LRF tekniği ile Lüfer- Sarıkanat balığı avı

Merhaba sevgili dostlar… LRF tekniği ile sarıkanat – lüfer avlamak imkansız mıdır? Nasıl lüfer tutulur? LRF (Light Rock Fishing) ile nasıl lüfer tutabiliriz? Kişisel tecrübelerimi sizler için toparlayacağım.

Öncelikle lüfer ve sarıkanat balığının genellikle spin avı ile avlanıldığını düşünürsek bizim de kamış atara aralığına uygun ve spinde kullanılan renklerde ürünler yani maket balıklar kullanmamız hedef balığa daha hızlı götürecek yöntem diye düşünüyorum. Maket balıkların renk seçimi, bölgeden bölgeye değişen, hatta hava durumuna rüzgar durumuna göre bile değişen bir durum. Bu kriteri kişisel olarak belirleyeceksiniz.

Benim lüfer yada sarıkanat avında kullandığım kamışım Nomura Hiro Street 0-10gr 232cm. Bu kamışı lüfer avında tercih etme sebebim ise üst aralığının maket balıklarıma uyması. Rapala (aslında maket balık) alırken kamışıma uygun tercihler yaptım ve 10 gramlık Maria Squash ürünlerini aldım. Bu ürünlerin fotoğraflarını da görebilirsiniz. Renkleri ve yüzüşleri gerçekten çok güzel. Benim en çok tercih ettiğim sahtelerdi zaten maria sahteleri, bir de lrf kamışıma uygun görünce dayanamadım bir kaç tane edindim. Bu ürünleri de daha sonra değerlendirme yazısı yazarak kullanımı ve verimi hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle benim bölgemde akşam saatlerinde çalışan ve herkesin sadece onu kullandığı bir renk var: ”Limon”. Herkesin bu rengi kullandığı zamanda ben farklı bir renk ile balığı kandırmayı başarmıştım. Hatta onun av raporu da sitemde mevcut. Burada da kullandığım renk yanaklarında sarı ufak lekeler olan kefal benzeri bir sahte. Bunu tercih etme sebebim, bölgemde çok fazla kefal var ve bu balığın da kefallerin arkasından koştuğunu düşünmem oldu.

15301301_1234930659896354_824317684_n

Bir çok renk ile lüfer ve sarıkanat avı yapılabilir tabiki. Maket balık alırken ön araştırmam nasıl oluyor bununla ilgili de ekstradan bilgi vereceğim. Bunları göz önünde bulundurursak spin sistemi ile yemli sistem arasında kalan LRF yöntemi ile lüfer avlamak da mümkün. Silikonlarla avlanmanın en olumsuz yanı ise dişli olan lüferin silikonlarınızı kesmesi.

Akşam gün batımı sırasında bir kaç renk maket balık ile şansınızı deneyebilir, sonrasında hava karardığında ise kokulu silikonlarla yada mini maketlerle şansınızı deneyebilirsiniz. Püf noktası ise eğer balık şıpırtısı görmüşseniz arkasında büyük bir kovalayan kesinlikle vardır. Bu bölgenin yani şıpırtının yüzüş yönünün on metre ilerisine atarsanız ve boşluğunu alıp sarmaya başlarsanız (Ben genellikle yavaş sarım yapıyorum) balığın oltaya binmemesi için hiçbir sebep kalmaz. Eğer şıpırtıya atmanıza rağmen hala balık alamıyorsanız renk tercihini değiştirin. Bazen balık daha derinden gelebilir. Buna karşın derin dalarlı sahteler de deneyebilirsiniz. Tabi ki çok dibe takılmamasına dikkat edin. (Sığ merada derin dalar kullanırsanız dipte bir ota yada taşa takılabilir).

Maket seçimimde genellikle UV sahtelerin lüfer ve sarıkanat avlarında verimi arttırdığını bunun en büyük sebebinin ise lüferin göz yapısının diğer balıklardan daha gelişmiş olduğu sanırım. Su berrak ise mavi ve şeffaf renkleri tercih ederim, su bulanık ise limon, turuncu, pembe renkler daha çok tercih ettiğim renkler. Tabi ki bu bölgeden bölgeye de değişmekte.

