LRF ile mırmır avlamak

Merhaba LRF-Olta okuyucuları, bulunduğum bölge itibariyle mırmır av sezonu yavaş yavaş açılmaya başladı. İstanbul ve çevresinden de güzel mırmır avları görmekteyim. Peki bu mırmır balığı nasıl beslenir, nasıl avlanır?

Mırmır balığı yapısı itibariyle kalın dudakları olan, dipteki kumu karıştırarak kum içindeki kurtçukları afiyetle midesine indiren bir balıktır. Küçük boyları genellikle sürü halinde su altında görebilirsiniz fakat boylar büyüdükçe bu sürü yerine 4-5 li balık sürüsüne bırakabilir. Bazen de tek başına gezer. Fakat bu balıkla ilgili dikkat etmemiz gereken püf nokta, balığın ürkek olduğunu ve kıyıladığında bizim gölgemizin suya yansımasını görebileceğini düşünerek ve mümkünse önlem alarak av yapmak.

Püf Nokta!

Yazının başında da belirttiğim gibi kurtçuklarla beslenirler. Midyelerin içlerinde bulunan ama en çok kum kurdu dediğimiz kurtlarla beslenirler. Kuma sertçe vurup bir miktar kumu ağzına alarak kum içindeki kurtları mideye indirir. Bu yüzden eğer sığ meralarda denizin hafifçe bulandığını görüyorsanız, bölgede mırmır olma ihtimali yada mırmır geçmiş olma ihtimalini göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Peki mırmırda hangi yemler etkili olur?

Mırmır balığı genellikle kurtçukları yediği için maket balıkla avlanmak yerine genellikle tercihim 1-2 gr arası 6 -8 numara ve ince iğne yerine biraz güçlü iğnesi olan jighead üzerine gulp motor oil, baby sardine, isome gibi silikonları takmak. Benim bulunduğum bölgede genellikle pembe rengin mırmırı daha çok cezbettiğini fark ettiğimden, genellikle pembe kullanırım. Sadece kokulu yemlerle değil kokusuz yemlerle de çok güzel avlar çıkarabilirsiniz.

 

Mırmır balığı istavrite oranla daha büyük cüssesi ve güçlü olması dolayısıyla kalama ayarınızı mümkün olduğunda açık tutmanızı öneririm. Sıkı bir kalama ile balığın iğnenin ağzına takılmasıyla birlikte o irkilme ile ilk kafa atışında misinayı düğümünüzden patlatabileceğinizi unutmayın.

Genellikle dipteki kumu karıştırırken kurtçukları yiyen bu balık için bir yöntem de jiglerle avlanma. Jiglerin altındaki üçlü iğneyi çıkararak asist iğneye de bir silikon yem takarak dipte ufak zıplatmalarla yada kumun üzerinde sürüyerek düz çekimlerle de mırmır kandırılabilir.

Çağatay Küçüke aittir.

Mırmır için nasıl bir takım kullanmalıyız?

LRF takımınız istavrit avında ne ise, aynı şekilde avlanmaya devam edebilirsiniz. Ekstra bir ekleme yapmadığım oltamda tek dikkat ettiğim, istavritte cultiva gibi ince iğneli jigheadler kullanırken, mırmır eşkina gibi balıklar için iğnesi biraz daha kalın jigheadler tercih ediyorum. Misina kalınlığı istavrit avında da olduğu gibi genellikle 0,16 mm mono misina. Yada ip tercihinde 0,08 mm örgü ip önüne 0,18-0,20mm FC yada mono ile yapılmış leader misina.

Mırmırı avladıktan sonra ise kullandığımız oltaların ince olduğunu unutmayarak kepçe ile sudan çıkarmanız gerektiğini unutmayın. Eğer kepçeniz yoksa da oltanızı kenara bırakarak elinizle (Kesinlikle kamışla değil!!) misinadan tutarak sudan çıkarabilirsiniz. Kamışla balığı belki kamışı çatlatmadan kırmadan kaldırabilirsiniz fakat kaldırdığınız anda çırpınma ile oluşan ekstra basınç yüzünden yine kamışı kırabilirsiniz. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm.

Aksiyon konusunda ise dipte ufak hoplatmalarla yada dipte sürüme ile balığın dikkatini çekebilirsiniz. Ağzı dişsiz olsa da sert yüzgeçlerine elinizi kestirmemeye de dikkat edin. Bir sonraki avınıza geldiğinizde yine av yapmak istiyorsak meralarımızda tüm balıkları alıkoymak yerine vicdani limitlerinizi unutmamanızı öneriyorum.

Güzel av fotoğraflarında görüşmek üzere, herkese rastgelsin…

 1. Merhabalar,

  Öncelikle böyle güzel ve yararlı bir site için teşekkürler…
  Mera: Silivri/Çantaköy(Kınalıtepe)
  Lrf ile deneme şansı yakalayan var mıdır? Gece boru kurdu veya Çin kurdu ile avlanma şansı oluyor ama silikon ile denemedim.(KUMSALDAN)
  O bölgede silikon veya sahte av yapar mı?

  1. Bölgede balık varsa zamanla doğru aksiyonu da bulduğunuzda tabi ki iş yapar. Öncesinde LRF tekniğini tam olarak öğrenmeniz gerek tabi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir