LRF av tekniğinde Makine tercihi

Merhaba sevgili LRF-olta okuyucuları bugün sizlere LRF avcılığında makine tercih ederken dikkat edilmesi gereken kriterler nelerdir, neden gibi bir çok soru mail üzerinden ve sosyal medya üzerinden bana ulaşmakta. Tek tek aynı cevapları yazmak yerine sizlere buradan tek başlıkta yazmamın daha sağlıklı olabileceğini düşündüm.

Öncelikle LRF avcılığından beklentiniz nedir? Benim LRF avcılığından ilk beklentim her balıkta trofe tadını alabilmem ve hafif olması sayesinde de saatlerce deniz kenarında olta atarak denizin tadını çıkarabilmek. Bu bağlamda da kendime hafif, kamışımın atarına göre belli bir kriter ölçüsünde güçlü bir makine ile kombin yaparak en verimli şekilde sistemi kurmak. Bu olaya öncelikle kamış tercihlerinden başlamıştık. Bu konuda da sizlere yine Kamış tercihinde dikkat ettiğim hususları sıralamıştım. (Bkz: http://www.lrfolta.com/lrf-avinda-kamis-tercihi/ )

Öncelikle makine özelliklerinde dikkat ettiğimiz şey tabi ki güçlü olması. Peki ne kadar güçlü olmalı? En güçlü olmalı diye bir kavram kullanamayız. Hedefimizdeki güç kavramını aslında kamışlarımız belirliyor diyebilirim. Balık kamış ile çekilir, kıyılatılır. (Kamışla balık kaldırılmaz. Kepçe ile balık kaldırılır.) Makine ise balık bastığında kalama vererek yormak için kullanıldığında daha sağlıklı bir kullanım olur diye düşünüyorum. Bu konuda da kamışlarımız genellikle 3-4 kg kuvvete sahiptir. Fazlası kamışa yüklendiğinde kırılmalar meydana gelebilir.

Kamışlardan da biraz bahsettikten sonra makine tercihime geçiyorum. Öncelikle makineleri kamışın gücüne göre bir drag seçmek daha sağlıklı. 3 kg civarı gücü kıyılatmak için kullandığımız kamış, balık bastığında da kalama açarak, kısarak vb şekilde kullandığımız bir makine… Bu sisteme uygun bir de misina tabi ki.

Öncelikle makine ağırlığı 160-230 gr arası olması ideal ağırlığı diyebilirim. Örneğin bu konuda ağır kaldığını hep ifade ettiğim daiwa makineler LRF için üst limite yakın. (Tabi içindeki parçaların kalitesi vb göz önüne alındığında daiwa da lrf konusunda tercih edilecek makineler yapıyor o da ayrı bir konu.) Ağırlığı yüksek bir makineyi kamışa takarsanız atışlarda denge bozar ve atış mesafesini de düşürür, olta dengesini de bozar. Bu denge bizim için önemlidir. Hemen örnekleyeyim; 4000lik bir makineyi LRF kamışına taktığınızı düşünün. (yaklaşık 350 gr) Makineden çıkan misina kamışın ilk halkasına gelirken çok büyük bir eğime sahip olur. Bu eğim de misinanın doğru boşalmamasına, erimin kısalmasına, düğümlere, ilk halka ağzında misina karışmasına ve aklıma gelmeyen bir çok sebeple sonuçlanabilir. Bu yüzden genellikle 1000 lik makineler LRF için idealdir.

Not: 1000’lik makinelerden bahsetmişken not düşmeden edemedim. Örneğin 1000 lik bir makine aldınız, üzerinde 3 kg drag gücü yazar, siz de bu makine 3 kilo balığı kıyılatır diye düşünebilirsiniz. Aslında gerçek çekerleri  daha farklıdır. 1,4 kg civarında kalırlar. Bir diğer kriter de kamış kırılacak makineden güç alayım deyip kalamayı kapatıp kamışı düz tutup makineden de güç alırsanız tek yaptığınız 500 gr civarı gücü olan sarım koluna gücü yüklersiniz. Sonra makine dağıldı nasıl oldu ki diyebilirsiniz. Bu yüzden kamışla balığı kıyılatın, makineyi boşunu almak için kullanın. Kamışı çok zorlamamak için ise makinelerin kalamalarını kullanın. 