Avlaklarda büyük maket kullandığınızda kendi boyuna yakın bir sarıkanatın o makete atlama ihtimali biraz daha düşer. Fakat LRF maketleri ile 3-8cm aralığında olduğunu düşünürsek sarıkanatlar için tek lokmalık yem gibi geleceğinden spin avcılığından daha iyi verim alabileceğinizi düşünüyorum.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta da takımımızın ince olmasından dolayı kopma riski yada kırılma riski. Olası bir trofeye karşı kalamanızın hep açık olmasını belirterek başlayayım. Maket balığınızı attıktan sonra misina boşluğunu alıp yavaş sarım ve arada ufak jerklerle maket balığınıza ölmek üzere olan yada yaralı balık izlenimini verebilmek çok önemli. Arada verdiğiniz ufak vuruşlar (minik tasmalama hareketi düşünün) yemi başka balığa kaptırmamak için yeme daha hızlı atlamasını sağlayabilir. Defalarca takip alıp balık alamadığım zamanlarda ufak jerkler genellikle balığı kandırmamı sağladı.

İnce takımlarla yaptığımız avlarda bir diğer sorun da kopma sorunu… Maket balığınızı bağladığınız klipsin düğümüne dikkat edin ve eğer balık alıp düğümü deforme ettiğini düşünüyorsanız düğümü tekrar atmanız, maket balığınıza sonraki avda bir trofe balığın kafa  atışıyla kopmasını engelleyebilir. Eğer büyük bir vuruş almışsanız kalamanızı hemen kapatmayın ve biraz kısarak balığı yavaş yavaş tadını çıkartarak kıyıya getirmeye bakın.

Kepçe! En dikkat etmediğimiz noktalardan biri de kepçe… Genellikle kıyılatmayı başardığım balıkları sudan kepçesiz çıkarmaya kalktığım için oltamdan düşürürüm. Lüfer yahut sarıkanat genellikle oltaya bindiğinde kendini su üstüne atarak ağzından maket balığı çıkarmaya çalışır. Bu yüzden olta kamışınızın ucunu suya sıfır yada biraz daha suyun içine sokarak kıyılatırsanız balığın kendini su üstüne atmasına engel olabilirsiniz.

Sarımlarda dikkat etmeniz gereken kriter ise eğer balık oltanıza vurmuşsa balığın misinayı boşa çıkarmasını engellemek için belli gerginlikte tutmalısınız. Balık size doğru yüzdüğünde daha hızlı sarım yapmalısınız. Kıyılattığınızda ise kepçe kullanmayı ihmal etmeyin. İnce iplerimizin yada mono misinamızın gücü genellikle 3-4kg civarı olduğundan düğümün de yarı yarıya bu gücü  indirdiğini varsayarsak buna göre kalama ile balığı zorlayabiliriz.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Kendi yaptığım avlardaki tecrübeleri aktarmaya devam edeceğim. Eğer aklınıza takılan sorularınız varsa iletişim bölümünden bana hızlıca ulaşabilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler, bol trofeli avlar…

Sarıkanat lüfer av hikayelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 

LRF ile sarıkanat lüfer avı

Yağmurun ve rüzgarın meyvesi

  1. Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Ben de lodostan sonra Mimarsinan (B.çekmece) Koyu’na kaçan sarıkanatları Kendo Baby jig 8.5gr(colour13, sarı ve turuncu çizgili) ile almayı başardım. Fırlattıktan sonra jigi yukarı çekip serbest düşüşe bırakarak ve boşluğu sararak yaralı balık aksiyonu vermeye çalıştım. Maria Squash sahte bulursam ben de deneyeceğim.

    1. Tebrik ederim Hasan bey, LRF ile işin tadı daha da pik yapıyor. Enfes aksiyon tadı ile o güzelim balıkları kandırmak daha da eğlenceli oluyor.

    1. Tabi ki piyasada bulabilirsiniz. Maria Squash 95 F diye aratırsanız bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir