LRF (Light Rock Fishing) Nedir, Nasıl Yapılır?

Sevgili dostlar, son zamanların popüler avcılığı LRF… Nedir bu LRF? Nasıl yapılır? Balık avcılığıyla amatör olarak ilgilenen herkesin kulağına ilişen LRF avcılığı da, spin avcılığına benzeyen ama ufak tefek farkları, artıları eksileri olan farklı bir avcılık yöntemi diye kısaca açıklayabiliriz.

LRF avcılığı benim en çok sevdiğim avlanma şeklidir. İncecik takımlarla av yapılan, yem olarak sahte silikonlar kullanılan bu avcılık aslında beceri ve tecrübe gerektiren bir av yöntemidir.

Japonya’da ve Avrupa’da bir kaç yıl öncesinde kullanılmaya başlanan bu yöntem yine bir kaç senedir de ülkemize gelen ince kamışlarla bu tekniğin ilk temelleri atılmıştır. Light Rock Fishing yani kısaca LRF avcılığı aslında hafif kaya balıkçılığı’ndan çıksa da artık kaya, kum, taşlık ayırmadan her yerde verimli olarak av vermekte ve bir çok balığın avlanıldığına şahit olmaktayız.

Spin avcılığında olduğu gibi sert maket balıkların at-çek avcılık yapılmakla birlikte kokulu ve kokusuz silikonlarla da doğru aksiyon verilerek balıkları kandırmak mümkündür. Türkiye’de de bu sistemi LRF adı altında kalıplaştırmış olsak da, bu sistemi aslında tek bir kalıp altında tutmak ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Amatör balık avcısı olarak nitelendirdiğim biz balık avcılarının aslında amacı tuttuğu her balıktan büyük zevk almaktır. Bu konuda da nasıl spin avcılığında farklı, surf avcılığında farklı olduğu gibi LRF avcılığında da farklı takımlar kullanmak gerekir. Kendine has kamış, makine misina ve silikon&maket balıklar kullanılarak küçücük bir istavritte bile trofe tadını oltanızda alabilmek bu tekniğin en güzel özelliğidir. Bu teknikte amaç kovalarca balık tutmak değil, tutulan bir tek balıkta bile trofe tadında av yapabilmektir.

0,1 gr ağırlıktan başlayan jigheadler üzerine kokulu yada kokusuz silikonları bu iğne üzerine iliştirerek gerçeğine yakın kurtçukların taklidi gibi aksiyon vererek balık kandırmayı amaçlayan bu sistem ile yine spin avcılığındaki gibi sert maket balıkların at-çek tekniği ile avcılığı yapılmaktadır. Spin avcılığındaki 10-30 gr gibi atar aralığı yerine 0-10 gr gibi daha düşük atar aralığında kamışların kullanıldığı, 4000 lik spin makineleri yerine 1000lik makinelerin kullanıldığı, 0,08mm ye kadar kalınlıkta örgü iplerin tercih edildiği veya 0,18 mm ye kadar kalınlıktaki mono misinaların kullanıldığı hafif takımlarla ve ince misinalarla yapılan bu avcılıktaki püf nokta hissiyat ve aksiyondur bana göre.

Hedeflenen balığın spin avcılığından biraz daha farklı olduğunu söylemek pekala mümkündür. LRF avcılığında silikon kurtçukları yem olarak gören tüm balıklar LRF tekniği ile yakalabilmektedir. Bu balıkların başında istavrit olarak bilinse de kolyoz, uskumru, eşkina, mırmır, zargana, lüfer, levrek, iskorpit, pisi, kalkan, kaya balığı, mezgit, çupra, palamut, trakonya gibi balıkların yanı sıra tatlı suda da perch (tatlısu levreği), turna, kasna, sazan, alabalık, sudak ve aklıma gelmeyen bir çok tür gibi balıkları da avlamak mümkündür.

 

Genellikle gece avları daha verimlidir. Bunun sebebi ise geceleri midye içlerinde, iskele ayaklarında saklanan minik kurtçukların, havanın kararmasıyla dışarıya çıkmasıdır. Ama gün ışığında avlanan balıkları da gündüz avlamak tabi ki mümkündür. Silikon& jighead avcılığı dışında minik jiglerle ve kamış atarına uygun ağırlıkta maket balıklarla da avlanmak mümkündür.

LRF adı verilen bu tekniğin aslında yıllar önce de kullanıldığını söylemek mümkün. Teknolojinin geri kalmasından olsa gerek, 10-30 gr gibi spin kamışlarla 2-4 gr gibi küçük atarı olan mepps yada mini maket balıkların at çek yapılarak kasna avcılığında kullanıldığını göz önünde bulundurursak aslında bu tekniğin yeni ülkemize geldiğini söylemek de doğru değil diye düşünüyorum. Sadece ilerleyen teknoloji ile birlikte 10-30 gr kamışlar yerine 0-3 gr gibi çok hassas takımların üretildiği gibi 0-10 gr aralıkta olan sert aksiyonlu ama hassas kamışlar bulmak da mümkündür.

LRF kamışlarında tatlı sularda 180-210 cm arası kamış kullanımı (daha çok atarken çalılara takılmasın ve dar meralarda daha rahat kullanım sağlaması için) bu boylar tercih edilse de denizlerimizde 210-270cm arası LRF kamışları tercih edilebilir. Kamış uzadıkça erimin artmasının yanı sıra daha çok karbon malzeme kullanılmasından dolayı daha yüksek fiyatlıdır.

Genellikle 1000lik makinelerin tercih edildiği LRF avcılığında düşük devirli makinelerin sarımda daha yavaş gelmesi ve aksiyonda kolaylık sağlaması sebebiyle daha çok tercih edildiğini de ekleyebiliriz.  140-220gr arası ağırlıkta ve 5.0:1 gibi düşük devirli makinelerin üzerine 0,10-0,18 mm arası mono misina veya 0,06-0,08mm arası örgü ip sarılarak takım kombini yapılmaktadır.

Yeni başlayanların aklındaki en önemli sorular genellikle hangi silikonu kullanacağı, hangi ağırlıkla avlanacağı, hangi sertlikte kamış tercih edilmesi gerektiği, mono misina ve ip tercihinde ve her balığa ayrı aksiyon tekniği ile avlanılması gerektiğini, av hikayelerini ve daha bir çok bilgiyi site içeriğinden bulabileceğiniz gibi başlıca ‘Yeni başlayanların okuması gerektiğini düşündüğüm‘ yazıları da sitede ufacık bir surf yaparak bulabilirsiniz.

Sormak istediğiniz soruları bu yazının altına yorum olarak gönderebilir veya iletişim bölümünden bana mail atabilir, yeni fikirlerinizi de benimle paylaşabilirsiniz.

Her balığın trofe tadında olduğu LRF ekipmanları ile av yapmanın tadını mutlaka tatmanızı öneririm. Amatör balıkçılığın benim için son noktası olan ve hergün tecrübe ile daha da geliştirilen bu av tekniğine yeni başlıyorsanız sabırla avlanmanın en önemli kriter olduğunu tekrar hatırlatarak yazımı sonlandırayım…

Her balık trofe tadında… LRF&Olta…

 1. Ben yeni 5-20 gr olta alarak başladım. İlk denememi lodoslu havada kesan sultanice limanında yaptım ama limani kayalıklarinda ilk slikon umu bıraktım. Benim sorum oltayi attim toplamda jighead ile 4-5 gr ağırlık ağırlığı vardı. Bunu 2 -5 gr olarak da düşünebiliriz. Oltayi atınca beklemeli miyim dibe inmesi için yoksa direk kapatıp yavaş yavaş aksiyon vererek çekmeli miyim? Tesekkurler

  1. Yiğit bey merhaba, oltayı suya attığınız nokta derin mi bilmiyorum. Hedefte istavrit varsa orta ve üst suda yüzer, ama eşkina iskorpit mırmır dipte dibe yakın gezer. Bu yüzden hangi balığa attığınız önemli. Su yüzeyinden sıyırtıp gelmeyin. Mera 10 metre derinliğindeyse istavrit 4-5 metre civarıdır. Hoş bu durum da su soğuksa daha derinde sıcaksa daha yüzeyde olacak şekilde değişir. Sizin dikkat etmeniz gereken o iğneyi dibe oturtmadan tüm yüzeyi taramak. Bir kaç atışta orta ve üst suya bakarken bir kaç atışta da dibe yakın getirip deneyin.

   1. Teseekürler. Sultaniçe balık yoktu sanırım basıka bir arkadaş daha gelmişti denedim gelmedi. Dedisomra da yemli sahilden levrek denemiş.neyse denemeye devam.ilk balığı heyecanla bekliyorum.

 2. 2500 Lük makina almıştım okumanın. Sizce lrf için sıkıntı olur mu?

