Kudos LRF Kamışları İnceleme

​Merhaba sevgili dostlar. Lrf kamışı sizce nasıl olmalı, kamış alırken nasıl neye göre seçmeliyiz? Öncelikle av marketini terlettirecek sorulara aşağıdaki link ile kamışlarla ilgili bilgilerin olduğu yazıdan ulaşabilirsiniz.

LRF avında Kamış tercihi

Daiwa, shimano, savagear, okuma, favorite kamışlar lrf adına en çok satan markalar arasında. Lrf kamışında çeşitliliğin az olmasından yakınan bir kişi olarak güzel bir haber olan kudos light style adı ile lrf kamışlarını ülkemizden satın alabileceğiz.

Kudos… Surf oltaları ile duymuştum adını. Hatta 80-150 gr 420cm surf oltası ile başlamıştım surf merakıma da. Hala da durur kullanırım arada. Yani aslında ülkemizde surf oltaları ile başladılar kendini tanıtmaya. Açıkçası fiyatının uygun olması ve kalitesinin de fiyatla orantılandığında güzel işler yaptığını göz önünde tutarsak kendini duyurmayı başarmıştı. Şimdilerde lrf light style adı ile ülkemizde.

Kudos light style kamışları, 0.5-5 gr, 1-7gr, 2-8gr, 3-10gr olmak üzere dört çeşidini de inceleme fırsatı yakaladım. Öncelikle ortak özelliklerinden başlayalım; hepsinin makine yuvaları halka şekilleri dizaynı neredeyse aynı (renkleri farklı) hepsi 225 cm boyunda ve bildiğim kadarıyla ağırlıkları da aynı. Klasik bir 1000lik boyda lrf makinesi taktığınızda tutmak için dizayn edilen siyah sert sünger yapının tam önünde bir ağırlık merkezi mevcut. Yani kamış için en ideal yer. Öne ağırlık yapmıyor. Makine yuvası zaten klasik. Ekstra bişey olumlu yada olumsuz söylemeye gerek duymadım. Makineyi taktığınızda kamışı rahat kavrayabiliyorsunuz. Tutma yeri küçük yada çok sert değil. Ama mantar yerine sünger tercih edilmiş.


Genel olarak yapısını aslında favorite kamışlarına benzettim. Ama aksiyon konusuna gelince tabi durum farklı. Sert aksiyon mu yumuşak aksiyon mu seviyorsunuz bilmiyorum. Ama yumuşak aksiyon için 0.5-5 ve 1-7 idealken, 2-8 ve 3-10 gr sert kamışlarda ideal olmuş.

Eğer fikriniz yoksa da 2-8 gr olanı tavsiye edebilirim.

0.5-5 gr kamış gereğinden fazla esnek. Bu da atış sonrası kamışın hemen kendini toplayamaması benim için eksi demek. Eğer ben gibi sert kamış seviyorsanız uzak durun. 1-7 gram olanı ise neredeyse favorite 0.5-5 gr olanı gibi. Uç kısmı çok esnek. İki parçanın eklendiği gövdeye kadar esnekliği atış esnesında hissetmek mümkün. Ama 0.5-5 gr daha yumuşak ve trofe bir balıkta balığı yorup kıyıya almak nasıl olur, kamış balığı mı yorar yoksa ben mi yorulurum bilemedim. Asıl gelelim 2-8 gr olana.


Kudosların boylarını sevdim. İdeal bir boyda. İlk iki kamış da çok yumuşak gelince cık demiştim. Ama 2-8 gr kamışı elime alınca heh bu güzelmiş dedim. Sertlik konusunda tatlı bir sertliğin yanı sıra yumuşaklığını da hissettiriyor. Yani istavrit avlarında da olası trofelerde de kamışa düşen görevi yerine getirebilecek bir kamış olmuş. Makineyi de üzerine takınca acaba alsam mı da demedim değil. Fakat elimde olan iki kamışımdan da memnun olduğum için incelemekle yetindim. 3-10 gram ise çok sert olmasa da sert bir kamış olmuş. Özellikle tatlı sularda tercih edilebilecek perch ve kasnada güzel işler çıkarabilecek bir kamış olduğunu düşündüm.

Bu arada kamış alırken tabi ki mera ve hedef balığa göre almanızı öneririm. Örneğin derin (5mt üzeri) meralarda yumuşak kamışla aksiyon vermek zorlaşır. Sebebi suyun dibine inen jighead gittikçe ağırlık yapıp anlık tepkileri yumuşak kamışla vermek zorlaşır. Tabi ki sığ meralarda ise özellikle istavrit vb balıklarda çok çok hafif 0.2-0.5 gr gibi jighead üzerine silikonlarla çok yavaş batması amaçlanarak güzel aksiyonlar verilebilir. Ama yumuşak aksiyonlu bir kamışla trofe balık çekmek gerçekten meşakkatli iştir. Kamışı balığı yormak için bir yöne çevirdiğinizde kamış, makine yuvasına kadar esniyorsa balık yorulmaz. Balığı kepçeye sokana kadar akla karayı seçersiniz. O yüzden bir tık sert kamışları tercih ederim.

Artık yazıyı toparlayacak olursak eğer lrfye yeni başlıyorsanız kudos lrf light style 2-8gr kamışı incelemenizi önerebilirim. Aksiyon konusunda yeni de başlıyorsanız neden olmasın dedirten bir kamış.
Piyasaya yeni girmesinden dolayı biraz çekinceleriniz olabilir. Ama fiyatı da göz önünde bulundurularak alınabilecek bir kamış olmuş. Umuyorum ki bir çok marka da lrf kamışlarını ülkemiz piyasasına sürer ve biz lrfciler için yelpaze büyür.

Dip not: Yeni başlamanızdan dolayı yaşayabileceğiniz problemlerden dolayı (atış sırasında kamış kırmak, yüzükleri çatlatmak, trofe balıkta çok asılmak, takılınca kamışla çıkarmaya çalışmak) yeni başlayanlardan hangi kamışı alırsa alsın dikkat etmesini rica ediyorum. Lrf kamışları esnek ve kırılmaz sanılıyor ama durum öyle değildir. Belli bir kuvvetten sonra onlar da çıt diye kırılacaktır. Bu gibi durumlarda da yedek parça arama sıkıntısı olabiliyor. Bu konuda kudos yedek parça temini kaç günde gerçekleşir bir bilgim yok. Verdiğim bilgiler aksiyon ve genel hatları ile ilgiliydi fakat bir de bu işin teknik destek kısmını düşünmek gerek diyerek yazımı bitiriyorum. Sorularınızı yorum olarak gönderin en kısa sürede cevaplayarak sorunlarınıza birlikte çözüm arıyoruz.

Ne diyorduk; Lrfolta, her balık trofe tadında…

Kamış teknik özellikleri:
Ağırlık: 90 gr
Kapalı boy: 117 cm
Uzunluk: 225 cm
Halka sayısı: 10