LRF (Light Rock Fishing) ile Zargana avı

Merhaba sevgili LRF-Olta okurları, hangi balık nasıl ve hangi yem tercihleri ile yakalanır, bizim tercihlerimiz nelerdir, tek tek anlatmaya devam ediyoruz.

Zargana Balığı ve Yapısı

Zargana ya da Sargan (Belone belone), Belonidae familyasına ait uzun ve ince vücutlu bir deniz balığı türü.

60–70 cm, hatta bazen 1 m uzunluğa varır ve ortalama 18 yıl yaşar. Çaça, hamsi, kıraça ve çamuka gibi küçük balıklarla beslenir. Ilıman denizlerimizin yerli balıklarındandır. Kılıç balığının başlıca düşmanıdır. Vücut yapısıyla gayet çevik ve hızlı yüzen bir balıktır. Kendini korumak için su yüzeyine Sıçrayarak da ilerliyebilir. Lezzetli eti ticari açıdan değerlidir. İlkbahardan Sonbahara kadar üreme süresince 30-50000 yumurta döker.Ilık ve sıcak kıyılardan hoşlanır ve her yaz iskele kıyılarında dolaşırlar.

Mera Yapısı ve Saati

Mera yapısı taşlık, kayalık yada kumluk alan aramanıza gerek yok. Çünkü bu balık suyun yüzeyine çok yakın yüzen bir balık olduğundan dip yapısı ile ilgilenmenize gerek yok. Su yüzeyinin genellikle 0-100 cm altında yüzen ve su yüzeyindeki şıpırtılara tepki verebilen bir balıktır. Genellikle akşam suyunda avlama şansı yakaladığım zargana, fosfor yönünden zengindir ve kılçığı bu yüzden yeşil renklidir.

Silikon & Maket Balık Tercihi

Silikon tercihlerinizde, su üstünden çekebileceğiniz silikonlarla zargana avlayabileceğiniz gibi maket balıklarla da avlayabilirsiniz. Suyun 30-50 cm altından giden maket balıklarınızı deneyebileceğiniz gibi su üstü sahtelerini de deneyebilirsiniz. Su üstünde dalga bırakan yada hareketlenme yapan sahtelere karşı zargana tepkisiz kalmayacaktır.

Ayrıca küçük metal jiglerle de av yapmak mümkündür. Su üstüne yakın gelmesi için oltanızın ucunu yukarı kaldırarak sarım yaparsanız jig de su üstüne yakın gelecektir.

Zargana avlarımda ilk dikkat ettiğim şey genellikle damaksız wtd(walk the dog) yaptırabileceğim mini maket balıkları tercih etmek oluyor. Ya da popperlar ile şansımı deneyen biriyim. O popperların su püskürtmesi, bazen çocuk gibi eğlenmeme sebep oluyor. Sonrasında deniz bulanıksa altı turuncu ve pembe olan su üstüne çok yakın yani az dalarlı sahteleri denemek oluyor. Bilindiği gibi bu balığı floş zargana ipi ile de avlayabilirsiniz.

LRF avcılığında kullanılan silikon yada maket balık tercihleri, tek lokmalık ve kolay yemler olarak göründüğü için başka balıkların vurma olasılığı da yüksektir. Zargana için attığınız oltanıza o maket balıkta yada silikonda başka bir güçle çeken bir levrek de gelme olasılığı her zaman vardır. Bu yüzden eğer balık tuttuysanız oltanızı tekrar suya atmadan önce düğümlerinizi yenilemenizi öneririm.

  1. Sayın başkanım zargana için önerebileceğin maket ve jig varmıdır bide gece maketle yada jigle avcılığı olurmu

    1. Erdi bey avlaklarımda zargananın çok az bulunmasından dolayı bu tip avları genellikle tam saati olan akşamsuyunda yaptım genelde. Jiglerin hepsi neredeyse aynı. Maria little bit jiglerini kullanıyorum ben. Üzeri simli ve parlak olanları tercih ediyorum. Maketle de jigle de avı olduğu gibi gece de avlamak mümkün fakat karanlık merada daha zor olacağını da ekleyeyim

  2. Merhaba,
    Zargana avı için “ISOME MARUKYU Kahverengi – L” boru kurdu kullansam faydalı olur mu? Hiç denediniz mi?
    iyi günler

    1. Uzun boyu hırsızla denedim. Kahve de diğerleri gibi çalışıyr. Kahve ile gece avında zargana kandırmıştım. Gündüz pembe ile almıştım. Ama tam boy takıp hırsızı silikonun içinden geçirmiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir