Lrf ile pisi balığı avı

Kasım ayının sonlarına gelirken, bulunduğum Kocaeli’de havalar gitgide soğumaya başladı. Soğuyan hava mezgit getirir bu bölgede. Biraz mezgit tutup vakit geçirmek ve günün yorgunluğunu atmak üzere sahile indim. Aklımda bir sürü iş varken kendimi sahilde deniz havası alıyorken buldum. İyiki de inmişim. Hava durulmuş ve akşam suyuna da yetişmiştim. Biraz şıpırtı görebilmeyi umut ederek oltamı suyla buluşturdum.

img_1729

Neden LRF sorusunu aslında benim için en güzel cevaplayan şey bu işte. Anında oltanızı alıp bir sırt çantası ile balık olduğunu düşündüğünüz bir su birikintisinin yanına gidebilir, çantanızda bulunan silikonlardan bir kaç tanesi ile balık avlayabilirsiniz. Doğru aksiyon ile doğru saati de bulmuşsanız, balığı avlayamamak için başka neden yoktur.

Bu arada mezgit balığı bu bölgede tavuk etine bayıla bayıla saldırır. Bunu bildiğim için turuncu renk simli silikonlarım ilk tercihimdir. Bir püf nokta da mezgit balığının ağzı büyük olduğundan tüm jighead hatta klipsi yutacaktır. Bunu da göz önünde bulundurup 4 numara iğne kullanırım genellikle.

img_1728

Bir kaç kez vuruş alsam da balığı kandıramıyordum. Aksiyonları sertleştirdikçe vuruşlar da sertleşti. Yarım saatte 10 parça iri mezgiti kandırmayı başardım. Yine mezgit için oltamı sallmıştım aksiyonu dibe mümkün olduğunca yakın, hatta dipte küçük zıplatmalarla devam ederken oltam birden ağırlaştı. Dibe takıldı diye düşünüyordum. Misinamı biraz serbest bırakıp bir daha çektim ki kalama aldı ve misina gidiyordu. Sert kaya balığı yada istavrit gibi vurmuyor, oltaya vuruşları derinden geliyordu. Kalamayı biraz kapatıp zorlamaya başladım. Bir kaç dakika mücadeleden sonra bu güzel balığı kıyıya almayı başardım.

Gün sonunda kafamdaki stresi atmış ve keyifli döndüm. LRF’nin en güzel yanı da bu heyecanı hissedebilmek olsa gerek. Herkese trofe tadında avlar dilerim…

Ek olarak da temizlemesi biraz zor olsa da tadı kalkan balığını aratmıyor. Kalkanı yaparken genellikle tavada yapardım. Fakat bu pisiyi mangala attım. Resmi ve tadı ise enfes oldu diyebilirim. Balığı genellikle çizmeden atarım mangala, ama bu sefer sosunu içine de çeksin istedim.

pisi-baligi-tarifi2-620x465

Takım Bilgisi:

Makine: Shimano ax1000, 0,18mono misina

Kamış: Favorite 0,5-5gr Solid uç

Yem: Gulp

 1. Güzel anlatım. Bu balığın LRF de yarattığı heyecanı merak ettim. bir kaç kez denizde görsem de bir türlü kandıramamışımdır. inşallah bize de denk gelir 🙂

   1. Can, buraya da fotoğrafını attım. Ekstra bir ekleme ile umarım beğenirsin 🙂

    1. Teşekkür ederim abi cevabın için mangalda da enfes gözüküyor 🙂

 2. Enfes bir yazı olmuş kardeşim tebrikler şu balığın lrf de vereceği aksiyonu gerçekten çok merak ediyorum

 3. Alper abi iyi bir anlatım yapmışsın seni tebrik ederim. İnşallah daha iyileri rastgelir abi.

 4. Yaklaşık 1 ay önce bu pisi aksiyonunu yaşamak kısmet oldu bana, ben 4 numrali kanca 2li dip oltasi ve yem olarak istavrit şeklinde bıraktım oltayi suya, yaklaşık 20 dk sonra oltamin ucu fena şekilde 2 kez eğilip kalktı, ağırlığından dolayı vatoz zannetmis olsamda, bu pisi balığını karaya çekmeyi başardım,guzel aksiyon,en güzel ve en iyi avlar sizlerin olsun rastgele

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir