LRF avında Kamış tercihi

Merhaba sevgili dostlar yaz dönemine girdik. İletişim yolu ile en çok sorulan sorulardan birincisi kamış seçimi. Araştırdığım, gördüğüm ve tecrübe edindiğim kriterleri sizleri tek tek yazacağım. Yazıdan sonra da umuyorum ki balık marketlerini bilginizle terletecek ve bize marka model sormadan kendi seçiminizi kendiniz yapabileceksiniz.

Biliyoruz ki alt aralığı sıfırdan başlayan ama üst aralığı 15’e kadar olan bir çok lrf kamışı var. LRF ismini de illa ki şu aralık diye sınırlandırmak bana doğru gelmiyor. Öncelikle kriterimiz atar aralığı olsun.

1- Atar Aralığı

Sıfırdan başlayıp 15 grama kadar olan aralıkta bir çok lrf kamışı mevcut. Burada hangisi daha doğru dendiğinde aslında tek cevabı yok. Hedefinizdeki balığa göre seçim yapmak daha doğru. Ben bu konuda kamışları ikiye ayırdım (kendimce tabi ki): 0-14 gr gibi aralığı fazla olan kamışlar ve 0,5-5 gr gibi aralığı az olan kamışlar.

1.a. Aralığı büyük olan kamışlar (0-14gr gibi): Bu kamışlardan ilki yani aralığı fazla olan kamışlar için sert ve kolay eğilmeyen kamışlar olduğunu söyleyebilirim. Küçük vuruşları hisseder miyim sorusu kafanıza takılmasın. Her balık vuruşunu normal şartlarda hissedebilirsiniz. Ama bu kamışlar daha çok maket balık ve jig kullanımına daha uygundur. Tabi ki silikon da atabilirsiniz. Ama aralığı düşük olanlar kadar iyi verim alamayabilirsiniz.

1.b. Aralığı az olan kamışlar  (0,5-5 gr gibi): Bu kamışlarda ise esneme payı daha yüksek ve silikon&jighead kombinasyonuna daha uygun diyebiliriz. Aralığı azaldıkça hissiyat da artar. Uçtan esneme yerine gövdeden esner. Jig atmada yada maket balık attığınızda sert kamış gibi verim alamayabilirsiniz. Örneğin maket balığa suda kıskandırma denilen ufak jerk hareketini sert kamışla daha rahat verirken yumuşak olan bu 0,5-5 gibi aralıktaki kamışlarda zorlanabilirsiniz.

Genel olarak ikisi ile de jighead silikon jig maket balık gibi tüm av şekilleri yapılabilir. Hepsi balık tutar. Ama genel olarak kamış yapılarını bu iki başlıkta ayırdım.

2 -Solid veya Tubular uç: Kamışlar solid yani dolgu uçlu ve tubular olmak üzere ikiye ayrılmakta. Tubular uç içi boş olan kamışlar aslında. Bu teleskopik olarak kullandığımız oltaların tümü tubular. Ama ucu dolgu vb olabiliyor tabi. Solid için de en güzel örnek tekne kamışları. İçi dolgu olan, büyük bir trofede kolay kolay kırılmayıp esneyen, çekme gücü yüksek kamışlar.

LRF için ise bunu şöyle tanımladım: Solid uçlu kamışlar esneme payı yüksek ama vuruşu oltanın ucunda hissettiren kamışlar ve tubular kamışlar ise esneme payı biraz daha düşük ve vuruşları bileğinizde hissettiren kamışlar. Tubular ve solid uçlu olup olmaması çok önem verdiğim bir kriter değil. Fakat bilmenizde fayda var. Favorite white bird 0,5-5gr ve 1-7 gr solid uçlu iken savagear 0,5-7 gr kamışı tubular uçludur. Ama ikisini de aynı derece esnettim. Bu yüzden çok takılmıyorum.

3- Kamış halka yapısı: Kamışların halkası aslında her atışta sizin eriminizi yani ne kadar mesafe attığınızı etkileyen en önemli kriterlerden biri. Halka kalitesi, halkaların kamışa orantılı duruşu vb gibi bir çok küçük kriteri bulunmakta.

Genellikle sekment yükselttikçe Fuji series yada K – series gibi halkaların yanında küçük yazılar göreceksiniz. Bu da kamışın halkalarının kalitesini gösterir.

4- Kamış boyu: 180cm ile 260 cm arası bir çok LRF kamışı gördüm. Kullandığım kamışın biri 210 cm iken diğer 232 cm boyunda. Kamış boyu nasıl seçilir? Bizim boyumuza göre seçilir. Kısa boylu biri kısa kamış ile rahat av yapabilirken uzun boylu bir kişinin kolu neredeyse kamış kadar olduğundan uzun kamış kullanması daha verimli av yapmasını sağlar. 170 cm insan boyunun ortalama LRF kamışı boyu 210-220 cm dir. Ama eğer göl, dere gibi yerlerde avlanıyorsanız, kamışınız bir ağacın dalına takılma riski gibi riskler varsa 180 cm gibi kısa kamışlar da tercih edebilirsiniz. Ama denizde iseniz ve taşıma sorununuz da yoksa 250-260cm bir kamış da tercih edebilirsiniz. Kamış boyu 220 cm üzerinde çıktıktan sonra gördüğüm kamışların çoğunluğu sert kamıştı. Yani atar aralığı 0-10 gr gibi atar aralığına sahipti. Bu da eğer aralığı 0,5-5 gr olup da 260cm kamış olsaydı ufak bir darbeyi ememeyip kırılabilitesini arttıracağı anlamına geldiği için atar aralığı kamış boyu uzadığında arttığını düşünüyorum.

Kamış Ağırlığına gelecek olursak genellikle 210cm boy için 100 gr civarı kamışların ideal olduğunu söylesem de kamış uzadığında ağırlığın da arttığını hesaba katmamız gerektiğinden ”şu aralık idealdirdiyemiyorum.

Genel olarak toparlayacak olursam, alt aralığı sıfıra yakın (0-2 gr) kamışlar tercih edilmesi LRF için daha idealdir. 5-12 gibi bir kamış da lrf aralığında fakat silikonları atarken hissiyatı azaltacağı için size önerim alt aralığının sıfıra yakın olması. Hassasiyet arttıkça eğlence artar. Bu yüzden alt aralığa önem veriyorum.

Kamış alırken boyuna, kalitesine, halkasına baktıysanız artık gerisi deneyim kazanmakta. Yazdıklarım size sadece bu konuda yol gösterici olabilir ama teorik olarak anlatıldığı ile kalır. Kişisel olarak bir kamışı çok beğenebilirim ama sizin tarzınız bu kamışı beğenmeyebilir. Bu yüzden hangi kamış olursa olsun tavsiyeler üzerinden değil, elinize kamışı alıp inceleyerek o kamışı satın alın.

Bir de unutmadan eklemek istedim. Spin kamışı hatta tekne kamışıyla lrf yapmak isteyenler var. Israrla ”Bu kamışla LRF olur mu?” sorusunu sormaktan vazgeçmeyenler için de telefon direğiyle balık tutmak istiyosanız paşa keyfiniz bilir diyorum 🙂 LRF avındaki aksiyonu, hissiyatı ve eğlenceyi; balık vurduğunda trofe tadında balık çekmek için LRF kamışı tercih etmelisiniz.

Bir çok kamış kullansam da ben sert ama atarken esneme payı yüksek kamışları sevdim. Bu yüzden bu sene sarıkanatları da LRF takımım ile karşıladım. Edindiğim çıkarımların sizlere yol göstermesi temennisiyle sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın…

 1. Ellerine yuregine saglik ustadim. Her yazini okudugumda hedefe biraz daha yaklasiyorum. Tesekkurler .

 2. Merhaba üstadım yazınıza tesadüfen denk geldim
  Yıllardır sazan avcısı olarak yer edinöeye çalıştım bu hobide ama artık beklemekten elime olta alamamaktan bıktım.
  Velasılkelam 1.80 dam fıghter spın 5-20 gr bir kamış aldım.Bulunduğum ilde deniz yok.Tatlı su için kullanıyorum.
  Sizin yazınızda göze çarpan bir nokta beni mutlu etti lrf ile spın abcılığı karıştırılmasın diye.
  Şimdi kendime güZel bir kamış almak istiyorum
  Ve kararım yeni çıkan kudos kamış şu beyaz renk olan
  Ama ne varki
  0.5-5
  1-7
  2-8
  3-10 atarları mevcut.

  3.5 gr kaşık
  2 gr strıke pro maket
  5-6 gr sahte kullanan birine tavaiyeniz
  Ne olur
  Mesela 1-7 ile 2-8 arasında dağlar mı var kü bu kadar yakın üretilmiş.
  Kısaca hangisini almalıyım
  Tşkler

  1. 1-7 ile 2-8 arasında ne kadar fark var bilmiyorum inan. Ama 0,5-5 ile 1-7 kamış arasında ucunun sertliği farklı. Hissiyat konusunda ucu sert oluyor mesela 1-7 ‘nin. Tavsiye konusuna gelecek olursak benim tavsiyem 3-10 gr atarlıyı almanız. 1 gr mepps de atacaksınız belki. Kamış atar aralığına uymuyor diyeceksiniz. Fakat tatlı sularda iri kasnaların nasıl bastığını bilirim. Bu yüzden 1-7 kamışı tek kafa ile kırabilir. Bu yüzden ben olsam tatlı su için 3-10 olanı tercih ederdim. Tuzlu suda çok hassas isteseydiniz 1-7 bakın derdim. 1 gr jighead&silikon kombinasyonunda istavritin minik kafa vuruşlarını daha net hissedebilirsiniz diye tavsiye ederdim. Ama kasnada yada tatlısu levreğinde zaten vuruşlar tek ve anlık. İlk kafa atışında yada yeme hamle yaptığında sert bi vuruş yapacaktır. Bu vuruşu sönümlemesi yada dayanması için 3-10 olanı alırdım şahsen.

 3. Bu takım yeni başlangıç için doğru bir takımmıdır. kaç gr jigler ve slikonlar kullanabilirim.
  Okuma Dead Ringer 2.40 2-12 atarlı light kamış (120 gr)
  Okuma Dead Ringer Drg-25 Makine (230 gr)
  Shimano Kairiki SX8 0,07 İp misina
  3-4 tane 6-8 gr ağırlıkta jig (Kendo BabyJig – Savage Gear Micro Jig)

  1. Başlangıç için kairiki bir tık artıdır. Ama önüne leader kullanın. 0,14-0,18mm arası FC ile leader yapın. Eğer leader yapmazsanız da monoya geçin. Leader gerçekten önemli. Diğer tüm takım uygun gayet ideal

   1. Kamışın atar aralığında her türlü gramda jig ve silikon kullanabilirsiniz.

 4. Merhabalar ustadım, ellerinize sağlık bilgilerinizi biLerle paylaştığınız için.
  Ben lineaffe forwad2 210 cm 3-12 gr kamış
  Okuma alaris 30 luk makine
  Kendo 4 örgü 0.6 ipek kombini yaptım
  Sizce sıkıntı olurmu.
  2gr jig head slikon lada 4 veya5 gr aahteylede av yapacam. Hedef balık sargos. Mırmır. Levrek (400 500 gr), tral.
  Kamış hakkında hiç bi yerde yorum bulamadım sizin bi fikriniz varmı. nasıldır acaba .Tubularmı solidmi bilemiyorum.
  İyi çalışmalar dilerim

  1. Makineniz biraz büyük ve ağır gelecektir. Kendo ip de 0,06mm 4 örgü demek istediniz sanırım. Kamış başlangıç kamışı ama biraz daha iyi bir kamıştan başlamanızı tavsiye ederim.