İkincisi sarım sayısı 72-75cm deviri geçmemesi istenir. Bu da aslında 2500 lük makinelerle de sağlanabilir. Düşük devirli makineler bizler için daha bir avantaj olduğunu da söylemeliyim. Neden? Bir sebebini şöyle açıklayayım; düzenli sarım yaparak jig attınız ve çekiyorsunuz, kamışı aşağı yukarı yapmak yerine kamışı belli bir hizada tutarak makine koluyla sarım yaparız genellikle. Bu sırada da yavaş sarım olması, balığın yemi cazip hale getirmesini sağlar. Yada bir maket balık attığınızda kamışın ucunu suya doğru eğip makine kolu ile sarım yaparsınız. Bu sırada yavaş devir sizin için avantajdır. Hızlı devirli makineler genellikle Lüfer avcılığında tercih edilir. Bir de bu yavaş sarım hızlı sarım olayına değineyim. Elimizle zaten yavaş sarabiliriz diyenler illa ki olacaktır. Yavaş sarım makineyi hızlı sarabilirsiniz ama hızlı devirli bir makineyi yavaş yavaş malesef saramıyorum. Genellikle belli bir hıza elim otomatikmen geçiveriyor. Bu yüzden düşük devirli makineleri önceliğim olarak görüyorum. Ama en büyük kriter olarak da görmeyin.

Sonraki kriter ise makinenin kalama ayarı…. Nedir bu kalama ayarı? Oltanıza balık bindiğinde iğnenin balığın ağzına geçmesi ile balık irkilir ve kendini tasmalar genellikle. Bu tasmalama yada balığın oltaya takılmasından sonraki ilk olayı kalamadır. Makinenin kalamasını açık tutarak tüm gücü misina çekerine ve kancaya vermezsiniz ve balık misinayı makineden biraz boşaltır. (Eğer verirseniz iğne açıldı misina koptu balık kaçtı diyebilirsiniz). Sonrasında kalamayı azıcık kısarak ve boşluğu alarak balığı yorup kıyılatırsınız. Fakat kalama çok sıkıysa düğüme binen 3 kglık yük, misinayı düğümden patlatabilir. Bu bakımdan, öncelikle kalamamızı doğru ayarlayıp bir miktar açmak her zaman avantajdır. Makine alırken de kalama ayarını yaptığınız kısıp açmaya yarayan makinenin önündeki kalama ayarı yeri, ne kadar hassas olursa bizim için o kadar iyi diyebilirim. Hassas kalama sayesinde çok az kısıp yada açarak misina ve kamış üzerindeki yükü makine ile dengelemiş oluruz.

Hassas kalama ayarı olan 3-4kg drag gücünde 72cm sarımdan az düşük devirli bir çok makine var tabi ki. Bu kriterlerden sonra ise yedek kafası var mı, estetiği güzel mi, kamışla rengi güzel oldu mu gibi kriterlerinizi seçebilirsiniz.

Aklınıza takılan sorular için iletişim bölümünden bana ulaşabilir veya instagram hesabımız olan https://www.instagram.com/lrfolta/ linkinden bana DM atabilirsiniz. Yukarıdaki bilgileri öğrendiğinize göre av marketlerini yavaştan terletmeye ve doğru malzemelerle en verimli LRF avlarını gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. . Güzel av fotoğraflarınızı da bizlere atmayı unutmayın, görüşmek üzere…

Herkese Rastgelsin…

 1. Verdiğiniz bilgilerle bizleri aydinlattığınız için çok teşekkür ediyorum. Emeğinize, yüreğinize sağlık..

  1. Faydalı olabiliyorsa ne mutlu bana… Rastgelsin. Güzel av fotoğraflarınızı da instagram hesabımıza atmayı unutmayın…

 2. piyasa da şu an bulunan makinelerden uygun kamışa ekonomik tercih ürünleri neler olabilir?
  mesela favorite White bird 25.12.2017 de hb sitesinde 195 tl olarak görünmekte, buna uygun makine olarak shimano ax serisi 1000 fb alınabilir mi? (83 tl)
  konunun şöyle bir handikapını biz yeni kullanıcılar için açayım, genelde hobi edinip kafa boşaltmak için benim gibi bu işe merak salmış arkadaşlar popüler alışveriş sitelerine giriyoruz, kamış seçimi ve makine seçimi için bakıyoruz sadece makinenin görseli ve kalama önden devir sayısı bilya sayısı ve boy bilgisi var atarı zaten başında yazıyorlar, tur sarım sayısı ve en önemli özellik makinenin çekerini yazmıyorlar haliyle kamış ve makine uygun kombinasyon oluşturur mu karambol?

  1. Şener bey merhaba, çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Öncelikle üstteki set başlangıç için ideal bir set olmuş. Şimdi shimano için 1000 lik makinelerde üzerinde yazan kuvvetler 3 kg drag gücü olduğudur. Fakat çoğu gerçekte 3 kg drag vermez. Zaten 1000 lik makinelerin hepsi aynı göründüğü halde biri diğerinden pahalıdır. Bu durum da içinde kullanılan malzeme kalitesinden kaynaklı ( yada ben öyle düşünüyorum). Okuma 1000lik makineleri ise shimanolardan bir tık daha küçüktür. 1,7 kg drag verir genellikle. Okumanın 2500 lük makineleri shimanonun 1000likleri ile neredeyse aynıdır. 3 kg drag verir. Genelleme yapacak olursak 1000 lik makineler (okuma 2500lüklere denk gelir) 3 kg drag kuvveti verir. Yine 2000lik makineler genellikle sığ kafalıdır. 2500 lükler daha büyük sarım yapar ve 3000lik makinelerle aynıdır. 3000lik makineler de sığ kafalıdır. Böylece ip kullananlar alta dolgu yapma gibi dertlerle uğraşmaz. Bu bilgi konusunda ürün satan sitelerde bulamamışsanız mutlaka araştırın bir yerden bulun veya bize de sorabilirsiniz. Her marka farklı değerler içeriyor gördüğünüz gibi. Ama yeni başlayanlara tavsiyem, okuma 2500 yada shimano 1000 lik kafa makine almaları. Çünkü üzeri bir makine aldıklarında çok hızlı sarım yapabiliyorlar. Elleri alışkın olmadığından 1000lik makine ile bile çok hızlı sarıyorlarken 2500 lük önermeyi doğru bulmuyorum. Tur sarım sayısı jig maket kullanımında daha önemli aslında. Biz silikonu atıp bir iki kamışla aksiyon verip boşluğunu alma üzerine kullanıyoruz. Makineden de 3 kg üstü performans beklemek doğru olmaz. Makine balığı kıyıya getirmekte ikinci hatta üçüncü kriterdir. Birincisi kamıştır. Balık silikonu yutar, kanca ağzına takılır, kanca açılmadan çekmek yada misina kopmadan çekmek için kalama açık olmalı. Balık yemi yutup kalama da alınca ilk kriter misina girer devreye. Misinadaki düğüm sağlamsa az kalama sıkarsınız kamışla kendinize çekip makine ile boşluğunu alırsınız. Balık kalama alırken makine sarılmaz. Kalama kısılır, balık yorulur, yorulunca kamışla yanaştırıp makine ile boşluk alınır. Bu durumda ikinci büyük kuvvet kamıştadır. Bu durumda da misina 10 kg çekerliyse sıradaki güçsüz kamış olur ve kamış kırılır. Bu yüzden zayıf bir nokta da olmalı. zaten olmayacaksa takım shore jig takımına doğru gider. Orkinos takımı olur 🙂 Umarım size bu konuda yardımcı olabilecek açıklamayı yapabilmişimdir.

 3. açıklama süper emeğinize yüreğinize sağlık…
  kombin yapılan setler de drag değerleri artınca malum ki fiyatlar da alıp başını gitmekte…youtube da lrf ile yakalanmış büyük balıkları görünce kullanılan ekipmanların da takip edebildiğim kadarı ile pahalı olduklarını görmekteyim…bir yandan fiyat bir yandan da performans ürünleri seçmek için açıklamalarınız iyi bir kılavuz oldu teşşekür ederim

  1. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. LRF&Olta görevini yaptı demektir 🙂

 4. Merhabalar lrf için daiwa strikeforce 2000 b Makine aldım ama 1000 ilk makina öneriyorsunuz aldığım makine ile çok sorun yaşarmıyım. Genel olarak mırmır avı için oluşturmak istiyorum takımı kamış tavsiyeniz ne olur teşekkürler

  1. Kamış tavsiyesi bütçeniz doğrultusunda belirlenir. Kaç gram atacağınıza karar verir buna göre bir kamış alırsınız. Genellikle Kudos 1-7 bu senenin favori kamışı olmuştu. Makine konusunda da çok sıkıntı olmaz. Strikeforce ikisi de çok büyük farklı kafalara sahip değil.

Yoruma Kapalı