  1. Okumanın 2500 lük makineleri Shimano’nun 1000 lik makinelerine denk gelmekte. O yüzden sorun olmuyor pek.

 3. Mrb oncelikle herkese ratgele. Yeni baslayan biri olarak 240 cm 5-20 gr atarli kamis , 0.10 lik 8kat ip misina ve shimano ax 2500 5.2.1 1+1 makina olarak bir toplama yaptim. Lrf icin uygunmudur. Simdiden tesekkurler.

  1. Hocam sizin takımınız hafif spin takımıdır. LRF takımları daha mikrodur. Kamışın alt atar aralığı 0 veya 1 gramdan başlar, 10 grama kadar olur. Makinesi 1000 lik olur. ipi 0,06mm olur. Sizin takımınız hafif spin takımıdır.

 4. Merhaba, surf casting makinamın kısa sürede dağılması nedeniyle decatlona iade edip yerine Shimano sienna 2500 FE spin olta makinası aldım. Yani surf’un ağırlığı,canlı yem olayı ve artık beceriksizliğim mi diyeyim meranın verimsizliğimi diyeyim oda eklenince katagori değiştirme kararı aldım. Aldığım makina ile ilgili bilginiz varsa spin kamışımı yapmalıyım? LRF kamışımı yapmalıyım? yada 2 kamış alıp kombinasyon yapabilirmiyim. Spin alırsam boy : 270cm atar: 7/28 düşünüyorum. Merada: mırmır,karagöz, çupra, kefal, kopez, iskorpit gibi balık türleri var. Kolay gelsin, iyi çalışmalar sitenin devamı için başarılar dilerim.

  1. 7-28gr atarı spin atarıdır. Elinizdeki sienna 2500 ile de uyum sağlayan hafif spin takımı olabilir. Ama merada mırmır karagöz iskorpit kupez için ilk tercih edilmesi gereken lrf takımları olmalı. İsome L boy herhangi bir renk silikonla karagözleri avlayabilirsiniz. Fujin yummy turuncu veya pembe renk silikonla iskorpit mırmır eşkinayı avlayabilirsiniz. Ama spin takımında jigging yada maket balık ile bu balıkların hepsi de çok çok zor ihtimaller, belki çarparsa gibi düşük ihtimalliler. Ama bu balıkların hepsi kurtçukla beslendiğinden lrf ile bu balıkları avlayabilirsiniz.

 5. Hocam merhaba,100-130 TL arası lrf için,başlıcak bizi üzmeyecek,fiyat verimlilik olarak en ideal öneriniz var mı?

  1. hocam malesef LRF avcılığı diğer sistemlerden çok çok pahalı sistemler. iki paket yem aldığınızda size 100 liraya mal olacağından size bu bütçelerle sizi üzmeyecek takım önerme olasılığım yok.

 6. Okuma Dead ringer 25 makinesini aldım lrf amaçlı ip olarak da Lineaeffe 8 örgü 0,06 aldım fakat sarım sırasında makinenin makarasına ipi saran kol üzerindeki ip yatağından gitmesi gereken ip demir çubuk üzerinde hareket ediyor. Seçimlerimde yanlışlık kaynaklı mıdır? Yoksa makine sorunlu mu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. İpin yuvaya oturması gerek normalde. O makineyi bir ustanın görmesi daha sağlıklı olacaktır. Sorun olabilir. Görmeden de net bişey söyleyemiyorum. Zaten okumada ömür boyu garanti var. Sıkıntı varsa halledip gönderirler.

 7. Merhaba. Bende wily nash 2.10cm 1-10 atarlı kamış ve okuma aria-20 lrf makina ve bu makinaya saracağım 0.06 100 m. ip misina var. İp misinanın ucuna da 0.20 mono misinayla 70 cm civarı lider yapmayı düşünüyorum. Yem olarak da savage gear micro sandeel kit jig ce silikonlarla başlamayı planlıyorum. Sizce bu setup lrf için ne kadar uygun? İpin altına yine 0.20 mono misinayla dolgu yapsam iyi olur mu? Bir de okuma aria 20 1000’lik mi oluyor? İnternette bulamıyorum detaylarını. İlginize şimdiden teşekkürler.

  1. Hocam takımda sıkıntı görünmüyor. Aria 20 2000 lik oluyor. ama o makinenin 10 luk olanı yok zaten. En küçüğü 20 lik 🙂

 8. İlk LRF takımımı nasıl kurmalıyım olta makine ve yem önerirseniz mutlu olurum. Teşekürler.

  1. Burak bey tavsiye vermek yerine bildiğimi yazıp kendi takımınızı toplamanızı amaçlıyorum sitemde. Malesef şu takımı alın diyemem. Sonra bir marka ile anlaşmam olduğu komisyon aldığım vs vs gibi şeyler de üretiliyor.

 9. Merhaba ben yillardir yem ile balik avlamaktayim ama bir arkadasim lrf ile buyuk baliklar yakaladigina sahit oldum lrf nedir diye arastirmalarimda buraya kadar geldim simdi ben ne almaliyim diye sorucam sizde marka vs. Soyleyemiyeceksiniz biliyorum. Fakat lrf butce isteyen bir olay anladigim kadariyla . Sizden yardim nasil alirim bilmiyorum ama baslangicta ne kadar butce ayirmam gerekir tahmini bisi soyleyebilirmisiniz ?

  1. başlangıçta 500tl gibi bir bütçe ile başlamanızı öneririm. Bu takımlarla büyük balık tutmak değil balığa gidince istavritle mutlu olmayı bilmelisiniz. Yoksa gitti paracıklarım, bu paraya hergün balık yerdim diye dövünenlerden olabilirsiniz. Bu olay tamamen ama tamamen zevk işi.

 10. Merhabalar Tatlısuda kasna avlamak için 1-10 gr aksiyona sahip 2.10 kamış birde 1000 lik makina aldım Genelde1 ve 2 numara kaşık kullanıyorum avladığım balıklar 500-900 gr arasında gayet dirençli Kamış kırılmasın diye mecburen balığı elle çekiyorum tüm zevki gidiyor Acaba 10-30 gr aksiyonlu bir telespin kamış aynı kaşıkları ayni mesafeye atabilir mi Denedinizmi Teşekkürler Rastgele

  1. Atar aralığı bir tık sert kamışla girmeyi deneyin. Elle çektikten sonra ne anlamı kalır ki lrf nin. O boylarda bir balığı rahat rahat kalama verip kıyıya alabilmeniz lazım aslında

 11. Alper bey merhabalar okuma 15 40 gr 2.40 bir kamış aldim gölde kullanıcam yeni başladım aria 40 lik makina var ip kalınlığı ve meps yada sahte tavsiye edebilirmisiniz 026 ip var simdi daha ince almam gerekiyir anladigum kadariyla yardimci olursaniz sevinirim tsklr

 12. mrb kolay gelsin verdigiz bilgiler iicn tesekkurler ben alanyada yasiyorum kiyidan balik tutmak icin nasil bi takim yapmam lazim

 13. Merhaba ustam rastgele,okuma dead ringer 2,12 210 cm kamış,okuma aria20 makine
  ,08 ip,3gr jiket Ve beyaz pembe silikon ile başladım,birde baybi jig 5gram,
  Öncelikle nasil yeni başlayan biri için yorumlarsaniz,ama silikon kurtlari 3 gramlik olduğu için ileri atamıyorum normalmi? Teşekkürler kolay gelsin

 14. Merhaba alper bey öncelikle rast gele Tekirdağ’da oturan biri olarak yeni balıkçılığa baslamak istiyorum ve denizlerimizde levrek lüfer çupra cinekop bolca istavrit bulunmaktadır benim bildigim. Buna göre lrf ile hedef balik levrek lufer çinekop balıkları alınabilir mi videolarda alıyorlar. Size sorum şu bu tarz baliklara orta sekil bi lrf olta seti toplamak istesem marka istemiyorum ama misal 2.40 1.10 atarli 2000 devirli veya su devirli şu renk silikon öneririm diyebilirmisiniz tesekkur ederim

  1. Samet hocam bu sorunun cevabı çok değişkenli. Yani atacağınız gramdan tutacağınız balığa bütçeye göre bir çok şeye göre değişiyor. Tekirdağda okudum ben. O zamanlar spin takımıyla levreğe atardık. Hiç çupra denk gelmemişti. Eğer oralarda lrf yapacaksanız 0,8-10 gr fujin salty rugger olabilir, okuma inspira 0-10 gr olabilir. Bu ikisini değerlendirebilirsiniz. Makine de Shimano fx 1000 işinizi görecektir fazlasıyla. Kalan bütçenizi de silikon ve jigheadlere ayırın. Çünkü silikon çeşidiniz arttıkça balık tutma olasılığınız artacak.

 15. Merhaba halihazırda daiwa strikeforce 2500 makinem var 0-10 gr 210cm kamış aldım. Makine lrf için uygunmudur yoksa daiwa strikeforce 1000 almam dahamı iyi olacaktır. Şimdiden teşekkürler.

  1. Normalde 1000 lik makine daha rahat. Ama elinizdeki ile biraz zorlanarak da olsa yapabilirsiniz. Eliniz alıştığında sorun ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir