LRF kamışı nasıl kırılır?

Sevgili dostlar LRF kamışları bildiğimiz gibi ince yapıda, hafif ve çekerleri 3 kg civarı çekeri olan kamışlardır. Bu kamışlar %80-95 arası karbon yapıda üretilmektedir. Bir de kamışlar Tubular ve Solid uç olmak üzere iki farklı şekilde üretildiğini de ekleyeyim.

LRF kamışlarının ince olması fakat esnek olması, kamışın kırılmayacağı anlamına gelmez. Yani dikkat etmememiz durumunda kamış kırılabilir. Peki hangi durumlarda kamış kırılır?

Kamışlar 0,5-7gr , 10-30 gr, 0-10 gr gibi atar aralıkları üzerinde yazar. Bu atar aralıkları bu kamışla atılacak malzemenin ( jighead veya maket balık veya jig), atılacak en üst aralığını söylediği gibi 5-12 gr aralıklı kamışlarda da 2 gr atarken hissiyatın azalacağı anlamına gelmektedir. 5-12 gr kamışla 2 gr sahte atılmaz değil hissiyat azalır demek daha doğru bir tabir olacaktır. Aynı şekilde 0,5-7gr atarlı kamışla da 10-12 gr atılmaz değil tabi ki atılır. Ama kamıştan doğru atış için alınacak gücü hesaba kattığımızda kamışa fazla yük bindirmek demektir. İşte bu fazla yük bindirme olayında da kamışlarda deformasyon ve kırılma görülebilir.

Kamışlarda üst atar aralığını geçen sahte veya jighead kullandığımızda kamışı savururken tam güç uygulayamayız. Uyguladığımızda ne olur?

Kamışlar en başta da söylediğim gibi karbon örgülerle sarılmış bir yapıya sahiptir. Bu yapı için 0,5-7 gr atar aralığını örnek alarak konuşacak olursam, 7 gr sahte atımında max esneklikle hareket edecektir. Üzerindeki ağırlıklarda ise kamıştaki bu karbon sargılarda kopmalar, kamışta kırılmalar ya da kamışta eskisine göre sertliğini kaybetmeler gibi durumlarla karşılaşırız. Bu kamışların kırılmasında ilk ve gözden kaçan önemli kriterlerdendir. Atar aralığının üzerinde çıkıp atış yaptığınızda deforme olan kamış, sonradan 2 gr ağırlık atarken bile elinizde kalabilir. Yani aynı bir urgan ip düşünün ve dışını bıçakla yonttuğunuzu düşünün. Henüz kopmasa da elinizle zorlayıp belli noktada çok az bir kuvvetle çektiğinizde kopabileceği örneğiyle kabaca anlatabilirim. Karbon sarım kamışlar üzerinde minik kopmalar zamanla kendini salacak ve inceldiği yerde de kopacaktır yani kamış o noktadan zayıfladığı için kırılacaktır.

Kamışların kırılma sebeplerinden bir tanesi de balıkta zorlamaktır. Örneğin abartı tasma atmak. Yemli avcılıktan alışık olduğumuz bu ani ve çok büyük kuvvetlerle zorlama durumunda da balığın ağzına kancayı takmak için fazla zorlarız. Bu durumda da kamıştan çıtırtılar geldiğini duyarsanız bilin ki karbon örgülerden biri veya bir kaçı koptu. O kamış  yakın zamanda size sıkıntı çıkarabilir. Artık eski gücünde değildir.

Balığı kıyılatırken kamıştan güç alır ve buna göre de kalama verip kıyıya çekeriz. Bu sırada balığın kafa atmalarında da kamışınıza fazla yük bindirebilirsiniz. Bu durumlarda mücadele esnasında aslında fazla yapabileceğimiz bir durum yoktur. Baktınız ki kamış fazla zorlanıyor, kalama ayarını biraz açabilirsiniz.

Üretim hatası… Kamışlarda da diğer insan üretimi materyallerde olduğu gibi üretim hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumları nasıl anlarız ve ne zaman müdahale edebiliriz? Kamışlar garanti kapsamına girmeyen ürünlerdir. Bu yüzden kamışı alırken çok dikkatli inceleyip üzerinde çizik olup olmadığına yada yüzüklerde çatlak var mı gibi durumlara av marketinden kamışı alırken incelemelisiniz. Aksi halde aldıktan sonra malesef kamışlardaki üretim hataları kabul edilmemektedir. Üretim hatalarında ise genellikle kamışın dışında çizik görebilirsiniz. Bu durum için av marketinde kamışın üzerine iyice bakıp almalısınız.

Av esnasında yanlış kullanım… Av yaparken oltaya balık geldiğinde kamışı yere koyarak yada bir yere dikine koyarak olta ucundan balığı çıkartmakla uğraşırız. Balığın da heyecanıyla olta ne şekilde koyulmuş bakılmaz genellikle. Örneğin oltayı duvara yasladığınızda yada kamışa değecek sivri veya sert yüzeylerle dik temasta kamış bu bölgelerden hasar görebilir. Bir de kamışı alırken oraya hafif çizdirirseniz işte buradaki sargı çok çabuk hasar görebilir. Bu durumlarda da yine kamışınız bu bölgelerden patlayabilir. Yada kamışı bu bölgeden kırmışsanız bu hatadan dolayı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu yüzden kamışı mümkünse yumuşak bir zemine yada sırt çantanıza yaslamanızı öneririm.

Kamışla balık kaldırmak… Çoğu arkadaş kamışla balığı kıyıya getirip kepçe taşıma derdine kamışla balığı kaldırmakta. Bunu çok sık görmekteyim. Bu durumda da kamışınızı kırma olasılığınız çok yüksektir. Bunun için mutlaka kepçe taşımalısınız. KAMIŞ BALIK KALDIRMAK İÇİN DEĞİL KIYILATMAK İÇİNDİR.

Kısaca size tubular ve solid kamışlardan da bahsedeyim. Tubular kamışlar içi boş esnekliği bir tık daha az hissiyatı yüksek kamışlardır. Bunlara en güzel örnek teleskopik kamışlardır. İçleri boş olduğundan toplarken iç içe geçerler. İki parça olanlarında ise ince ve karbon yapısı teleskopik kamışa göre daha iyi olduğundan içiçe geçmesi beklenmez. Solid kamışta ise kamışın içi süngerimsi bir yapı ile doludur. Tubulara göre daha esnektir. Hissiyat konusunda uçtan esnek ve daha dayanıklıdır esneklik konusunda. Yani tubular kamıştan solid kamış gibi esnemesini bekleyemeyiz.

Kamış tercihlerinde içi dolu olan solid uçlu kamışlar esneklik konusunda da içindeki süngerimsi yapıdan da destek alarak daha fazla esner. Tubular uçta ise yapı daha sert üretilmiştir. Bu yüzden esneklik payı daha azdır. Fakat genel olarak ikisinin de çeker güçleri aynıdır. Yani tubular kamışla solid kamış arasında esneklik farkından dolayı solid kamışın daha fazla esnemesinden dolayı daha iyi olduğu düşünülse de kamış üreten firmaların yaptığı AR-GE çalışmaları ikisinin de aynı kuvvette olması sağlanmıştır. Bu yüzden kamışı esnetebildiğim kadar esneteyim arkadaşımın kamışı çok esniyor bu da öyle olur diyerek kamışa fazla yük bindirmek sizi kamışınızdan edecek bir diğer husustur. Bazı kamışların ise ucuna kadar tubular ve uç kısmında bir iki halkalık kısmı solid uçludur. Bu da uçtan kırılmayı önlemek ve tubular hissiyatını vermek için yapılmıştır.

Kısaca özetlersek kamıştaki karbon yapısını bir lastik gibi düşünüp belli bir esneklik üzerinde eski formuna dönmeyeceğini ve her firmanın farklı sarım tekniği ve karbon malzeme kullandığını unutmayalım. Bazı kamışlar fazla esnediğinde kırılırken bazıları ise eski sert formunu kaybetmektedir. Bu yüzden kamışların üzerindeki atar aralığında kullanmak ve iğneniz dibe takıldığında da uygulayacağınız kuvveti buna göre hesap etmek önemli bir kriterdir.

Dikkat etmemiz gereken bir nokta da en başta alırken kamış yüzeyinde pürüzlülük olup olmamasıdır. Bu durumda av marketine durumu bildirip açıklama isteyebilir veya başka kamış tercih edebilirsiniz.

Yukarıda yazdıklarımdan bir veya birkaçını yapmışsanız ve kamışınız hala kırılmamışsa bu o kamışın HENÜZ kırılmadığını gösterdiğini de unutmayalım.

Bazen heyecanımıza yenik düşerek yaptığımız hatalar malesef beklenmedik anda bizi malzeme kaybına, kamış makine vb kırılması, bozulması gibi durumlara soktuğundan yukarıdaki kriterleri aklımızın bir köşesinde bulundurarak av yapmaya çalışırsak, kullandığımız materyallerden en yüksek dayanıklılık ve verimle kullanmış oluruz. Umarım aklınıza takılanları cevaplayabilmişimdir. Yine sorular için yorum atabilir ve aklınıza takılan herhangi bir LRF konusunda bana İLETİŞİM bölümünden soru sorabilirsiniz.

Vicdani limitlerimizi evde bırakmadan çıktığınız her avda balığın eksik olmaması dileğiyle… Rastgelsin…

 1. “Kamış tercihlerinde içi dolu olan solid uçlu kamışlar esneklik konusunda da içindeki süngerimsi yapıdan da destek alarak daha fazla esner.”
  Merhabalar Alper bey,öncelikle yazınız çok aydınlatıcı olmuş eliniize sağlık.Üstteki cümleyi yazınızdan alıntı aldım.Yazınızda içi dolu olan solid uçlar demişsiniz.Solid uçlar içi boş olanlar diye biliyorum ama yazım hatası da olabilir diye düşündüm.:-)Tekrar iyi çalışmalar.

  1. Tarkan bey tubular uç içi boş olanlar, Solid uç ise içi dolu olanlardır. İçi silikon ile dolu değildir. Sünger yada benzeri bir materyal kullanılıyor. Fakat tam olarak bu madde nedir bilmiyorum malesef.

 2. Anladım Alper bey,ben yanlış biliyormuşum kusura bakmayın:-)

 3. Okuma V System 10 – 40 atarlı spin kamışımın ön kısmını kırdım ben de oltaya martı takılınca. Temin edebileceğim bir yer var mıdır acaba?

  1. Oltayı aldığınız av bayine götürmek gerekmektedir. Bu şekilde veya Cengiz balıkçılık ile iletişime geçerek çözüm bulabilirsiniz.

 4. Slm michell epic t 180 cm lrf kamış aldım teleskopik ama ucu tubular kirildi solid uc takabilirmiyim

  1. Eğer parçayı oturtabilirsiniz takabilirsiniz. Kırıldıktan sonra tabi ki eski atar aralığı olmaz. illa ki hissiyat kaybı olur bilginize.

Yoruma Kapalı