Leader alırken dikkat ettiğim kriterler

Merhaba sevgili dostlar. Lrf avcılığında da diğer avlarda olduğu gibi ip kullanımı yaygındır. İp kullanan avcıların leader kullanması da gerekir. Leader kullanımının ava etkisini diğer yazılarımda da yazdığım için tekrar girmiyorum.

Bu yazıda leader kullanımında dikkat ettiğim kriterleri sıralayacağım. Bunlardan birincisi kalınlık. Leader kalınlığı ne olmalı sorusuna henüz cevap bulamadım. Daha doğrusu tek balık hedefinde gidersek istavrit için 0.15 mm fc leader işimi görüyor. Ama başka balık ihtimalli durumlarda patlattığı için şu boy iyidir diyemiyorum. O yüzden genelleme olarak 0.20 mm fc kullanıyorum. Kalınlaştıkça çekeri de arttığından 3.2 -3.8kg arası çekerli fc misinalar işimi görüyor.
Leader olarak kullanılan FC yapısı itibariyle bir çok katmandan oluşmakta. Mono ile arasındaki ilk fark bu olduğundan dayanıklılık gücü de monodan daha iyi olduğundan Leader olarak FC kullanmanızı öneririm. Kalınlık olayında ise tabi ki misinayı ne kadar ince tutarsak o kadar avcı. Fakat kalınlığı azalttıkça çekeri de düştüğünü unutmayalım.
0,16 mm FC ile 0,16 mm mono misina çekerleri kıyaslandığında mono misinanın daha çok çekeri olduğunu görebilirsiniz. Bunun sebebi dediğin gibi bir çok katmandan oluşan FC 0,16 mm olması için 4×4=16 mm demek. 4 kattan oluştuğunu düşünürsek bu şekilde tanımlayabiliriz. Ama işin içine sürtünme girdiğinde FC öne çıkar. Komple kopmak yerine bir bağı koparak kurtarabilirsiniz. Tabi bu anlatım çok kaba tabirle oldu.
FC misinalarda güç kadar görünmezlik de önemlidir.

Görünmezlik indisi karşılaştırması

Görünmezlik olayı zaten FC tercih etmemizin başlıca sebebidir. Suyun kırılma indisine monodan daha yakın olan FC misina daha az görünür diyebiliriz. 2001’de Jeff Thomson’un araştırmasında yapılan deney sonuçlarındaki tabloları sizlerle paylaşıyorum.

Tabloyu birlikte yorumlayalım. Mavi ile gösterilen mono misina ve kırmızı ile gösterilen ise Flouro Carbon misina. 4,5LB kuvvet altında aynı kalınlıkta misinalara ait gerilmeleri incelenen bir tablo.

Gerilmenin çok olmasından kaynaklı olarak incelme de söz konusu oluyor tabi. Gerilme çok olduğunda ot parçası bile bıçak görevi gördüğünü belirteyim.

Görünme ve gerilme açısından ön plana çıkan Flourocarbon misina, monodan daha ağır.

Batma hızına bakacak olursanız FC’nin 15 saniyede battığını ve mono misinanın 35 sn’de battığı gözlemlenmiş. Bu bakımdan da yola çıkacak olursak ip önüne kullanılan FC misina ağırlık yaparak ileri atışlarda erimi de etkileyecektir. Büyük farklar yaratır mı tabi ki büyük olmasa da farkını görebiliriz.

Leader kullanımında tek amaç görünmezlik yada tek amaç dayanıklılık değildir. Aslında hepsini bir bütün olarak düşünmek ve buna göre ürün seçmek gerekir.

Unutmadan ekleyeyim, Leader tercihinde bir dikkat etmeniz gereken ise düğüm tutması ve hafızadır. FC misinaların hafızası monodan daha yüksek olduğundan makineye komple sarılmaz. Bazısı 2-3 mt yapar bazısı da ben gibi 50 cm yeterli görür. Eğer makineye 50 mt sararsanız atış sonrasında misinanın makine yuvasındaki şeklini alarak dümdüz olmadığını gerilmediğini görürüz.

Leader olarak mono yerine FC kullanılmasında bir çok etken mevcut. Düğüm tutması konusunda da mono misinadan bir tık öne çıkan FC, aynı zamanda görünmezlik, ağırlık gibi konularda da olumlu değerlendirilebilir. Leader kullanıyorsanız FC tercih etmeniz için bir çok sebebi alt alta sıraladım. Tercihlerinizde de benim dikkat ettiğim kriterler olan; görünmezlik, çeker, düğüm tutma gibi kriterleri göz önünde bulundurarak tercih yapmanızı öneririm. Tabi ki misina görünürlüğü ürünler üzerinde yazmasa da bu konuda kurumsal büyük firmaların ürünlerini tercih etmek daha sağlıklı olur diye düşünüyorum, yada bilindik ürünler üzerine ve kullanılan ürünlerin memnun kalınan ürünlerin kullanılması daha sağlıklı diyelim. Bir kaç marka leader kullanımı sonucunda leader kalınlığının da 0,20mm üzerinde çıkmanın tuzlu suda görünürlük açısından verimi azalttığını düşünüyorum. Tabi ki yorum sizin…

  1. Biliimsel olarak çok aydınlatıcı ve doyurucu bir yazı olmuş Alper bey,elinize sağlık.-)

    1. Bildiğimizi anlatmaya çalıştık diyelim. Faydalı olduysa ne mutlu 🙂

  2. bende okuma shotai %100 0.148mm misina var 0.07 örügünün önüne bağlasam çokmu güçsüz kalır yani çekereide yazmıyor üstnde, süpriz avlar yapabliyorum bazen büyük balık geliyor önceden nphon ghostın 0.24 misnasını kullanıyordum sizce okuma shotai büyük balıkda direneblirmi yani 3 4 kiloluklarda

    1. 0.14 direnci düşük kalabilir. 0.18 olsaydı daha iyi olurdu ama 0.14 de görünmezliği az olduğundan avcılığı yüksek olur. Bence deneyin. Belki kalama verip çekerinin düşmesini dengelersiniz. Avcılık konusunda misina ince olması çok etki ediyor gözlemlediğim kadarıyla

  3. merhaba,
    Aydınlatıcı yazılarınız için teşekkürler. Lrf avlarımda daha önce hiç leader kullanmadım. yazılarınızda daha çok mm değerleri verildiği için japonyadan sipariş verdiğim pe ölçüsü verilen iplerin lb değerinde çeker değerlerine göre uygun leader seçimi yapmak istiyorum. Bu durumda. kullandığım 0.3 pe 5lb çekerindeki ipim için tercih edeceğim fc leader, mücadele esnasında ipin çekerinden daha mı güçlü olmalı? yada takılması durumunda düğümden koparak ipimizin ziyan olmasını engellemek adına daha mı düşük çeker de olmalı ? örneğin kullandığım ip 5lb çekerindeyse 4lb lik leader mı kullanmalııyım? yada 6-7lb çekerli leader lı tercih etmeliyim? Bu konuda aydınlatırmısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir