapan bir balıktır. Genellikle sularımızda sabit değil de genellikle göç eden bir balık olarak biliriz. Yani aynı yerde hergün av vermeyebilir. Bu durumda da levrek avlamak daha da zevkli hale gelir. Marmara Denizi‘nde benim bulunduğum meralarda levrek, diğer yerlere göre çok az av verir. Bundan dolayı yakın zamanda avlayamasam da spin takımları ile trofelerinin tadına zamanında bakmıştım.

Levrek avcılığı tecrübe isteyen, mera bilgisi isteyen bir avcılık. Mera bilgisi yanısıra suyu okumak ve havayı okumak, basıncın sudaki etkisini bilmek gibi bir çok kriteri de bilmeyi gerektirir. Bir yazı ile sizlere belki istavrit tutmayı anlatabilirim. Ama levrek, tecrübe isteyen ve emek isteyen bir balık olduğunu düşünüyorum. Eğer meranızda levrek varsa da nasıl yakalanacağı hakkında ufak ipuçları vermeye çalışacağım. Öncelikle benim avlandığım bölgeler dere ağızları ile denizlerin birleştiği yerler. Meramı buna göre seçerim. Bu dere ağızlarında birikintilerin içindeki kurtçuklara bayılan levrekler çoğu avını da dere ağızlarında verir.

​Levrek avcılığında aradığım mera özelliklerinden biri de yerin kumluk alan olması. Yazın denize girdiğimiz sahiller kışın bir çok levreğin ziyaret ettiği yerler olabilir. Bu sahillerde kumların dalgalarla itilerek toplandığı ve su üstünde iki dalganın çakışmasından anlayabileceğiniz minik tepecikler oluşur. Bu tepeciklerin arkalarına maket balığımı sallayarak avlanmak mümkündür. Zamanla meranızı okuyarak doğru noktaları keşfetmeniz gerektiğinden dolayı biraz tecrübe isteyen bir balıktır aslında.

Silikonlarla avlamak da sahte balıklarla avlamak da mümkündür. Sahte balıklardan başlayacak olursak ilk tercihim sığ dalarlı sahteleri tercih etmek. Renk olayı suyun bulanıklığından berraklığına değişen bir durum olduğunu ve meradan meraya değişen bir durum olduğunu düşündüğümden belirtmek doğru olmaz. Ama şu yazıyı okumanızı öneririm:

http://www.lrfolta.com/hangi-havada-hangi-maket-balik/

Duo’nun minik LRF sahteleri bu konuda biçilmiş kaftan. Eğer su durgunsa popperlar ile deneyebilirsiniz. Yada su üstü wtd aksiyonu verilen ValkeIn mini sahtelerini denemenizi öneririm. Eğer su hafif dalgalı ise toto serisi sahtelerle levrek avlamayı deneyebilirsiniz. Sadece Duo’nun ürünleri değil minik sahtelerin bir çoğu tek lokmanlık olmasından dolayı işinizi görecektir.

Bir diğer avlanma şekli de tabi ki silikonlarımız. Silikon ve jigheadlerle yapılacak avlarda da levrek avlamak mümkündür. Bu konuda da ilk dikkat ettiğim şey jighead iğnesinin biraz kalın olması. Yani hemen açılmayan azıcık kalın jigheadleri tercih ediyorum. Bu konuda da güvendiğiniz ve açılmayan iğneleri tercih etmenizi öneririm. Yine, gulp silikonlardan uzun olanları deneyebilirsiniz.

Levrek avcılığında aksiyon konusuna gelirsek, maket balıkların kullanımı düz ve yavaş hızda sarımın arasına küçük jerkler vererek balığı kıskandırma yaptırabilirsiniz. Silikonlarda ise dibe yakın minik hoplatmalar ile dibe yakın ”savunmasız kurt” rolünü silikonunuza verebilirseniz ve merada da balık varsa hayır demeyecektir.

Not: Tuzda levrek denemediyseniz kesinlikle denemenizi öneririm.

Levrek balığı genellikle dalgalı havada av verir. Durgun suda su üstüne daha hassas olduğunu görebilirsiniz. Duyuları biraz daha gelişmiş olduğundan sanırım, durgun suda daha nazlı bir balıktır. Çok dalga varsa da size tavsiyem tulumu giyip denize girip spin takımlarla trofeleri kovalamaktır. Spin avcılığının en zevkli balıklarındandır. Sadece levreğe özel bir çok sert sahte balık üretilmiş. Renk, çeşit, fiyat  yelpazesi geniş ve bu balığı avlamak için bir çok malzeme mevcuttur. Fakat önemli olan balığı merada bulabilmek.

Balığı merada bulmuşsak da dikkat etmemiz gereken av limitleri var. Yasal limitlerden çok vicdani limitlerinize önem vermenizi bu konuda dikkatli olmanızı öneririm. Eğer bölgenizde LRF ile levrek avlayacaksanız bölgenizdeki spin avcılarından çok fazla tüyo bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir