Lrf ile gece avcılığı ve ekipmanlarım

Merhaba arkadaşlar, lrf avcılığında mera seçimi, gece avcılığı ve ekipman seçimi hakkında tercihlerimi kaleme dökmek istedim.

Lrf merası seçerken ilk dikkat ettiğim şey meranın ışık alıp almaması ve derinliği ile dip yapısıdır. Eğer merada loş ışık varsa o mera benim için idealdir. Hiç ışık yokken de verimli avlar yaptığım oldu. Ya da çok ışık altında marinada tekneler arasında güzel avlarım oldu. Fakat genele vuracak olursam loş ışık benim için en verimli avlarımı gerçekleştirdiğim ışık oldu.

Genellikle gece avlarında daha verimli olmasının sebebi balıkların gece daha rahat av yapabilmesinden kaynaklıdır. Benim avlandığım mera 4-5 metre derinliğinde ve loş ışık alan dip yapısı ileride taşlık kırmalık alan ve iskelemin dibi taşlık bir alan. İskeleden olta attığım için bulunduğum yerin derinliği 4 metreden başlıyor. Bu da aşağıda yani iskele ayaklarında küçük zıplatmalarla balık kandırmama da olanak sağlıyor.

Merayı belirlediysek diğer aşamaya geçebilirim. Geceleri eğer kafa lambanız yoksa silikon değiştirmek yada takım koptuğunda yenisini takmak işkence olacaktır. Bunun için de bir kafa lambası henüz hava tam kararmadan elinizin altında bulundurmanızda fayda var. Kafa feneri olmazsa olmaz değil el feneri yada sabitleyeceğiniz her ışık işinizi görür. Meramız tamam, şimdi sıra olta sallamakta ama dikkat! Olta sallamadan önce o karanlıkta silikonu gören balık kıyıda beni de görüyor. Bunu başta inkar etsem de bir kaç kez balığın gölgemden ürktüğünü ve beni görüp yön değiştirdiğini de gördüm. Bunu göz önünde bulundurarak kıyafet seçiminde fosforlu parlayan şeyler yerine mat kıyafetler tercihi yapabilirsiniz. Bu çok önemli olmasa da balık tutarken kendinizi mümkün olduğunca gizlemeye çalışın. Diğer bir husus da kafa fenerini kullanırken ışığımı suya değil karaya çevirip kullanmaya çalışırım. Böylece balıklara karşı kendimi açık etmem. Eğer kıyıda balık varsa mutlaka feneri görecek ve ürkecektir.

Bir diğer konu da ses!

Merada eğer çok ses yaparsanız kıyıda ses dalgasının denizle temas ettiği anda bir çok balık uyarılır. Eşkine, levrek gibi büyük balık odaklı çalışıyorsanız daha dikkatli olmanızı öneririm. Merada kısık sesle konuşmak bağırmamak yada yüksek sesle müzik açmak, en az ışık kadar etkili olacaktır.

Lrf için mera neresi olmalı sorusu kafanızda az çok şekil almıştır umarım. Eğer meranızda attığınız çok çalışan silikonlar iş yapmıyorsa mera seçiminden değil de orada balık olmamasından diye düşünün. Bir de en önemlisi istikrar. Kimsenin balık tutmadığı avlaklarda lrf ile iri istavritler kandırabilirsiniz. Yada güzel bir dip balığı oltanızı ziyaret edebilir. Ben de her gittiğimde balık aldığımı söyleyemem. Defalarca boş döndüğüm, balık tutamadığım olmuştur ve hala da oluyor. Pes etmeyin denizin tadını çıkarıp kendinizi şarj edin. Herkese bol trofeli avlar, iyi eğlenceler…

  1. ekipmanlarim basligi yanlis olmus. hicbir ekipmandan bahsedilmemis. ne tip sahteler kullanmali?

    1. aslında ekipmanlarım başlığında tüm malzemelerimi sıraladım. Gece avcılığında da çantama silikonlarımı ve bir kaç maket balığı alarak giderim genellikle. Ama her av değişir. Bu seçtiklerim de ekipmanlarımın içinden olacağı için Ekipmanlarım başlığını genel olarak açmıştım. Ama yanlış anlattım demek ki affola 🙂 En yakın zamanda düzenleyeceğim.

  2. evet ben de ilk başlığa baktığımda ekipmanları göreceğimi düşünmüştüm. glow sahteler ve silikonlar, uv fener vb. en çok gece avında hangi sahte ile balık aldınız?

    1. Genellikle maria squash ile Uv gökkuşağı renk ile sarıkanat lüfer avladım. Ama gece silikon konusunda çok çeşit denerim. 15 dakika ara ile silikonları değiştiririm. Kokulu kokusuz ne varsa çantamı ters yüz edene kadar karıştırırım. Sahteden kastınız sert sahte ise genellikle sert sahteleri lüfer için atarım. Özellikle bu son dönem 🙂 Ama istavrit sezonu da açılıyor. Mini sert sahteleri atar ve deneyimlerimi sizlere yazmaya çalışırım.

  3. merhaba. peki lrf için bir av sezonu varmı ? meslea ben istanbul maltepe kartal taraflarında yada üsküdar taraflarında atıyorum. doğrusu yeni başlıcam. ekim kasım aralık yani lrf için bir sezon varmıdır ? hedef balık: istavrit, eskina, mırmır, çinekop ve iskorpit

    1. hocam av sezonu yok desek de ister istemez var. Kasım gibi balık azalır çok azalır. Sonrasında nisana kadar az olur. Günü gününü tutmaz ayrı konu. Bazen güzel avlar da verir. Ama istisnalar kaideyi bozmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir