LRF leader düğümü ( Double Uni Knot)

LRF avlarında kullandığım ve çok kolay gelen, aynı zamanda sağlamlık yönünden de benim sevdiğim bir düğüm olan Double Uni knot’u yaparken videoya da çektim. Umarım öğretici nitelikte olabilmiştir. Sizler de sevdiğiniz ve kuvvetli olduğunu düşündüğünüz düğümleri yoruma yazabilir, bize ve yeni başlayanlara yeni fikirler sunabilirsiniz.

 1. Merhaba Alper Bey,
  Ben LRF ye yeni başladım. Leader düğümü kullanılmasının sebebi nedir? Balığın ilk başta ince misinayı görmemesi ve sonrasında daha kuvvetli bir misine ile desteklemek mi?

  1. İp leader kullanımı hakkında bir yazımız var. Eskilere biraz dönerseniz bu konuda detaylıca bir bilgi var. Siz onu bir inceleyin.

 2. Alper bey düğüm yerine klips kullansak ava nasıl etkisi olur lrf ye yeni başlıyorum acemiyim biraz:)

    1. Aksiyonu bozar verimi düşürür. Düğüm atamam derseniz mono misinaya dönün. Yada düğümü mutlaka öğrenin

 3. Peki FG düğümü hakkında ne dersin, spinde daha çok bu düğüm tercih ediliyor lrf için gerek yok mu bu düğüme, atması double uni düğümünden bir hayli zor çünkü?

  1. Double uni düğümüm henüz patlamadı. FG düğümüne eliniz alışıksa onu atın ama incecik misinalarla o düğüme uğraşmak çok zor geliyor bana

 4. Hocam ben lrf için albright knot ve double uni düğümünü kullanıyorum düğümü test etmek amacıyla ipin her iki ucundanda çekiyorum ve düğüm kopmuyor ama ipin her iki ucuna birden asılıp gerdirince kopuyor bu sizce normal mi ?

  1. Hocam açıkçası anlamadım soruyu. Asılıp gerdirince kopması da düğümün çeker direnci o kadar olmuş onu gösteriyor. Demekki bir yerde hata var. Düğüm attığım ve denediğim video youtube kanalımızda var. İstersen test yaparken de düğüm atarken de onu örnek alabilirsin.

 5. Alper bey merhaba blogunuzu takip ediyorum çok güzel iş çıkarıyorsunuz elinize sağlık.Benim sorum leader yeni kullanmaya başladım düğüm kamışın halkalarından çıkarket bir takılma sesi geliyor bu düğümdenmi kaynaklanıyor normalmi sanki halkalara takılıyor.

  1. evet düğüm halkalara takılıyordur. Hem ses yapar hem de atış mesafenizi azaltır. Bu yüzden leader boyunu 50 cm gibi bir mesafe tutuyorum ben. Böylece kamış halkalarına girmiyor ve atışımı yapıyorum.

 6. Bende kısaltmakta buldum çözümü teşekkürler .Bir sorum daha olacak bazen direk ip misinayı direk jig yada sahteye bağlıyorum kaikiri 0.10 kullanıyorum ama düğün yerinden kopuyor mono misinadada aynı düşümü kullanıyorum hiç sorun olmuyor ip için önereceğini z bir düğüm varmı ?

  1. Düğümlerde en zayıf iptir zaten. Sizden kaynaklı değil sorun. İlla ki ipi klipse veya jigheade bağlayacaksanız monoya atıyorum 5 tur atıyorsanız ipe 12 tur falan atın

 7. Daiwa Sokkou Knot Tool kullanıyorum,çok memnunum,20saniyede iş tamam, Teşekkürler Alper Bey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir