LRF ile İstavrit Avı

LRF avının en çok tercih edilen hedef balığı olan istavrit; yakalaması kolay, eğlenceli ve güçlü balığıdır. Sürü halinde yaşadığı için genellikle çapari ile avlanırlar. Sularımızda henüz kıraça iken avı başlar fakat bu balığın ne kadar büyüdüğünü de zaten bu yazının üstünde görebilirsiniz. Peki bu istavrit balığı LRF ile nasıl avlanır? İstavrit balığı orta sularda yüzen bir balıktır. Bundan dolayı yemi dipte küçük zıplatmalarla tutmak büyük şans gerektirir. Silikon tercihi ise benim genelde kullandığım kokulu gulp baby sardine veya reins silikonlar veya bu yem türevi kokulu, kokusuz glow silikon kurtçuk görünümlü yemlerdir. Bunlar dışında tabiki metal jiglerle ve Duo sahteleri ile de av yapabilirsiniz. İstavrit avcılığında LRF silikonlarının çok olmasından dolayı av yelpazesi çok büyük diyebiliriz. Bence bu işte en önemli kısım aksiyon vermekten geçiyor. Bunun için de sizi işin uzmanlarından öğrenmeniz için bir video buldum.

NOT: Videoyu izlerken ortamın ışıklı ışıksız, gece gündüz, kamış ve makine aksiyonuna, ayakta durmak yerine görünmemek için eğildiğine dikkat ederek izlemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler.

 

  1. Abi merhaba ismim adem anadolu yakasında ikamet ediyorum umarım mesajımı görürsünüz. Ben bir derdim var oda gündüzleri çat pat şansa pnsa istavrit alıyorum. Geceler sadece istavrit ama sadece istavrit almak için (iskorpit tarzı balıklar beni çok huylandırıyor)lrf kamış ve motorda dahil glow slikonu jiglerini hırsız iğnesi vesaire almam ve yapmam gereken şeyler nelerdir. Ve varsa bildiğiniz mera

    1. Öncelikle almanız gereken malzemeler bütçenizle doğru orantılıdır. Kamış, Makine, silikon, bir kaç adet mini jigden ibarettir. Uygun makine seçimini kamış seçimini ve yeni başlayanlara önerileri, sayfada eski yazılara gelirsen bulabilirsin. İstavritin nasıl tutulduğu da en ince detaylarına kadar kategorilerde hangi balık sekmesine tıklarsan yine bulabilirsin. Ama mera konusunda yardımcı olamam malesef. İstanbul’da hiç balık tutmadım.

  2. merhabalar istavrit balığı için 1-10 atarlı kamış ve 1000 lik bir makinam var mono mu ip mi kararsızım 0.10mm mono mu yoksa 0.04 ip yapıp 0.12 leader mı bağlıyayım birde 1 tane arkadaşım 0.10 mono misinaya 0.14 fc leader yapmısdı bana saçma gelmişti düşüncelerinizi merak ettim

    1. Monoya leader yapmak mantıksız geliyor bana da. İp&leader ikilisini daha çok seviyorum ben.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir