Kırlangıç balığı beslenme şekli ve av tekniği

Merhaba sevgili dostlar LRF avcılığında Kırlangıç balığının yapısı, yemlenme şekli, mera yapısı ve saati, hangi derinlikte, hangi silikon ve maketler, aksiyon tekniği ve püf noktaları tek tek yazmaya çalışacağım.

Kırlangıç Balığı Yapısı

Kırlangıç balığı (Triglia lucerna), Triglidae familyasına ait bir deniz balığı türü. Marmara, Akdeniz ve Ege denizinin fazla göç etmeyen, yerli balığıdır. Karadenizde de kısmen rastlanır.

Kullanılacak Yemler ve Aksiyon Teknikleri

Yem seçiminden başlayacak olursak bu balık genellikle istavrit fleto gibi gerçek yemlerle tutulsa da kokulu kurt yemler de iş yapabilmektedir. Kokulu yemler dışında dipten çekeceğiniz mamun benzeri sahteler de iş yapabilir. Fakat maket balıklara nadiren gelen bir balıktır.

Kullandığımız silikon sahtenin balığın dipte olmasını da göz önünde bulundurarak dipte küçük hoplatmalarla kandırmak mümkündür. Genellikle çift gezdikleri için yanında bir tane daha gelebileceğinden kepçeniz hazırda bekleyip diğerini de kepçeleyebilirsiniz.

Hangi Derinlik

Ilık denizlerin sahil yakınlarında 5–300 m. derinliklerin diplerinde çiftler halinde yaşar. Küçüklerine derviş balığıda denir. Ortalama 25–30 cm olur. 80 cm ve 6–8 kg. olanlarına rastlanır. 20 yıl yaşayabilir. 3 yaşında olgunlaşıp sahillerden uzakta üremelerini yapar. Küçük kabuklular, yumuşakçalar, deniz bitkileri ve böceklerle beslenir. Etinin lezzet ve yararı, Her mevsimde bulunmasıyla ekonomik değeri yüksektir. Diğer Akdeniz ve Avrupa ülkelerinde de tükecilerin sevdigi ve bol tükettigi bir balıktır.

Av Limitleri

18 cm limiti olsa da vicdanı limitleriniz ne ise buna göre avlanmanızı öneririm. Gelecek nesillerin balıkları akvaryumda değil denizde görebilmesi için limitlerimize dikkat etmeliyiz. Mümkünse limitlere uyarak ve duyarlı olarak, av sonunda çevremize karşı duyarlı olarak avlarımızı sonlandıralım.

Herkese iyi eğlencelerRastgelsin

Yorumlar (1)

  1. Çok Güzel Bir Balık Gerçekten. Böyle Güzellikleri Yok Etmemeliyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir