Kestane Karası Soğukları ve Balık Avına Etkisi

Konuya giriş yapmadan önce Google’da kestane karasını biraz araştırdım. Havanın aniden soğumasından bahsedilse de eskilerin bu havada balığı arttıracağı söylenmiş. Fakat ne bilimsel açıklamasından ne de mantığından bahsedilmiş. Bu yüzden uzaktan bakıldığında hurafe gibi duruyor.

Peki nedir bu kestane karası?

Her sene farklı dönemlere gelen, aniden havanın soğuması ve yağış gelmesiyle aslında bize kışlıkları dolaptan çıkartan, kış geldi dedirten sonra da yine yaz havasına bürünen bu hava aslında kestane karası rüzgarları diye geçiyor. Bu üç beş günlük zamanda rüzgar yağmur ve hızlı sıcaklık düşüşü gerçekleşir. Böylelikle karadenizin soğuk sularına göç eden balık marmaradaki denizin de soğumasıyla bu bölgeye çıkar. Yani benim anladığım kadarıyla balığın soğuğa kaçması ve kuzeyden yani karadenizden marmara egeye doğru yani kuzeye göç durumu. E tabi rüzgarla da hatta yağmurun da büyük etkisiyle derelerden akarsulardan denize bir çok yemin kıyıya gitmesiyle de balık kıyıya yanaşır ve yemlenir. Benim gözümdeki mantığı budur.

Aslında bir nokta daha var. Bu balıklar neden karadenize göç ederler soğuğa kaçarlar sorusunu çok merak etmiştim. Birazcık mesleğimin de getirisi olarak eski çağlardan günümüze denizler ve su üzerine araştırma yapan insanlarla konuşma şansı yakaladım. Aslında balıkların soğuk sulara çıkma isteğinin en büyük sebebi oksijen oranı. Nasıl alabalık yüksek oksijenli haliyle serin sularda yaşıyorsa balık da kaçabildiği kadar soğuk sulara tırmanıyor. Bu yüksek oksijenli sularda yağlanıyor ve daha sağlıklı büyüyor. Bir durum da eskiden karadenizin büyük bir göl olmasından dolayı tuzluluk oranının Akdeniz vb güney bölgelerden daha tatlı olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki bu çok kabataslak anlatım. Sonuçta buharlaşmadan arıtımına kirliliğine kadar binlerce faktör var fakat kabataslak anlatmaya çalışıyorum.

Ve bu konuda adı geçen kestane karası ise soğukların artması ve soğukta yaşayan balığın biraz daha güneye inmesi, güneydeki balığın suyunun soğumasıyla biraz daha kuzeye çıkabilmesi gibi sirküleyi de beraberinde getirmekte. Biz de bu süreçte balığın bollaştığını ve av verdiğini eskilerden beri duyarız.

Yağmur sonrası balık yapmasının en büyük sebebi dere vb yerlerden gelen balıkların en sevdiği kurtçuklar aslında; havanın patlaması ani rüzgarlarla dibin kalkmasıyla saklandığı yerden çıkmak zorunda kalan kurtçuklar da ortaya çıktığında balık doğanın ona verdiği bu lezzetli yemleri afiyetle midesine indirir. Böyle muazzam bir dönemi bulmuşken de karnını iyice doyurur. Ve işte bu sıralarda avlanmaya çıktığından da ava giden avlanır misali av verir. Kestane karası hakkında farklı yazılar bilgiler duysam da aslında benim gözümdeki özetini sizlere anlatmaya çalıştım. Yani rüzgarın ve yağmurun, havanın soğumasının; bu üç önemli faktörün bir araya gelmesiyle denizdeki balığın sirkülesi sırasında av vermesi diyebilirim kendimce…

Şu bir kaç gün sürecek kestane karası rüzgarları ve sonrasında av yapıp şansınızı denemeden geçmeyin. Başka bir yazıda görüşmek üzere… Hepinize rastgelsin…