Klips Kullanımı Av Verimini Etkiler mi?

Klips kullansamkullanmasam mı? Kullanırsam şimdi balık bunu görür mü? E peki iğneyi görmüyor mu? Rapala altında kocaman üçlü iğneyi görmüyor bunu mu görecek? Bu işin mantığı nedir?

Merhaba sevgili dostlar LRF disiplininde avcılık yapmaya başladığım günden bugüne kadar sorulan ve benim de bu konuda yazı yazıcam deyip deyip unuttuğum konuyu nihayet kaleme alabildim.

Kocaman çanta içine düşünce bir türlü bulamadığımız, tam düğüm atarken elimizden düşüp iki saat kendini aratan şey, evet evet o klips olursa ne olur olmazsa ne olur, avcılığa etkisi nedir hangi durumlarda kullanmalı, hangi durumlarda kullanmamalı hadi başlayalım.

Klips kullanmanın avantajı ve dezavantajı nelerdir?

Klips; jig, jighead, maket balık atıp çekerken yada farklı gramajlarda jighead takıyorsanız her seferinde jigheadden düğümü kopar sonra yenisini bağla yapmaktan çok çok çoooook avantajlıdır. Hem zaman kaybını da önler. Onca uğraştan da sizi kurtarır. HEE bir durum hariç: Bu çok önemlidir; olası düğüme çok yük bindiğini düşündüğünüzde yani misina çekerine yakın bir yük düğüme bindiyse trofe bir balık aldıysam klips düğümünü, bazen de klipsi de tazelerim. Garantici olmak lazım. Düğüme çok yük binip aşındırmışsa ufacık bir şeyde de kopabilir. O yüzden klips düğümünü arada yenilemek de gerek tabi ki.

Klipsi hangi durumlarda kullanıyorum? Ben LRF tekniğine başladığım günden beri klips kullanıyorum. Bu klipsler 000 numara yada decoy S boyları yani LRF için uygun küçüklükte olanları kullanıyorum. Büyük klips aksiyonu da bozar, jigheadin hareketini de engeller, görünmezliği de bitirir. Tüm oyun biter. En küçük boy klips aldıktan sonra genel amaçlı kullandığım 0,14mm ve üzeri kalınlıkta tüm mono veya leader ucuna klips bağlıyorum.

Sadece 0,12mm ve altına inip sadece istavrit avına oynadığım ve büyük skorlar yaptığım zaman klipsi çıkartıyorum. Misinada görünmezliği düşürdüğünüzde klipsten de vazgeçmeniz gerekebiliyor. Yani takımı en mikroya çektiyseniz, evet klips görünür olduğundan veriminizi etkiler. AMA! Ama kullandığınız misina 0,16mm ve üzeri ise klipsin (LRF klipsi olması şartıyla) verimi dikkate değer etkiler yaptığına inanmıyorum.

Spin için de konuşacak olursam her halükarda klips kullanırım. Kullandığım rapala veya jig, biliyorsunuz ki yemlik balık olarak görünür. Yani o boyda bir balığı yiyebilecek bir predatör bir avcı balık oltanıza atlar. Aynı şekilde LRF avcılığında da silikona atladığından boyutu klipsle orantılamak gerek diye düşünüyorum. Klips etki etmez dediğim kriterlerde bile büyük klips kullanırsanız tabi ki çok büyük etki gösterir verim çok düşer. Zaten mikro takımlar mikrolaştıkça her konuda her materyalde hassaslaşıyor. Bu yüzden klips kullanırken ortalama bir takım ve ortalama kalınlıkta misina kullanıyorsanız bir lrf klipsi kullanmanın dikkate değer verim kaybını görmezsiniz.

Yukarıda saydığım sebeplerden dolayı klipsi sadece mikro takımlara indiğimde ve klipsimi evde unuttuğumda takmıyorum 🙂 Benim için klips kolaylıktır. Klips candır. Klips üşengeçliktir 🙂 Ben gibi beş atışta bir ürün değiştiriyorsanız, tam balık yaparken diğer jigheadin de verimini merak edip onu çıkar bunu tak yapıp av sonuna kadar 20 jighead takıyorsanız klips hayat kurtarır.

Diğer yazılara da göz atmayı unutmayın… Başka bir yazıda görüşmek üzere…