LRF Kokulu silikonlar ve sıvıları

Merhaba sevgili hobidaşlar, LRF avcılarının en verim aldığı silikonlar olan kokulu yani sıvısı olan silikonlar.  İsome, Berkley gibi markaların sıvıları sayesinde silikon yemleri daha cezbedici hale getirdiğini biliyoruz.

İsome silikonları bir çok renk ve kalınlıkta av bayilerinde görebilirsiniz. Bu ürünleri alırken renklerine dikkat ediyoruz. Bir de en büyük sorunumuz bu ‘İsome’lerin sıvıları… Kokusuz silikonları genellikle aynı saklama kutusu içerisinde taşıyabilirken sıvılı silikonlar biraz farklı. Kendine özgü içine sıvı alabilen süngerimsi yapılarıyla kokulu silikonlar sıvıları ile birlikte bir kap içerisinde tutulması gerekmekte. Eğer sıvısı dökülmüşse kuruyorlar. Sertleştiklerinde de tüm özelliklerini yitiriyorlar. Bu yüzden sıvılarına dikkat etmemiz ve saklama kabında tutmamız gerekiyor. İsome Marukyu silikonları için genellikle pembe renk tercih edilmekte.

Bu konuda da açık renkler ve koyu renkleri aynı kap içerisinde bir kaç ay bulundurduğunuzda koyu renklerin pembe ve sarı renklere olumsuz etki gösterip sıvıya da renk saldığını gözlemledim. Kısa sürede bitecekse sorun olmasa da 4-5 ay sonunda pembe renklerin kırmızıya doğru değiştiğini ve renksiz sıvının kızardığını gözlemledim.

Pembe ve kırmızı isome renklerin bir kaç ay sonraki renkleri

Berkley ise ”For saltwater”, ”for freshwater” gibi ibareleri ürünlerinin üzerine yazmakta. Bazı ürünleri ise ”Alive” özellikli. Bunlar da birisi tatlı su için kullanıldığını birinin ise tuzlu suda kullanıldığını anlatmakta. Her sıvı için ayrı  sıvı olduğunu söyleyen Berkley ürünlerinde sıvıları karıştırdığımda silikonlarda bir bozulma görmedim. Ama ”alive” ürünleri için bir kaç atış sonrasında içindeki sıvının denize salınım yapması dolayısıyla kaba konulup başka bir silikonla devam edilmesi söylenmekte. Alive ürünlerinde sıvının biraz daha seyreltilmiş olduğunu düşünsem de elimde bununla ilgili bir bilgi yok malesef.

Tüp sıvılar Ecogear ürünleri: Bu ürünleri de original yazanları isome marukyularla birleştirdiğimde bir sorun yaşamadım. Bir de UV sıvısı var. Bu sıvı ise silikonların dışına sürerek uv özellik kazandırmanızı sağlamakta. Üzerine çok az aynı sıvı krem gibi sürerek uv fenerle bakarsanız ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Silikon diğerlerinden daha parlak ve ilgi çekici olduğunu göreceksiniz.

Bir de spreyler… Gulp spreyleri karides, yengeç vb koku çeşitleriyle satılmakta. Bu spreyleri kokusuz silikonlarınıza sıkarak yada bu sprey kabına atarak bir kaç atışlık kokuyu üzerine yapışmasından dolayı verimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Ama silikonlar gulp silikonları gibi içerisine sıvı almadığı için ancak dışında kalan sıvılarla verim sağlanmakta. Bu spreyleri maket balıklarınıza da sıkabilirsiniz. Diğer ”alive” ürünlerden daha konsantre bir kokusu olduğunu düşünüyorum. Bir de sıvısı dökülen bir paket gulp motor oil’i kurtarmak için bu sıvıdan aldım ve bu sıvıyı bir kaba koyarak içine motor oil ürününü attım.

Alive gibi kullanıyorum. Silikonlarda parçalanma gözlemlemedim. Bir de gulp ürünlerinde sıvıları aynı kaba koyduğumda bir bozulma gözlemlemediğimi ekleyeyim. (İsomede açık renklerin üzerine koyu kırmızı renkler salınım yapmışlardı.)

Özetle Gulp’un bir çok çeşidi olmasından dolayı sıvılarının kimyasal yapısı hakkında tam bilgi sahibi olamasam da birbiri ile karıştığında olumsuz bir durumla karşılaşmadım. Ama İsome ile berkley’in sıvıları birbirinden tamamen farklı kimyasallar olduğundan isomenin sıvısı berkleyin yoğun sıvısı ile karışınca berkley ağır basmakta. Yine pembe isome’leriniz renk değiştirebileceğini dikkate alın. Yani kısacası açık renkli sıvılı silikonlarınızı daha özenle saklamanızı öneririm.

Dikkat! Hangi sıvı olursa olsun iğnenizi silikondan çıkarmaz da silikonla iğneyi aynı kaba koyarsanız, iğneniz bir sonraki ava zorlamadan bile kırılabilir. Bu iğnelerinizin çürümemesi için her av sonunda iğne ile silikonu ayırmayı unutmayın.

Not: Bilgiler kişisel fikirlerim. Firmaların söyledikleri ise sıvılarını plastik kaplarında diğer silikonlarla karıştırılmadan kullanılması. Aslında en sağlıklısı bu olsa da çantamızda bir sürü kutu olmasını önlemek için mecburen birleştiriyorum. Birleştirdiğimde de gözlemlediklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Eğer farklı durumlarla karşılaşırsanız lütfen yorum yapmayı ve bizleri de bilgilendirmeyi unutmayın.

 1. Merhaba Alper, ben bu kış Berkley’e e-posta yazdım. Sorum şu idi; gulp saltwater 5 cm kurtların sıvısı ayrı satılıyor mu – Türkiye de yok ayrıca ithalatçısı da dahil konu ile ilgili bilgisi olan da yok!- ve aynı serinin Alive Salwater olan kurtlarla sıvısı aynı mı? Cevap; böyle bir sıvı satılmıyor ve satılmayacak çünkü 5 cm olanlar tek kullanımlık. Ayrıca Alive saltwater ayrı bir formül ve karıştırılmamalı.
  Şimdi biz burada – Marmara kıyıları- şöyle yapıyoruz. Eğer 5cm Gulp deforme olmamışsa tatlı suyla yıkayıp tekrar poşetine koyuyorum ve gerçekten verim aldım defalarca ve balık da aldım… Ayrıca 5 cm poşetlerin sıvısı nerede ise hiç olmadığı için başka bir sızdırmaza aktarmak da istemiyorum-fakat çoğu kereler poşetten sızdırma yapıyor. Son denemem senin de bahsettiğin üzere alive saltwater’ın içine bu 5 cm leri atmak olacak. Bir sorun olacağını düşünmüyorum açıkçası. Yazı için ayrıca teşekkürler, gerçekten bilgi açığını kapatıyorsun.

  1. ÖNcelikle güzel düşünceniz için sonrasında bu bilgiyi bizimle paylaştığınız için ayrı ayrı teşekkür ederim. Ben 5cmlerin hepsini tek kaba topladım. Neredeyse olmayan sıvılardan biri çantama akmış. Sİlikonlar kuruyacağına en fazla bozulur dedim. Ama 5cmlik baby sardine ve gulp motor oiller tek sızdırmaz kapta. Ama alive ürünleri daha akışkan ve sıvısı da farklı olduğundan ayrı saklıyorum. 5cmlik olanları uzun zamandır birlikte tutuyorum bir problem olmadı. kişisel tecrübelerle hem kendimi geliştiriyorum. Hem de bildiklerimi tecrübelerimden çıkarımlarımla sizlere yazmayaalışıyorum. Bu güzel yorumlar da beni daha çok araştırmaya ve yazmaya itiyor. Çok teşekkürler.

 2. Merhaba Alper Bey. Yaklaşık 1 senedir fırsat buldukça lrf yapmaya çalışıyorum ama sadece çalışmakla kalıyorum. Halen daha siftahım yok desem yeridir :S B Sitenizi 1 haftadır hatim ettim, bütün postları okudum. Yanlış silikon-jighead kombinasyonları denediğimi, yanlış zamanda yanlış hareketler yaptığımı fark ettim. İnşallah ilk fırsatta öğrendiklermi pratiğe dökmeye çalışacağım. Aklıma takılan birkaç soru var, aydınlatabilirseniz sevinirim.
  – Geçen sene isome almıştım. Sızdırmaz kapta muhafaza ediyorum. Lakin suyu kopkoyu hale geldi ve kokusu da baya ağırlaştı. Bu sene iş yapar mı ki yada yenisini mi alsam acaba?
  – Hırsız iğne konusunda daha ayrıntılı bir gönderi yapabilir misiniz? Nasıl hazırlandığını resimlerle gösterebilirseniz sevinirim.
  – Okuma v-system 2-10, okuma dead ringer 1000 lik makine var. Yalnız üzerindeki misina kaç mm bilmiyorum. İp-leader ikilisini kullanmak istiyorum ama ilk aşamada üzerindeki mono ile devam etmemi mi tavsiye edersiniz?
  Kafamda deli sorular kısacası 🙂 Teşekkürler şimdiden.

  1. Murat bey merhaba, İsomeler eğer elinize aldığınızda parçalanmıyorsa kullanamaya devam edin. Jighead üzerine rahat takılıyorsa bozulmamıştır. Renk atmış silikonlardan bende de var. Ben kullanıyorum. Verimi %15 az diyebilirim. Ama aminoasitli yapısı olduğundan balıkları yine cezbediyor.
   Hırsız iğne jighead için ise en kısa zamanda resimli hırsız iğne yapımını çekip size atacağım.
   İlk aşamada ipe geçmeyin. Hissiyat çok yüksek ama çok hafif jigheadler taktığınızda burulmalar karışmalar oluyor özellikle rüzgarlı havalarda. Maket balık vb atıyorsanız ip kullanımını tavsiye ederim ama hafif jigheadler için önermiyorum. Özellikle yeni başladığınız için 0,16-0,18 mm mono misina ile devam edin. Çok uzamayan powerline mono misina kullanıyorum. Hem çok uygun hem de kullanışı çok güzel. Yine takıldıkça bana sorabilirsiniz. Rastgelsin…

 3. Peki berkley gulp silikonların sıvıları satılıyormu? çünkü çoğu kişide görüyorum kapların içi sıvı dolu silikonlar karışık olarak içinde duruyor. şuan saltwater 5cm olanların her modelinden aldım daha kargoda sıvı bu paketlerin içindemi ?

  1. içlerinden çok az bir sıvı çıkar eğer alive değilse. Bol sulu görüyorsanız alive ürünü kullanıyordur. Eğer kurursa, silikonları kaybetmek, kurutmak yerine gulp’un spreylerinden alıp bir miktar silikonların yanına dökmenizi önerebilirim.

 4. öncelikle bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim.
  Anladığım kadarıylar bütün marka silikonları kendi sıvısında tutabildimiz kadar tutmamızı öneriyorsunuz.
  Ecogear sıvısını isome ler için kullanabileceğimizide söylemişsiniz. buda süper. Bunun UV olanını hiç biterde bulamadım 🙁
  Tek sorum berkley gulplar için (alive olanlar değil) önereceğiniz sprey hangisi? Hani ondan ilave edebiliriz demişsiniz ya.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Berkley firmasının bir sürü silikonu var. Açıkçası firmasına mail attığımızda hepsini hepsinde kullanabileceğimizi söylüyorlar. Sprey olarak satılanları da silikonlarda kullanabiliyormuşuz yani. Gulp biraz karışık geldi o yüzden. İstediğinizi istediğiniz gibi kullanabileceğinizi söylüyor. O zaman neden alive serisi var ve neden sıvısı az ürünler var. Benim de aklımda bir sürü soru işareti var.
   Ben şöyle yaptım. Yeni gulp aldıysam kendi sıvısıyla koruyorum. Baktım ki kuruyacak gibi, gulp alive fish fry alıp sıvısını da kuruyacak olanlara ilave ediyorum. Açıkçası gulpta aklımın almadığı çok şey var. Zamanla sorularıma cevap bulursam detaylı bir yazı yazacağım.

  1. hocam bişi sorcam yazmak yerine sorsaydınız şimdi sorunuzu cevaplıyordum. 😀 Bir sonraki cevap bölümüne de sorunuzu gördüğümde seve seve yardımcı olurum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir