Leader ve örgü ip kullanımı

Spin avlarında kullandığımız yada duyduğumuz örgü ip ve leader misinaları LRF avlarında nasıl kullanıyoruz? İp misinalar spin kadar tercih ediliyor mu? İp misinanın avantajı nedir? İp tercihinde Leader uzunluğu ne kadar olmalı? Örgü kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Öncelikle mono misina ile FC misina arasındaki farkı öğrenmek için açtığım başlığı da okumanızı öneririm. (BKZ: Mono ve FC Farkı )

LRF avlarında misina kullanımında mono misinalarda 0,14-0,16-0,18-0,19 aralıklarında bir çok misina kullanımına şahit oldum. Kendim de 0,14-0,16 -0,17-0,18mm misinaları tercih ediyorum. Misinanız ne kadar ince ise avcılığın o kadar arttığına şahit oldum. Fakat 0,14mm mono misinanın çok ince olacağının yeni başlayanların 0,18mm mono misina ile başlamasının daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Gelelim örgü ip kullanımına…

LRF avlarında en çok tercih edilen aralık 0,08mm’e kadar olan örgü ip aralığı. Ben 4 kat örgülü kendo 0,074mm örgü ip kullanıyorum.

(Kat sayısı ne kadar çok ise su tutması da o kadar az olacaktır). Örgü ip, mono misinalara göre daha çabuk açılabilirliği (Hafıza) ve su tutma kapasitesinin yüksek olmasından dolayı erimi mono misinadan %10-20 daha fazla gördüğüm kadarıyla (belki daha da fazla).

Örgü iplerin ilk kullanım sebebi de bu aslında. Mümkün olduğunca uzağa atabilmek için örgü tercih ediliyor. İkinci bir durum ise o kalınlıktaki misina ile çekme kuvveti arasındaki fark. Yani 0,074 örgü ip dayanımı 3,5kg iken, 0,14mono misina için 2,5kg olur (kabataslak).

Avantajlı kısımlarından bir tanesi de ip, esnekliği olmadığından (%3-5 civarı olduğundan diyelim) dolayı balık vurduğu anda elinizde hissedebilirsiniz. Eğer misinanız esnek ise bu vuruşlar misina esnekliğinden dolayı kaybolacak ve hissiyatı azaltabilecektir.

Ama ip misinalar LRF avlarından çok az tercih ediliyor. Bunun sebepleri fiyat ve gerekli görülmemesi diye düşünüyorum.

Eğer örgü ip kullacaksanız yine Kendo örgü üzerinden konuşacağım (en çok kullanılan ve uygun fiyatlı); balık aşağıdan baktığında bembeyaz su üstünde uzanmış misinayı görebilecektir. (Bu tabi kalın ipler için daha geçerli. Fakat LRF için daha ince ipler kullanıyoruz ama yine de bu kriteri aklımızda bulunduralım.) Renk olayı ise siz suya bakarken yeşil gördüğünüz için yeşil ip tercih edebilirsiniz belki, ama balık yukarı baktığında mavi gökyüzünde o ipi görecektir diye düşünüyorum. Yani leader, veriminizi etkileyecektir. Misina ve görünürlük, avcılıkla doğru orantılıdır. Erimi iyi olsun güçlü olsun ince olsun ama görünürlüğüne de LEADER yapma gereksinimi duyuyorum. Leadersiz yaptığım avlarda kişisel olarak verimin düştüğünü gözlemledim.

Bir de leaderin avantajı için atışlarda ip jigheade dolanabiliyor (eğer leadersiz kullanıyorsanız). Ama leader olduğunda daha sert olduğundan bu sorunu ortadan kaldırıyor. Bir de ipin esnemesi çok düşük olduğundan leader aslında bu esnemeyi sağlıyor ve düğüme binecek büyük baskıyı bir nebze sönümlüyor. Düğüm üzerine binen güç azaldığından düğümden patlama olayı da bir nebze azalıyor.

LEADER BOYU NE KADAR OLMALI?

Bu kısım en önemli kısmı bence. Leader FC misinalar genellikle 50 mt satılır. Bunun sebebi sizin hepsini önüne bağlamanız için değildir. 🙂

Leader uzunluğu kamışımın en ucundaki halkadan girmeyecek şekilde atış için bıraktığım misina uzunluğudur. Bu da benim için yaklaşık 50-70 cm civarına denk geliyor sanırım. Eğer daha uzun olursa yada bu leader makineye sarılırsa, kamışın son yüzüğünden çıkarken yapacağı bir takılma, atış erimini düşürür. Bundan dolayı kamışın ucundaki yüzüğü dar olanların daha da dikkat etmesi gereken bir püf nokta bence.

Zaten jigheadlerin maksimum ulaştığı 30 metre iken(durgun havalarda), siz 50 metre FlouroCarbon(FC) misina bağlarsanız ip kullanmak yerine FC misina kullanmış olursunuz. FC misina kalınlığına da gelirsek ben 0,074mm örgüye 0,18mm mono ile 50 cm leader yaptım. FC misinalar kaliteli ise biraz tuzlu olduğundan siz de mono misina deneyebilirsiniz.

misina

İp kullanıyorsak dikkat!

Eğer örgü ip kullanmaya karar verdiysem düğüm öğrenmem gerekir. Leader düğümü önemlidir. Ben Blood Knot diye geçen bağlama tekniğini sevdim.


Henüz patlamadı da bundan dolayı bu düğümü kullanıyorum. Örgü ip kullanırken jighead takılırsa ilk kopacağı yer klips bağlantısı yada düğüm olacaktır. Eskiden misinalar düğümden kopuyor diye çok kızardım. Bırakın düğümden kopsun. Çünkü eğer düğüm patlamazsa kamışla da zorlamışsanız kamışınız elinizde kalır (BKZ: amatörlüğümün hazin sonu). Eğer ip misina kullanıyorsanız Leader düğümünü iyi öğrenin ki avlağınızda düğüm patladığında yada koptuğunda, yanınızdaki misina ile leader yapabilirsiniz.

Püf nokta: Eğer leader düğümü atınca iki düğüm de jigheade değil de kamışa doğru bakıyorsa bu da size avantaj. Nasıl? Eğer dikkatsizlikle en uç halkadan leader düğümü içeri geçti yani fazla sardınız, çıkışında düğüm uçları içeride kaldığından atarken takılma yapmayacaktır. Veya uzun leader tercihlerinizde düğüm uçlarının içeri dönük olması avantaj.

En son olarak da örgü ip deniz suyu ile bekleyip çürümemesi için eve geldiğinizde makine kafasını suya tutarsanız örgü ipin ömrünü uzatabilirsiniz.

 1. Blood Knot yöntemi ile bağlama gerçekten güzel. daha sağlam oluyor

 2. Merhaba,

  Mm olarak 0.08ipe 0.22 fc kullanılması gerektiğini söylemişsiniz. Peki pe ile belirtilen ipler için pe-lb ip-leader öneriniz var mı ?

  1. Ben asla gerekir diye bir kelime kullanmam… Bunun sebebi ise, yazdıklarım kişisel tecrübelerimden faydalanarak kullandığım sistemler, kamışlar, silikonlar, jigheadler… Bu sistemlerde de nasıl yaptığımı ve neden yaptığımı anlatabilirim. Bir ürünü kullanıp önerebilirim.

   PE ile belirtilen ipler konusu ise apayrı başlıkta incelenmesi gerek ümit bey. her ürüne pe damgası vuruluyor gördüğüm kadarıyla. Ama pe oranlarından yada başka faktörlerden pe özellikleri aynı değil. Fiyat farkı ise biri Çin’den geliyor 12 lira. Birini daiwa yapıyor 70 lira. ikisi de pe özellikte. Yani yazımda aslında bu pe olayı ile ilgili bişey belirtmeme sebebim buydu. Pe ip kullanımına da bu aradaki farkları bilmediğimden dolayı yanaşmadım. PE kullanmayıp önüne şunu bağlarsanız daha doğru olur da diyemem.

 3. öncelikle bu olta balıkçılığı hobisinde güncel site blog olmadığı için EMEKLERİNİZE SAĞLIK diyorum
  bende yeni başlıyanlardanım
  makinem: https://www.mutlubalikcilik.net/shimano-solstace-1000-fi-31-bb-62-1-tur-spin-makine (site örnektir)
  kamış: okuma v system 2.10 (5-20atar)(kamış size kalın gelebilir acemiliğimi atayım daha sonra değiştirebilirim)
  misina : kendo 4 kat 0.09
  lider ne olmalı acaba TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN,HER ZAMAN RASGELSİN

  1. Alp bey bu takım spin takımı olmuş bence. Baştan sona herşeyi ile öyle duruyor. Spin için devam edecekseniz şok leader gibi bi misina lazım size. Ama LRF için illa diyorsanız ip yeterince kalın monoda da kalın yapın 0,20mm mono misina bakın. Ama takım olarak hepsi spin için bana kalırsa. Buna göre de 0,25 FC alın spin yapın

 4. 0.09 kalın mı olmuş daha almadım ,0.06 veya 0.08 alsam …..makinem 1000 lik ama kamışı değiştirmek lazım herhalde teşekkürler

  1. lrf de blood knot yaparak 2 misinayı birbirine bağlıyoruz klips veya fırdöndü kullanmıyoruz mononun veya fc nin diğer ucuna agraf takıyormuyuz yoksa direk silikon yeme bağlıyormuyuz

   1. Alp bey, 0,09 kalın aslında. Ama bölgenizi bilmiyorum. Eğer sürpriz balıklar çıkıyorsa o zaman kalabilir. Önüne 0,20mm kaliteli bir mono misina ile yazıda belirtildiği kadar uzunlukta bir leader bağlanabilir. Fakat kamış atar aralığı 0-10 ideal aralıktır. Bunun 0-5 arası jighead-silikon kullanımına, 3-10 gr arası maket balık ve jig kullanımına ayrılmıştır. Yani tercihiniz ne üzerine ise ona göre kamış da bakabilirsiniz tabiki. Ama jighead ne kadar hafif olursa aslında o kadar avcı takım olur. Çünkü yem suyun içinde daha uzun süre yüzer hemen dibe inip aksiyonsuz kalmaz. Bunun dışında ben de blood knot bağlamayı seviyorum ama bir çok yöntem deneyebilirsiniz. Çok fazla çeşit var. Ben klips kullanıyorum. Jighead değiştiriyorum farklı gramajlar ve iğne numaraları deniyorum. Her seferinde misina kopar yenisini tak yapmak düğüm atmak daha zor geliyor. Bir de klips daha fazla aksiyona yardımcı olduğunu düşünüyorum.

 5. Alper bey bu monolar nasıl sizce
  beastmaster-misina-200m
  powerline-extreme-misina-100m-olta-misinasi
  ikiside 0.18

  1. Beastmaster üzerinde yazan değeri vermedi sanki bana.Ben de o ürünü incelemiştim. Ama diğer misinayı kullanıyorum. Powerline sert misinadır. Esnekliği azdır. Bu da aslında vuruşları daha net hissetmenizi sağlar.

 6. beastmasterın çekeri az zaten baya asıldım koparamadım diğerinide V team Uğur arkadaşımız önerdi, makina ya mono sararsak ucuna sadece klips takıp öylece kulllanıyoruz değilmi

  1. Aynen öyle. Beast master ürününü inceledim ama kullanmadım. Mono misina ucuna rapala klipsi diye tabir edilen klipsi 00 yada eğer varsa 000 klipsi direkt olarak bağlayıp kullanabilirsiniz. Düğüm olarak kördüğüm atmayın. Bir kaç video ile düğümlere de bakın. Kördüğüm misinada incelme haliyle kopma yapıyor.

 7. Merhabalar,
  Özellikle bu güzel siteniz için sizi tebrik ediyorum.İp misinalarda renk önemli mi? (spin veya LRF için)
  Örgünün üzerinde yazan 4 veya 8 Braid ifadesinin önemi nedir?Şimdiden cevaplarınız için teşekkür eder ve iyi çalışmalar dilerim…

  1. Tarkan bey ip rengi konusunda net bir bilgim yok. Bir anket yaptım 100 civarı kişi katıldı ve geneli yeşil ip tercih etse de ava etkisi olmadığını söyledi hepsi. Araştırmalarda genellikle ipin kalınlığına önem verilmiş. Yani inceldikçe avcılık artıyor. 4 kat 8 kat örgü ile ilgili de şöyle düşünüyorum. Sağlamlık 8 katta daha fazla. Su tutma oranı da daha az. Bu da ipin çürüme zamanını azaltıyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   1. Alper Bey ben de LRF’ye yeni baslayanlardanim, once biraz okuyup baslangic yapmaya calisiyorum, ip rengi konusunda aizin bahsettiginiz gibi sanki acik mavi daha avci olur gibime geliyor…

    1. Hüseyin bey, sadece benim fikirlerimle yola çıkmayın yine de. Ben haber okurken bile bir çok gazeteden okuyup harmanlayıp öyle karar veririm konu hakkında. Ben sadece böyle düşünüyor da olabilirim. Kendime göre sebeplerle bu fikirlere vardım. Yine bir kaç kişiye daha sorup almak daha doğru olabilir. Yine son karar tabi ki sizin. Rast gelsin 🙂

 8. Teşekkür ederim aydınlattığınız için,iyi çalışmalar diliyorum…

  1. Ben teşekkür ederim. Sayenizde ben de araştırıp öğrenmiş oldum. 🙂

 9. Merhaba. Emekleriniz için saygılarımı sunarım. Merak ettiğim konu şudur: Leader kullanımında amaç sadece görünürlük problemi midir? Eğer ip kullanıyorsak ve leader kullanmaksızın direk jighead bağlar isek, ipin görünürlüğünden dolayı verim düşer, doğru mu anlamışım? Teşekkürler

  1. Tufan bey bu olay balıkçılık konusunun en bilinmeyen sorusudur aslında. Balıkların ipi görüp görmediği ile ilgili çok az sayıda deney var ve olanlar da sonuçsuz kalmış. Ben bunun için leader yapmamdaki amaçları sayayım siz de kendinize göre yorumlayın olur mu?
   Meram taşlık kayalık bir alansa ipin hasar görmemesi için 50 cm lik leader yaparım. Böylelikle misina dipte çizilir yada koparsa ipin kesilmesi kadar beni üzmez. Bir kriter de takıldığında Leader düğümünden kopar genel olarak bir hasar vermeden en zayıf yerden kopar. Eğer ip 0,08mm ve üzerinde kalınlıktaysa görünmesi daha yüksek olacağını düşündüğüm için 0,08mm üzeri iplerde görünmezlik de sağlaması için leader yaparım. Görünmezlik konusu balıkçılık konusunda çok büyük bir muamma olduğunu düşünüyorum. Örneğin 0,20mm FC kullanıyoruz ve maket balık atıyoruz aynı zamanda. Maket balığın iğnelerini görmeyen balık ipi görür mü? Malesef bazı sorular bu konuda yanıtsız. Tabi ki yanıtı var ama ispatlı yanıtı yok.

 10. Bende spin avı yapiyoru. Gittiğim yer çok rüzgarlı ip kullanmam lazım değilmi ve kaç mm mono misina kullanmam lazim

  1. Kerem bey merhaba, gittiğiniz yerin rüzgarlı olması konusundaki şikayetiniz erim sorunu sanırım. Spin avcıları genellikle 2-2,5 metre leader kullanıyorlar. Ama hedefinizdeki balığın boyuna gücüne göre misina yada ip kalınlığına karar verilebilir. Ben size 0,08 mm ip alın dersem spin için ince kalacaktır. Bu konuda bölgenizdeki avcılarla konuşmakta fayda var. Ama leader kullanmanızı öneririm, ip kullanacaksanız. Ama yeni başlıyorsanız misina ile başlamakta fayda var. Ve sistem ne kadar ince olursa o kadar avcı ve keyif verici olduğunu düşünüyorum. Dediğim gibi hedef balığı merayı oltanızı bilmeden verdiğim her cevap sizi yanıltır. Rastgelsin…

 11. Yüreğinize sağlık Alper Bey. Ben de oldukça acemiyim bu işlerde. Sizin yazılarınızı yakinen takip etmekteyim. Aklıma takılan bir çok soruyu diğer hobidaslarin da vesilesiyle yanıtlamışsınız. Müsadenizle ben de yazmak istedim. Ekipmanlar şöyle: okuma dead reader 2500 makine, okuma dead reader 213cm. 5-20gr. Kamış. Ve 0.18mm. Mono misanayla, Genellikle kendo baby jiglerle geçen yıl zargana avladım. Bu yıl kendo 0.08mm. ip aldım. Ucuna eklemek için 0.21FC. Misina aldım. Kaç cm. Eklemem gerek ve bu şekilde verimli olur mu? Biraz fazla uzattım kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler.

  1. Mustafa bey, burası LRF avcılığımızı geliştirmek için açtığımız ve birbirimize sorular sordukça bilgilendiğimiz bir site. İstediğiniz zaman istediğiniz soruyu arkadaş gibi sorabilirsiniz. Seve seve cevaplarım. Leader konusunda spin avlarında biraz daha uzun ve şok amaçlı olsa da lrf avcılığında biraz daha görünmemesi ile alakalı aslında. Boyu ortalama 50-60 cm arası alıyorum ben. Bu boyu kendiniz şöyle hesaplayın; atış için hazırlık yaptığınızda maket balık yada silikonu kamışın en ucundan 50-60 cm aşağıda tutuyoruz. Kamışın son halkasına kadar silikonu yaklaştırıp atmıyoruz. 60 cm civarı misinaya boşluk veriyoruz. Böylelikle düğüm kamışın son halkasından içeri girmiyor. Atış esnasında düğüm kamışın son halkasından içeri girerse atışlarda son halkaya takılır ve erimi düşürür. Bunun için düğüm dışarıda olacak şekilde istediğiniz her boyda tutabilirsiniz. Leader eklemek belli bir miktar da olsa balığın ani tasmasında ipe göre daha esnek olduğundan şok görevi görür. Zaten bu konuya yazıda uzun uzun anlatmaya çalıştım. Bir de bu avdan çok zevk almayabilirsiniz. Bunun sebebi kamışınız 2-3 gramlık jighead&silikon kombinasyonlarına biraz ağır kalıyor. Atar aralığı 0,5-12 gr arası bir kamışla daha zevkli avlanabileceğinizi de belirteyim. Rastgelsin…

 12. Alper bey merhaba
  4 örgü 06mm kendo ip misina önüne 15mm fluorocarbon misina bağladım ama düğüm atarken bile bazen misina elimde kaldı. balık bindiğinde de çok güvenilir olmayacak diye düşünüyorum.

  soru1: 06mm ipe 18mm fluorocarbon ile leader sizce uygun mudur ?
  soru2: makineye 16-18mm arası bir mono misina veya fc kaplı mono misina sarip kullansam diger kombinasyona gore av verimimi ne kadar düşürür ?

  şimdiden teşekkür ederim

  1. Emre bey misinanın düğüme dayanıklılığı yoktur. Ben uzun zamandır mono kullanıyorum. Yada nipponun fc kaplı misinasını kullanıyorum. Düğüm atarken elinizde kalan misinaya pek güvenmeyin ama düğümde çok zorlamadığınızı umarak bu yorumu yapıyorum tabi

 13. Hocam lrf de 3 gram jigi uzaga atmak icin jig ile ipek ipin arasindaki lider misina kac santim olmali

  1. Polat bey ipek ipten kastınız nedir? ben hiç bir yerde ipek ip kullanmıyorum. demek istediğinizi anlayamadım.

 14. Tebrik ederim,, mükemmel açıklamalar yapmışsınız Alper bey. Ben Lrf avını sizi sitenizi bilmeden önce başladım ama çok geç kaldığımı yeni fark ettim. Hafta’da 2 3 kez ava çıkardım yemli ava elim boş dönerdim 🙂 Lrf’ye başladığımdan beri 1 2 3 balık olsada elim boş dönmüyorum. Tabiki öğreniyorum daha zaman istiyor öğrenmek. Demem o ki tecrübelerinizi sözlü olarak çok güzel anlatıyorsunuz ama birazda Video anlatıma geçerseniz ve avlı gerçek ortamlar olursa kim tutar sizi.. Bu arada yeni başlayan arkadaşlara başarılar..

  1. Erkan bey çok teşekkür ederim öncelikle. Videolu anlatıma da girişmek istedim fakat elimdeki ekipmanlarla ve video konusundaki tecrübesizliklerimle birleşince ortaya kötü bir performans çıktı 🙂 Bir de avlarımı gece yapıyorum genellikle ve gece çekimlerinde kullanabileceğim ekipmanlarım malesef yok. Bu yüzden videolu çekim yapamıyorum. Telefondan olduğu kadarıyla bir takım şeyler yapmaya çalışıyorum ancak yeterli olmadığının da farkındayım. Ekipmanlarımı alabilirsem videolu çekimler avlar anlatım videoları da çekeceğim. İlginiz ve öneriniz için çok teşekkür ederim.

 15. Alper arkadasım öncelikle karşılıksız olarak tek basına insanları bilgilendirdiğin ve bu güzel platformu hazırladıgın için teşekkür ederim. Ben de lrf ye yeni baslayanlardanım yazılan yazıları ve videoları dikkatlice takip ediyorum. Kafama takılan bir sey var. Leader, kamıs halkasından içeriye girmemesi için stoperli boncuk koysak nasıl olur karanlıkta ayarlaması bi hayli zor oluyor. Acemilikten olsa gerek. Sizce eksi yönleri olur mu?

  1. Hüseyin bey aslında karşılığını böyle güzel teşekkürler ve iyi dileklerle alıyorum. Çok teşekkür ederim. Boncuk koyarsanız o boncuk, aksiyona etki edecektir. örneğin misina gerginliği farklı olacak, boncuk batansa boncuğun olduğu bölgeden batmaya başlayacak, yada mera derinse boncuk batmıyorsa silikonun aksiyonuna etki edecek. Bu yüzden boncuk takmak teknik olarak da çok doğru olmayacağını düşünüyorum. Şöyle yapın: olta takımlarını hazırlayın, tam atış esnasında ne kadar misina bırakıyorsanız o kadar kısmı leader olsun. Tam atma esnasında bıraktığımız misina uzunluğundan bahsediyorum. Bunu fotoğraf ile de hemen göstereyim. Surf oltası resimdeki ama demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım. LEADER BOYU RESMİ

 16. Teşekkür ederim Alper bey bende tam olarak öyle yapmaya çalışıyorum fakat bazen kamış ucundan içeri giriyor ve çıkması zor oluyor zamanla daha iyi ayarlarım inşallah.

  1. Hüseyin bey zamanla alışırsınız. Leader ucuna bişey takmak çok sağlıklı olmayacaktır.

  1. 0,18-0,20 mm FC kalınlık ideal olacaktır. 0,06 yada 0,08mm ikisinde de 0,20mm FC kullanıyorum. Eğer hedef balık istavritse 0,15 mm FC var onu kullanıyorum.

 17. Alper bey merhabalar.
  0,15 ip misinaya spin avında leader yapmak için kaçlık fc misina önerirsiniz. Teşekkür ederim.

  1. Hangi balığı avlayacağınıza göre değişir. Ama benim kullanacağım 0,28lik bir fc olurdu sanırım. 0,26-0,32mm arası değişebilir. Ama LRF için konuşmuyorum. 0,15mm ip demek lrf için halat hatta urgan demek.

 18. Lrf de leader+örgü kullanımında leaderi ince ana misinayı daha kalın seçmemiz mümkün mü? örn leader 0,17-18 mm ana ip 0,25

  1. ipi 0,08mm üzerine çıktığınızda erim mesafesi çok düşecektir. İkincisi de o kadar kalın ip kullanımdaki amaç çok çekmesi ise, bu kadar kuvveti ne kamış ne makineleriniz çeker. İlk kırılacak da kamış olur. Bu yüzden 0,06 mm ip idealdir.

 19. merhaba ip misinaya(0.16),leader olarak illa florocarbon mu kullanmak gerekir,yoksa daha kalın (0.22) ip misina kullansakta verimli olur mu ?düğüm sağlam olur mu?

  1. siz yazıdan leader kullanımını yanlış anlamışsınız bence. ip önüne ip ile leader olmaz. ipin önüne leader yapmaktaki amacı birazcık daha araştırmanızda fayda var 🙂

  1. Tabi ki olur. Hedef balığınıza göre leaderinizi tercih edersiniz. İstavritse 0,14mm gibi, predatör bir balıksa 0,25 mm ye kadar tercihler yapabilirsiniz.

 20. Merhabalar,
  Liderin çeker değeri ip misinadan yüksek mi olmalı? İğne bir yere takılırsa ip kaybetmeyeyim, lider kopsun diye liderin çekerini daha düşük tutuyorum diye bir yorum yapmıştı birisi. Önceliğimiz balık kaçırmamak mı yoksa ip kaybetmemek mi olmalı size 🙂

  1. İp balık kaçmasından daha değerlidir. Bir ip 150 tl iken aynı balığı beş dakika sonra tutabilirsiniz. En kötü ihtimalde balığın kaçmasını yeğlerim. ip 5 kg çekerli ise leader 5 kg çekerli ayarlıyorum yada daha düşük ayarlıyorum. Bu çeker leader düğümüyle zaten 2,5-3 kg lara düşüyor.

 21. Merhabalar alper bey
  Shimano Alivio DX Spinning 210 UL 2-10 gr kamış, Okuma Alaris ALS-20 makine, Shimano Kairiki x8 0.06 mm ip misina, Lineaeffe Akashi Ultra Fluoro Carbon 0.20 mm leader şeklinde bir takım yapmayı düşünüyorum. Sizin düşüncenizi çok merak ediyorum.

  1. Başlangıç seti için güzel. Hatta kairiki bu sete lüks kalmış. Kendo 0,06mm olabilir.

 22. Merhaba Alper Bey
  Bende LRF için yeni başlayacağım. Spin avcılığım var ve devam ediyor.5 metre enma marin nordıc tekne 25 hp selva motor ile denizede çıkıyorum. Tekne ile dere ağızlarında uygun yerlerde tekneden LRF için uğraşmak istiyorum. Bunun için
  1-Shimano Sedona C2000S Front Drag Spinning Olta Makinesi sitenizden okuduğum ve yaptığım araştırmalar ile bu makineyi sipariş ettim.
  2-FUJİN BOREAS FBS-762KR 230CM 1-15GR Light Spinn Kamış yine sitenizden ve araştırmalarım neticesinde bu kamışıda sipariş ettim.
  3-Misina olarak da Shimano Kairiki PE Mantis Green 8 Örgü İp Olta Misinası 150Mt 0,06 almayı düşünyorum.
  ama diğer ekipmanlar ve yemler hakkında bir fikrim yok sitenizi incelemeye devam ediyorum.

  1. Takım güçlü olmuş. Bölgenizdeki balığa göre ağırlık ve yemler tercih ederek ava başlayabilirsiniz. Rastgelsin 🙂

 23. bu bağlama yöntemi ile misinaya fluoro carbon misinba bağlayabilirmiyim? balıkçı bana şok varmı diye sordu anlamadım nedenini? misinayı misinaya bağlayamazsınız ipe misina bağlayabilirsiniz dedi.

  1. Bana mononun önüne FC bağlama sebebinizi yazarsanız ben de size daha sağlıklı cevap yazabilirim.
   Mono önüne ip de bağlayabilirsiniz. Ama bunun bir mantığı olmaz. Mono önüne leader yapmak da çok mantıklı olmuyor. İp çok görünür, bunu kurtarmak için önüne leader yapıyoruz.
   Bir de leaderler iki çeşit. Biri fc diye geçerken diğer şok fc diye geçer. Biz şok leader yapmıyoruz. Normal leader yapıp görünmezlik amaçlıyoruz

 24. Merhaba Alper bey,
  Öncelikle yapmış olduğunuz bilgilendirmeler özellikle benim için yeni başlayanlar için çok faydalı olduğunu düşünüyorum, emeğiniz teşekkür ederim.
  Uzun süredir lrf avcılığına başlamak için araştırma yapıyorum. Almayı düşündüğüm kombin sizce uygunmudur,
  Makina: okuma ceymar 25
  Kamış: savage gear 3-14 gr
  İp: kendo 0,06 ip

  Bu takımla tatlı su ve deniz dede avlanmayı düşünüyorum,

  1. Tatlı su da dahil olduğundan çok güzel ideal bir takım olmuş. Hafif spin ve birazcık lrf

 25. Ben İzmir Aliağa da oturuyorum hem kıyıdan hemde tekle ile avlanacağım 0.10 örgü misina mı 0.08 örgü misina kullanmalıyım bir de lider olarak ne kullanmalıyım
  Kamış : FUJIN Salty Rugger FJ-682/ Aji 205cm 0,8-10gr LRF Kamışı
  Makine : Okuma ALS-20

 26. merhabalar
  öncelikle hedef balığım Kocaeli/Gebzede istavrit memleketimde ise tatlı su kefali
  Kamışım okuma dead ringer 1-8
  makinem okuma aria 20
  ipim kendo 4 örgü 0.06mm
  bu konbine leader önerisinde bulunurmusunuz ?

  1. istavrite atarken 0,16 mm sufix fc,
   kasnaya atarken 0,20fc. Markayı da fiyatı uygun diye verdim. Eğer bütçe varsa stroft fc2 0,15-0,20mm bakabilirsiniz.

 27. Merhaba, istanbuldan fuat ben, lrf ve spin avlarına yeni yeni başlıyorum tecrübelerinizden yararlanmak isterim,tavsiye üzerine fiyat performans açısından lrf için 2.10 kaida lexus sapphire kamış 1-10 gr daiwa strikeforce 2000 makine 0.08 örgü ip ve 0.20 lider,spin için ise okuma fina pro 270 cm 7-35 gr kamış okuma revenger rv-40 makine 0.26 mono misina bunları sepete ekledim bekliyorum. sizce bu kombinasyonlar uygunmudur yeni başlamak için? gerek çaparili gerek yemli olarak uzun zamandır av tecrübelerim var ama lrf ve spin yapmamıştım yeni başlayacağım. teşekkürler saygılar.

  1. spin sorularına cevap vermiyorum. LRF için ise kaida kamışı ilk kez duyuyorum. Onca marka duydum ama bunu ilk kez duyuyorum. Bilmediğim bir ürün bilginize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir