Kokulu&Kokusuz Silikonlar ve Tercihler

Merhaba arkadaşlar. Her sezon yeni ürünler çıkmakta ve çantamıza yeni ürünler ilave etmekteyiz. Bu süreçte de bizim için en önemli yemlerimiz tabi ki silikonlarımız. Bu silikon yemlerimi her sezon gözden geçirdikten sonra yeni ürünlerle yeni ilaveler yapmaktayım. Kokusuz silikonlarda da kokulu silikonlarda da dikkat ettiğim kriterleri sizlere tek tek açıklamaya çalışacağım.

Kokulu silikonlarla başlayacak olursak bu silikonların yapısından bahsederek başlamak lazım diye düşündüm. Kokusuz silikonlara göre daha yumuşak bir yapısı olan silikonlar, içine bulundukları kaptaki sıvıyı çekerek su ile buluştuğunda suya salınım yaparak cezbedicilik sağlamaktadır. Bu süngerimsi yapı sayesinde bulunduğu kaptaki sıvıyı içine çekerek av verimi sağlamaktadır. Bu yüzden kabında sıvı kalmadığında sertleşip kururlar.

Kuruyan silikonları sıvılarının içine tekrar atarsanız eski formunu alabilir. Ama Jighead üzerinden çıkarmadan öylece çantanıza atmışsanız ve silikon kurumuşsa, o silikon iğneden çıkarken kopacaktır. İğne ile sıvısının içine attığınızda da iğnenizi korozyona uğratacaktır. Yani ya iğneden yada silikondan vazgeçmek durumunda kalacaksınız.

Bu süngerimsi yapıdaki silikonların markalarına göre farklı kimyasallara sahip olduğunu unutmayın. Farklı süngerimsi yapılarından dolayı sıvıları da birbirine karıştırmama taraftarıyım. (Bu fikrimi de bir yazımda anlatacağım.)

Kokusuz silikonlar ise yapısı kokulu silikonlara göre daha sert olduğu gibi daha sağlam silikonlar diyebilirim. Tabi yine içlerinde yumuşak ve dayanıklı silikonlar var ve ilk tercihimiz aksiyon yönünden verimli olması için yumuşak silikonlar. Bu silikonlar içine sıvı çekmesini beklemek doğru olmaz. Ama sıvılı silikonlar gibi bir cezbedicilik katmak için dışına sprey sıvılar ile püskürterek bir kaç atışlık cezbedicilik kazandırabiliriz. Ama unutulmamalı ki bu silikonlar süngerimsi yapıda olmadığı için sadece dış yüzeyine yapışan sıvı kadarı cezbedicilik kazandıracaktır.

 

Kokusuz silikonlarda dikkat ettiğim ilk şey silikonların yapısı. Sert ve aksiyon olmayan silikonların yerine kuyruğu daha hassas olan, daha ince silikonları tercih ederim. Bu konuda reins silikonları dayanıklılık ve aksiyonu yönünden sevdiğim için ilk baktığım ürün diyebilirim.

Kokusuz silikonlarda bir de dikkat ettiğim faktör ise glow özelliğinin olması. Bu durum bazen olumlu avlara imza atmamı sağlasa da bazen geri teptiğini de söylemeliyim. Genellikle tamamen karanlık ortamlarda yada suya ışığın çok az vurduğu bölgelerde tercih ettiğim kriterdir diyebilirim. Glow silikonlara çok parlaması için çok ışık vurmanıza gerek yok. Birazcık parlasa yeterli olduğunu düşünüyorum. Ama dediğim gibi suyun ve balığın durumuna göre geri teptiğini de söylemeliyim.

Kokulu ve kokusuz silikonların hepsinde dikkat ettiğim bir özellik de UV özellik. Bizim göz yapımızda dikkat çekmese de uv ışık vurduğunuzda ürünlerin daha farklı göründüğünü göreceksiniz.

Bu yüzden bir UV fener edinerek silikonlarınızın UV ışık altındaki görünümünün farklı olduğunu görmenizi isterim. Balığın göz yapısı karanlık suyun içinde attığımız silikonları görebileceği yapıdadır. Bu silikonlara bir de uv özellik eklenirse av verimini hafif ışık olduğunda ve ışıksız ortamda glow özellikle birlikte güzel bir verimle çalışabileceğini düşünüyorum. Genellikle bu havalarda da bu ürünleri kullanarak avlanmaktayım.

Kokulu ve kokusuz silikonları aynı kaba koyduğumda da bazı silikonların eridiğine şahit oldum. Silikonlarınızı, hangi pakette aldıysanız o paketten çıkarmadan kullanmaya dikkat edin. Kokusuz silikonları da yanyana koyduğumda eridiğine şahit olmuş ve bunu sizlerle paylaşmıştım.

Kokulu silikonların daha verimli olduğunu bilsek de kokusuz silikonlarla da çok güzel avlara imza attığımı ve atanları da gördüğümü söylemeden geçemeyeceğim. Bu yüzden çantanızda bu saydığım özelliklerden bir kaç çeşit bulundurmanızı öneririm. Silikon alırken yapısının yumuşak olmasına ve dayanıklılığına da dikkat edip alışveriş yapabilirsiniz.

Herkese trofe tadında avlar dilerim. Sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir