Kopmayan silikon Nikko Sandworm

Sezon ortalarında tanıştığım ilginç bir silikon. Tanışmam da ilginç olmuştu açıkçası. Kısaca bundan da bahsedip kişisel yorumlarımı sizlerle paylaşacağım.
Sosyal medyada Nikko başlıkları görmeye başlamıştım. Tepkiler vardı fiyatının pahalı oluşu balık almayışı ve daha bir sürü şey. Açıkçası daha çok ilgimi çekmişti. Gidip bir tane turuncu nikko satın aldım. Bir pakette beş adet silikon vardı. Silikonlar uzuncaydı. Hatta paketi açıp silikonu biraz çekiştirip uzatınca ilginç bir de koku yayıyordu. Ama koku ve renkten çok ilgimi çeken başka birşey vardı; silikonun kımıl kımıl ve esnek olması. 3.3” boyunda yani 8 cm. ama uzatınca 30 cm boyuna gelebilir hatta geçebilir. Aslında çoğu silikon uzuyor. Bu silikonun avantajı yapısının çok yumuşak olması. Şöyle bir düşünüyorum da bu kadar yumuşak silikon daha önce kullanmamıştım. İlginç bir deneyim olacaktı. Hatta ilk paketi alınca 5 kişilik ekiptik ve herkese birer tane hediye ettim. Hepimiz birer tane taktık oltamıza. Uzun boyunun dezavantajı olarak istavritler kancaya uzak kalıyordu. O yüzden verim almak için hırsız şarttı. Hırsızı silikonun içinden geçirirseniz silikon tam uzarken balık iğneyi yutuveriyor. Hem hırsız iğne silikon içinde iken jighead hırsız dolaşması da daha az oluyor.
İstavritte biraz uzun geldi fakat çözümü hırsız oldu. Sonrasında hava karardığında asıl işin rengi belli oldu. Parlak turuncu renkler suyun içinde çok ilgi çekici duruyordu. Yani balığın görmemesi imkansız. Bir de mırmır gibi meraklı balıklar meranızdaysa… Bir kaç kez bu silikonların tam boyu ve hırsızsız hali ile mırmır kandırdıktan sonra acaba yeni paketi alsam mı diye düşünmeye başladım. Ama elimdeki yırtılsın öyle alırım dedim. Bir tek nikko ile defalarca mırmır tuttum. Hatta bir eşkina ve bir ispari de kandırdım. İspariler bu silikondan nefret ediyor. Biliyosunuz ispariler silikonları yiyip iğneye bir türlü gelmeyip resmen av bayilerine çalışıp tüm keyfimizi kaçırırlar. Ama bu silikonda defalarca çekiştirseler de ne iğneden çıkarabildiler ne koparabildiler. Sert ve ani vuruşlarından hemen kendini belli eden ispariler bu silikona saldırsa da koparmayı başaramadılar. Hazin son: Dibe takıldı… Bir kaç gün sonra tek silikonla geceyi bitirmiş olmanın rahatlığı ve o gün de bir silikonla günü bitireceğim düşüncesiyle çıktım fakat jighead dibe takılınca tüm oyun bozuldu. Sonraki paketi mutlaka alacaktım fakat hangi renk almalıydım bilemedim ve her renginden tedarik ettim.
UV ışık altında görünüş
Şeffaf olana uv ışık vurduğunuzda çok güzel parlaması var. Yine pembe de efsane pembe oluyor diyebilirim. Kırmızı ise gulp kırmızı nereis serisi silikonlara çok benzettim. Aslında kırmızı içine ve şeffaf olana birazcık sim atsalarmış tadından yenmezmiş. Ben pembe ve turuncu ile çok başarılı avlar yaptım. Hatta bir turuncuyu heba edip ortadan kesip incelttim ve av arkadaşımla paylaştım. Önce anlamadı ve yeni bi silikon mu nasıl balık alıyor diye şaşırdı. Sonra silikona ışığı vurunca yarım nikko olduğunu fark etti. İstavrit için bir gömlek kalın. Bu yüzden ya ince bir işçilikle silikonu inceltin tam ortadan, yada hırsız iğne ile kullanın.
Eğer hedef mırmır eşkina levrek gibi büyük balıklarsa tam boy hırsızsız ama kaliteli bir jighead ile kullanmalısınız. Jighead tercihiniz size kalmış ama ben genellikle 6 ve 8 no iğneleri tercih ediyorum. Asıl güzel tarafı ise isparide. İspariler defalarca saldırsalar da koparmayı başaramadılar. Hatta bir silikonumun kuyruğuna saldırmış ve kuyruğu ortadan 1 cm kadar bölüp çatal kuyruk yapmış. Ama gövdesinde herhangi bir deformasyon olmadı. Tabi ki hiç mi kopmuyor, illa ki deforme olacaktır. Abartmamak gerek.
Glow özellik şeffaf ve turuncuda var

 

Fiyatı görüntüsüne göre çok görünüyor dışarıdan bakıldığında. Ama kullandıktan sonra fiyat performans ürünüymüş, bu ürün alınabilir dedim. Kımıl kımıl yapısıyla hiç görmediğim kadar yumuşak bir yapıya sahip olan bu silikon, özellikle mırmıra olta atıyorsam ilk tercihim. Gerçekten başarılı ve denemeden bu kadar iyi olduğunu anlayamazdım.
Ve şimdi alacak olsam; önce pembeyi sonra turuncuyu alırdım. Turuncuda çok hafif glow özellik var. Bu da bir artı aslında. Pembe ve turuncu için ikisi de marmarada muazzam çalışacağına adım gibi eminim. Diğer iki renk için konuşacak olursak, şeffaf olanında çok güzel glow özellik var ve daha berrak bir suda denediğimde verim alabileceğimi düşünüyorum. Kırmızı ise potansiyel çizgi diyelim. Asıl mesele pembe ve turuncu renklerin potansiyelinin çok üstünde oluşu.
Bu arada her incelediğim silikonda farklı bişey öğreniyorum. Ve her silikonun farklı mera özelliklerinde verimli olduğunu öğreniyorum. O yüzden silikonların kötü olduğunu iddia etmek yerine nasıl daha verimli kullanıldığı üzerine yazılar yazıyorum. Bir silikondan nasıl verim aldığımı yazıp belki siz değerli ailemle de paylaşarak onlara daha faydalı olabileceğini ve bu denediğim yöntemleri de düşünerek sizlerin daha da verimli kullanabileceğini düşünüyorum. Sonuç itibariyle lrf demek yaratıcılık ve yenilik demek benim için. Ve yeni bir yazımda görüşmek üzere.
Hoşçakalın…