Kış Ayı Yatış Ayı

Merhaba sevgili dostlar, kış ayında balığın dibe çekilmesiyle ve tabi ki soğuğun da biraz etkisiyle balığa gidemez oldum. En son iki avımın birer gün sonrası soluğu acilde alınca bir süre balığa gitmemeye karar verdim.

Kış ayı hem havalardan sebep, hem de balığın da soğuktan etkilenmesiyle dibe inmesiyle kıyılarda avcılık büyük ölçüde azaldı. Aslında ben sezonu kapattım diyorum. Ama LRF sezonu hiç kapanmaz diyenler de var. Onların peşine takılın derim yoksa kış günleri zor geçer 🙂 İşin şakası bir yana verimli meralarda balık azalırken verimi az meralarda kaya balığına bile rastlamak çok zor. O yüzden oltaların bakımını yaptım ve çantamdaki eksikleri gidermeye başladım.

Tüm sezon boyunca çıkan yeni malzemeler ve bir de çok gerekli diye düşündüğüm şeyleri sezon açıldığında temin etmek maddi açıdan da zor olabiliyor. O yüzden kış ayından ihtiyaç listesi yapıp bütçemi de aylara bölerek almaya başladım. Çantamda bazı eksiklikler hala var ama bir kısmını tamamladım. Siz de evde boş iken eksiklikleri tamamlamanızı, balığın şu an verimsiz olduğu nisan başlarına kadar olan dönemi eksiklerinizi tamamlayarak geçirebilirsiniz.

Yeni sezona girerken büyük değişiklikler oldu çantamda. Berkley gulp ve isomesiz ava asla gitmem derken sezon sonunda adeta imdadımıza yetişen yummy ile balığın az olmasına rağmen sezon kapanmadan verimini de görünce her renkten aldım. Hatta pembe ve beyaz renkleri de gelince ikişer hatta üçer paket aldım.

 

Fujin yummy silikonlarda sıvı olmadığından jelimsi bir yapısı olduğundan hava almayan bir kap bulup içine hepsini dizdim. Hatta videodan az çok bilirsiniz, silikonları kesip incelterek daha verimli bulmuştuk. O yüzden silikonları da inceltme çalışmalarına da boş kaldıkça devam ediyorum.

Tam da sezon kapanışıyla çok güçlü bir kamış keşfettim ve açıkçası bayıldım. Fujin Boreas 1-15 gr. Sezon başı ve sezon sonu avlarında özellikle ön plana çıkacak benim elimde. Çünkü LRF sezonu açılırken meralarımda lüfer akını olduğunda 15 grama kadar maket balıkları atçek yapacağım ve arkasından spin kamışı topla yerine lrf kamış aç yerine klipsten maket balığı çıkartıp jigheadimi takıp devam edeceğim. Bu benim için hem taşımakta hem de uğraşmaktan yana yükten kurtaracak. Hem gücüne güvendiğim hem de kalitesinden şüphe duymadığım bu ürünü henüz sezonun da başlamamış olmasıyla temin ettim. Hem de kalitesine göre çok da iyi fiyatlarda. Çünkü muadili ürünleri 1000 tl altında yok bildiğim kadarıyla. X sarımı alt ve üst gövdede olan, ucu solid ve bu atar aralığında ve bu fiyata benim bildiğim kadarıyla yok.

Boreas kamıştan sonra sezona yetişmese de yeni sezonda güzel işler yapacağına inandığım duo pipin ve duo burny silikonlarda da bazı renklerden çantama attım. Bunları hiç deneme şansım olmadı henüz. Ama renkleri ve glow özellikleri ilgimi çekti. Açıkçası yummy kadar dayanıklı değil. Ama bir silikon alıp da tüm sezon avlanmak hem huyum değil hem de balığın da farklı şeyler istediğinde kesinlikle karşılığını vermeniz gerektiğinden tek silikonla av yapmak ve hep verim beklemek sağlıklı bir yaklaşım değil.  O yüzden çantamda farklı silikonlara da yer vereceğim TABİ Kİ FİYATI VE MADDİ KÜLFET OLMAMASI DAHİLİNDE. Bazı ürünleri alıp deneyeceğim tabi ki sizlere de bu denediklerimi yazacağım. Bu sırada illa ki yummy gibi sürpriz yemler de olacak.

Silikon olayını yeni sezonda neredeyse çözdüm gibi bişey. Geçen sezondan kalan vermz, isome, gulp dışında yummy, nikko, duo pipin, duo burny ve muhtelif silikonlar bir sezon beni idare edecektir.

Kamıştan sonra stradic 1000 HG makinemden çok memnun olduğumdan iki tane birden yedek kafa sipariş ettim. Birine Kairiki 0,06mm ip, diğerine duraking 0,05mm ip diğerine ise 0,09mm varivas mono misina sardım. Balığın durumuna göre değiştirmek yanımda dünya kadar makine taşımaktan iyidir diye düşündüm.

Kamış, makine, silikon tamam. Sezon başladığında da (Fujin’in muhteşem bir silikonu üzerine çalışıyoruz ki inşallah sezon başına yetişir) yeni gelen silikonları tamamlayabilmek adına cebimi de sıkmayacak şekilde periyodik olarak alışverişlerimi tamamlıyorum.

Geriye ufak tefek aksesuarlar ve jigheadler kaldı. Spro çantamı iyi ki almışım. Hem küçük hem de tüm malzemelerimi yanıma alabiliyorum. O yüzden şimdilik tek uğraşım jighead konusunda hem istavrite hem de olası eşkina mırmır avında da kullanabileceğim jigheadler arıyorum. Aynı zamanda fiyatlarının da uygun olabileceği jigheadleri de yapabilirsem tadından yenmeyecek.

Üstteki k-good 0,8gr jighead, ortadaki bkk iğnesi, alttaki ise 1,5gr k-good jighead

Kış ayı yatış ayı dedik ama yatarken de yeni çıkan ürünleri, indirimleri takip edip eksiklikleri tamamlama ayı da aslında. O yüzden sezon kapalı olsa da yenilikleri takip etmekte fayda var. Ürünleri de kullanabileceğiniz kadar alıp bütçenizi zorlamamalısınız. Her geçen gün LRF tekniğine ilgi arttığından ürün getiren ithalatçılar da bu konuda araştırma içerisindeler. Ve tabi ki ben de bu ürünleri size ilk duyuran olmak için elimden geleni yapıyorum. Hatta sezon açılışında bir video ile yeni sezon ve çantam, hatta en az malzeme ile en iyi verim hakkında da videolar çekeceğim. Ama henüz çok erken ve sezon başlamasına yakın çok güzel ürünler gelecektir diye biraz daha beklemedeyim.

Balığa gidemesek de hepimizin aklı tabi ki balıkta. O yüzden bizi takipte kalın, balık tutmaya gidemesek de bir yazıda sizlerle buluşmak ve size yeniliklerden haberdar etmek için sürekli buradayız. Yeni sezon bomba gibi olacak sabırsızlanıyoruz. Ama ürünleri denemek için yanlış zamanlama olduğundan yeni başlayanlara da nisana kadar sabretmesini, bu avcılıktan hemen soğumamalarını öneriyorum.

Başka bir yazıda görüşmek üzere… Kendinize iyi bakın hoşçakalın…