Kocaeli Av Yasağı Hakkında Dilekçemiz

T.C. KOCAELİ VALİLİĞİ İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULUNA

 

Bizler, Kocaeli ’nin olta balıkçıları olarak , tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgını sonrası , Korona Virüsten Korunma Tedbirleri kapsamında İl Pandemi Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda , olta balıkçılığı yasağına bugüne dek harfiyen uyduk ve uymaya da devam edeceğiz. Bugüne kadar başarı ile uygulanmış tüm önlemlerin neticeleri rakamlara yansımıştır. Devletimizin virüsle olan başarılı mücadelesini hep birlikte kurallara uyarak takip etmekteyiz.

Salgın sonrası hükümetimiz ve valiliklerce alınan sıkı tedbirler ve sokağa çıkma yasağı gibi uygulamalar sebebiyle toplumumuz ciddi derecede psikolojik olarak etkilenmiş , sosyal ve rahatlatıcı bazı hobilerden uzak kalınmıştır. Olta balıkçılığı dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de en iyi terapi yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. Terapiye en çok ihtiyacımız olduğu bu günlerde olta balıkçılığından uzak kalmak bizleri daha çok yıpratmaktadır. Bizler ilimizdeki gerek iç sularda gerekse deniz kıyılarında olta ile balık yakalamaya çalışırken, oltalarımızın çevremizdeki diğer avcıların oltaları ile karışmaması için sosyal mesafe olarak adlandırdığımız 2 metrenin çok üzerinde bir mesafe bırakarak avcılık yaparız. Oltalarımızın 2 metreden uzun olmasından dolayı avımızı sağlıklı yapabilmek adına aramızda 4 metreden fazla mesafe bulunmak zorundadır.

Sosyal mesafe olarak belirlenmiş ve pandemi kurullarının istediği mesafeye, avımız gereği uymak zorunda olduğumuzu ve 4 metre ve üzeri mesafelerle av yaparak bu kuralı benimsediğimizi ve uyguladığımızı bilmenizi isteriz.

İlimiz sınırları içerisinde toplu halde bitişik düzen, sosyal mesafenin aşılarak yan yana balıkçılık yapılacak avlaklar çok az sayıdadır. Bizler Galata Köprüsü veya Unkapanı Köprüsü üzerinde olduğu gibi oltalarımızı yüksekten aşağı doğru sarkıtarak av yapmıyoruz. Bizler oltalarımızı savurarak suya attığımız için hem can güvenliği, hem de olta atma mesafesini (minimum 5 metre) göz önünde bulundurarak avcılık yapıyoruz. Bu yüzden İstanbul’daki av stili (bitişik düzen el oltası dizilimi) Kocaeli’de yapılmamaktadır.

Elbette ki, Covid-19 salgını gerçeğini ve olayın ciddiyetini göz ardı etmeksizin, ilimiz genelinde, doğada ve meralarda bizzat yer alan bizlerin naçizane bir kaç önerisi olarak;

–           Yakın temas söz konusu olabilecek tüm iskele ve mendirekler harici, kıyı şeritlerinde olta ile balık avcılığının tatlısuda (yönetmelikçe yasaklanmış yerler harici), ve tuzlusuda (denizlerimizde) olta balıkçılığının sizlerin yeniden belirleyeceğiniz kurallar dâhilinde serbest bırakılması,

–           Kıyı şeritlerinde ve avlaklarda sınırlamalara uyulup uyulmadığının denetiminin sıkı tutulması maksadıyla, kolluk, zabıta, bekçiler ve hatta fahri müfettişler görevlendirilmesi, şeklinde sayabiliriz.

Kocaeli ’ de yaşayan bir amatör olta balıkçısı olarak konuya ilişkin, makamınızca verilecek her türlü kurala uyarak avcılık yapacağımızın taahhütünü verip takipçisi olacağımızı şahsım adına arz ederim.

Yukarıda kısaca arz ve izah ettiğimiz nedenlerle, mental ve ruhsal olarak terapi mahiyetinde olan kıyıdan amatör olta balıkçılığı faaliyetlerinin, yakın temas oluşabilecek iskele ve mendirek üzerleri hariç tutulmak kaydıyla, yeniden belirleyeceğiniz kural ve sınırlar dahilinde Kocaeli ili genelinde serbest bırakılmasını saygılarımla arz ve talep ederim.

 

Saygılarımla.

Ad-Soyad