LRF Avcılığında Neden Pahalı Ekipman Kullanıyoruz?

Lrf başlangıç takımlarıyla pahalı takımlar arasında nasıl farklar vardır?

Merhaba sevgili dostlar sizlerden gelenlerde bugün: Neden pahalı ekipmanlar kullanıyorsun. Bu iş ucuz takımlarla da olur.

Öncelikle herkese selamlar. Bu sorunun en güzel cevabı Alper’in ekipmanları başlığında aslında. Sadece iki sene yada üç sene içinde denediğim lrf kamışları makineleri ipleri misinaları hepsini yazdım. Çoğu kişi benim üst sekment takımlarla avlandığımdan ve bu işin basit takımlarla yapıldığından şikayetçi. Aslına bakarsanız durum yıllar içinde gelişerek üst sekmentlere geldi. Aslında daiwa 2-8gr yada favorite 0.5-5gr gibi kamışları da orta sekment kamışları da çok çok ama çok farklı bir sürü kamışı denedim. Ama artık üst sekment bir kamış makine de alıp artık ben de bu işin tadını çıkarmak istedim.

Her yeni kamış yada makine yada misina, sizi sıfırdan başlatır. İpten misinaya geçiş, kamış değiştirmek yada yavaş sarım yapan makineden turu farklı makineye geçiş el alışkanlıklarınızı yok eder. Bunu sürekli kullandığınız arabadan inip başka birinin arabasını küçük bir alana park etmek gibi de düşünebiliriz. Kendi arabanız olsa tek hamlede park edebilecekken, başka araçta temkinli olmanızı gerektirebilir.

Alt sekmentten üst sekmentlere çıkarken en önemli kriter kesinlikle kamış. En basit makine bile güzel avlara imza atmanızı sağlayabilir çünkü kalama ayarı olayını çözdüğünüzde makinenin olayı biter. Sonra kamışın olayı başlar.

 

Kamışlar misinanın yada ipin balık kafa attığı andaki şok gücünü ilk alan ve etkilenendir. Bu etki ile biz vuruşları hissedip tasmalama yaparız. Yada trofe balık çekerken balığı yormamızın en etkin silahı kamışlardır. Bu konuda başkangıç kamışlarında hissiyat tasmalama denge balığı yormak gibi konularda ya hepsinden azar azar beklenmeli yada bazı kriterler beklemeli. Verdiğimiz paraya göre göre kaliteli işçilik, muhteşem hafiflik, balık vuruşunda denge ve hissiyatta muhteşemlik beklenmezken üst sekmentlere çıkıldığında çok farklı özellikler de karşınıza çıkar.

Örneğin erim: alt sekment sert bir kamışla şu an kullandığım diaflash serisi kıyaslayacak olursak erimde yaklaşık 5metre fark oluşabilir. Yumuşak kamışlarda kırbaçlama hareketi sonrası kamışın ucunun kendini toplayamaması sebebiyle ip yada misina, tüm halkalara fazlasıyla sürtünür. Halbuki halkalar belli noktadan sonra aynı çaptadır. Artık sürtünme en aza indirilmiştir o noktada. Yani kamış üzerinde çok fazla şey değişiklik gösterir. Bu yüzden başlangıç kamışlarıyla yapılan bu avcılıkta üst sekmentlere çıkıldıkça özellik, hissiyat ve performans da artar. Bana göre bu uygun fiyatlı araç ile konforlu araç gibidir. Bu hobiye ayırdığınız para=performans ve zevk.
Yalnız bu yazdıklarım yeni başlayanlar için geçerli değildir. Onlara ilk tavsiyem uygun fiyatlı bir takım toplayıp acemiliklerini atmaları olacaktır. Çünkü 1500tl kamışa verip sonra kırmasıyla lrf hobisine erkenden jübile yapabilir.
Diğer bir olay ise makine
Makineler estetikliği, drag yani frenleme gücü, kalama ayarı vb özelliklere sahiptir. Üzerine sardığınız misina ile bir bütündür. Tek başına benim gözümde bir şey ifade etmez. Yani çok kaliteli bir ipi çok zayıf bir makineye sarmak benim için mantıksızdır. Yada tam tersi. İkisini birbirine doğru kombine etmelisiniz ve kriter de makinenin frenleme gücü olmalı.
Makinelerde alt ve orta sekmentlerde ufak tefek dişli kalitesi fark etse de üst sekmentlere çıkıldıkça, kullanım kılavuzunda yazan 3kg drag kuvvetlerini vermeye başladıkları görülür. Kalama sıkılığını ayarlamak da yani o hassasiyet de üst sekmentlerde daha fazladır.
Aynı şekilde ip kalitesi. Bazı ipler göründüğünden daha kalitesizdir. İp diye güvenip aldığınız incecik ipler bir kaç kez suya girdiğinde tuzlu su deformasyonu ile çöp oluverir. Kaliteli iplerde sürtünmeyi azaltıcı ve ses yapmayı gideren iplerin dışında mumsu bir yapı bulunur. Pürüzlülüğü azaltıp hava ile sürtünmeden makinede doğru sarımına, düğüm tutmasına kadar bir çok kriter yine değişiklik gösterir.

Şimdi gelelim ilk ve konu başlığımızdaki soruya.
Neden pahalı ekipman kullanıyorum?
Arkadaşlar ben bu ava pahalı ekipmanlarla başlamadım. Pekala basit takımlarla av yapılabildiğini de sizlere elimden geldiğince anlatabilmek için zaten üst sekment takım fiyatlarına alt sekment bir sürü farklı ürün alıp değrlendirdim. Alt sekmentten üst sekmenlere basamak basamak geçtim. Üst sekment takımların da kalitesini görüp bir kıyaslama yapabilmem gerek ki size kıyasmalar yaparak ve en iyisini de görerek yorum yapabileyim diye düşünüyorum. Pahalılık kısmına takıldıysanız ben takılmıyorum. Herkes bütçesi doğrultusunda takım toplamalı. Bunu bir araba alıyor gibi düşünebilirsiniz. Mercedes alacak bütçesi olan adam o araca bindiğinde kimse neden bunca para verdin Şahin de araba o da yolda gidiyor demezken, neden bunca para verdin bu da balık tutuyor tepkisi ilginç geliyor.

Olaya para değil de sekment farklarını ve özellikleri görmek, sizlere en alt sekmentten en üst sekmentlere doğru yazı çıkarmak olarak bakarsanız beni anlayabilirsiniz. Ve siz beni pahalı bir ürün kullanırken gördüyseniz, geç tanımışsınız. Çünkü o ürünün uygun fiyatlı olanlarını da kullanmışımdır. Kimse fiyatı uygun en iyi iş yapan ürün yerine en pahalıyı almaz. Bu her yerde böyledir. Ve bir ürünün pahalı oluşunun da sebepleri vardır. Minicik bir klips bile bazen tüm avı etkileyen en büyük farktör olabiliyor. O yüzden takımınızı güçlendirecekseniz bu parça parça aşama aşama bugüne nasıl gelindiği konusuna sitenin en eski yazısından bugünki yazısına doğru okuduğunuzda pahalı takım mı kullanıyorum yoksa alt sekmentten üst sekmente geçiş aşamalarını mı anlatmaya çalışıyorum daha iyi anlayabilirsiniz. Tüm hobidaşlarıma rastgelsin…