 5. Merhaba iyi günler Bir kombinasyon sormak istiyorum yardımcı olursanız
  Okuma Lrf-S-762UL 228 1-9 atar kamış
  Okuma ceymar 25 kombinasyonu nasıldır biraz daha baby jige yönelik kamış istiyorum yeri gelincede jighead kombinasyonunda üzmicek bir kamış bu kamış uygun değilse önerinizi bekliyorum

  1. Sert olmasından dolayı Jig aksiyonuna uygun bir kamış. Jighead aksiyonunda jig kadar verimli olmasa da iyidir bence

 6. ben okuma inspira 702 modelini dusunuyorum 0-10 atarlı ve agır avlar tutmak ıstıyorum sızce bu kamıs alınabılırmı agır av ıcın ? 210cm 134 gr ult. hafif karbon yapı

  1. Cihan bey inspira 134 gr değil diye biliyorum. İnspira 0-10 gr kamış çok güzel bir kamış.

 7. Lrf üzerine araştırma yağıyordum. Yazınıza denk geldim. Başlangıç için bit takım oluşturacağım. Normalde turna avı için spin kullanıyorum. Lrf yi kardeşimden alıştırmalar yaparak denedim ve çok zevkli. Yanlız kaliteli bir ürün için 400tl civarı para vermekte biraz duraksatıyor insanı.
  Size bir link göndereyim yardımcı olursanız çok memnun olurım.
  https://www.decathlon.com.tr/wixom1-180l-spin-olta-tk-2-10g-id_8401134.html

  Olta spin olsada 2 10gr atarı olması kardeşimin tavsiyesiylede olur dedi. Yanlız alıp sonradanda pişman olmak istemiyorum.

  1. hocam alıp kullanmadığım bir kamış. O yüzden ne desem havaya konuşmuş olurum. Ürünü alıp deneyip değerlendirmek en doğrusu.

 8. Merhaba herkese rastgele ;

  Benim kombinasyonum kudos light 2-8 gr atarli kamis
  Makinem shimona ax 1000

  Jigheadler :1gr , 2 gr , 3 gr 5 gr
  Sahteler : kendo baby jig limon , erma
  Slikonlar ; fhisup tanta , fhisup ariworm , mebaru pempe , isome marukya bordo ,

  Bu zamana denizde kadar istavrit , ispari, inci baligi ,
  Gol ve barajlarda ; canli yem ile sazan , sardelye ,

  Yaklasik 3 ay oldu bu hobiye baslayali. Fakat istanbul daki ozellikle buyukcekmece , gurpinar, mimarsinan, ambarli vs meralar cok da bereketli degil. Sizce bu taraflarda nerelerde ve hangi saatlerde hangi aylarda LRF ile hedef balik balik tutmak olsun :)) tutabilirim.

  Bu arada metin yazilari ve bilgiler icin cok tesk ederim kendi adima.

  Saygilar.

  1. Hocam istanbulda av yapmadım. Hangi mera nasıl hareketlidir fikrim yok. Ama gemi iskelesi gibi yada suya ışık vuran kayalıkların üzerinden gün battıktan sonra hava karardığında mutlaka deneyin. Oltaya vuruş olmuyorsa mutlaka yer değiştirin.
   Bu arada asıl ben teşekkür ederim güzel yorumunuz için.

 9. cinnetic explore rackfish 240 1-10 gr hakkındaki düşüncelerin öğreneblirmiyim hassaiyeti yüzükeri hakkında türkiyede pek bilgi yok bu kamışla ilgili

  1. Bizim av grubumuzdaki Erdem abide var bu kamıştan. Çok çok memnun. Yaklaşık iki senedir kullanıyor sanırım. Fiyat & performans ürünlerinden. Halka kalitesi vb gibi teknik bilgim yok ama hassasiyeti konusunda Erdem abi çok memnun yedeklemeyi bile düşünüyordu

   1. Birde dam cultus 2-14 atarlı kamışı var onunla arasında kaldım genelde jig ve maket balık kullanıyorum bu kamış hakkımda ne söyleyebilrisiniz

    1. Kullanmadım. Bir av bayinde elimde görmekle avda kullanmak farklı şeyler. Ama alırsanız yorumunuzu buraya bekliyor olacağım.

 10. Merhaba,
  kabura hunter 2.38cm 2-12gr
  fujin salty rugger 205 0.8-10 gr ımı tercih edersiniz? İstanbulda avlıyorum.
  Ayrıca verdiğiniz bilgiler için de teşekkür ederim.

  1. Sedat bey ikisini de denemedim. Ama kabura daha alt sekmentte kalır düşüncesindeyim. Tek avantajı boyunun uzun olması. Ben olsam fujini alırdım. Kabura’nın halka kalitesi vb fujinden daha iyi bence

 11. Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler üstadım. Ben tatlı suda avlaniyorum. Şu aralar hedef balığım barajdan alabalık. Küçük maketlerden verimli gibi bu ara. Yalnız okuma dead ringer 2-12 lrf ve dead ringer 1000 lik kombinasyonumdan çok daiwa crossfire 10-30 okuma ceymar 45 kombinasyonunun erim mesafesi daha uzak oluyor bu işte bir karışıklık yokmu erim yüzünden yeni kamış bakmaya başladım daha dar atar aralıklı bu alacağım kamıştan da erim den memnun kalmam diye korkuyorum. 3-4 gr lik maketler kullanıyorum ip her iki takımda da Shimano kairiki 0,12

  1. Numan bey lrf de kullandığınız kamışın biraz uzun boy ve maket balık için daha uygun olan 3-15 gr atarlı gibi kamışları tercih etmenizi öneririm. Savagear 3-14gr 254cm bir kamışı vardı sanırım. Hem erim hem de aksiyon açısından sizi tatmin edecektir. Bence sorun kamışın fazla esnek olması ve lrfyi öğrendikten sonra bu kamış biraz zor oluyor. 🙂

 12. Ben Kocaeli Gölcük cevresinde lrf ye başlamak istiyorum nasıl bir kombinasyon önerirsiniz

  1. Silikon kullanımına uygun bir kombinasyon kurabilirsiniz.

 13. kudos 2-8 kamışını almayı düşünüyorum silikon ve 1,2 gr lık jik headlarla mırmır ve istavrit yakalamayı umuyorum istavritin kafa atması hissettirirmi sizde önerirmisiniz üstadım lrf ye yeni başlıyorum

  1. hissettirir. Sıkıntı yaşamazsınız. Fiyat& performans ürünlerinden bu kamış

 14. Merhaba Alper Bey,
  İzmir den yaziyorum. Kamış ile balik avciligina yeni bir hevesle basliyorum. Ayni zamanda 25 yilluk serbest dalgicim.
  Zodiac botum ile hem acikta, hem sığ suda, aynı zamandada karadan at cek yapmayi planliyorum.
  Yaptigim arastirma ve tavsiyeler, her baliga, her meraya, her avciliga ayri kamis , makina , misina vs… cesitleri onume cikardi. Bildiginiz matematik ve kombinasyonu bastan asagi yasiyoruz.
  Bugun itibari ile Daiwa crossfire 2500 3-Bi makina ve Daiwa ninja carbon 244 10 30 kamış satın aldım. Karadan at cek ve sığ su sırtı için. Bu takım için fikriniz ve önerileriniz ne olur. (Levrek sırtı avciligini cok severim ve manuel olarak cok defa yaptim.) Kamis ile ilk defa deneyecem.
  Tekneden acikta dipten balik almak icin Lrf set öneriniz olurmu?
  Tesekkür ederim.

  1. bu sistem tekneden çok zor Bora bey. 2-3 gr jigheadler teknede akıntıda alabildiğine gider. Kıyıdan akıntısız rüzgarsız meralar için daha uygun lrf sistemi

 15. Alper Bey Merhaba,
  Aşağıdaki seçenekler içinden bir LRF başlangıç takımı yapmak istiyorum. Sizce hangilerini tercih etmeliyim? Bir de bunların dışında bu modellerin fiyatlarına yakın başka önerileriniz varsa paylaşabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim
  Shimano Alivio Dx 240 cm 2-10 Gr (184gr ağırlık) veya Okuma Dead Ringer 240cm 2-12gr (124gr ağırlık)
  Shimano AX2500 (1+1bb 240gr ağırlık) makine veya Okuma Dead Ringer 25 (3+1bb 230gr ağırlık)

  1. Dead ringer 2-12 ile Ax1000 almanız daha sağlıklı olur bence

Yoruma Kapalı