Kendo Zero Arise Minnow İncelemesi

Lüfer levrek sezonu geldiğinde yeniden olta takımı toplamak yerine lrf ile lüfer tutma zevkini tatmak isteyen ben gibi bir çok kişi vardır eminim. Onlar için güzel bir öneri olacak bu maket balıkları biraz inceleyelim.

Kendo daha önce de uygun fiyatla piyasaya sürdüğü maket balıklarının kalitesini arttırmış ve hem aksiyon hem boya hem de erim anlamında güzel şeyler olmuş diyebilirim.
Yeni modelde iki farklı ağırlık var. 6cm 6.2 gr ve 7cm 9.7 gr.
   Kamış atar aralığı 0.5-7 gr ise 6.2 gramı tercih edebilir, kamış atar aralığınız 0-10 gr ise 9.7 gr modeli tercih edebilirsiniz. (13-17-32 numaralı ürünleri çantama attım bile. Önce bu renkleri deneyerek başlayacağım avlarıma da.)
Renk skalası konusunda iki ağırlık için de aynı renkler mevcut. Zaten renklerin çoğu bizim sularımızda en çok tercih edilen renkler.
   Ağırlığının yanında boyunun da küçük olması aslında balığa tek lokmalık yemek olduğundan daha cezbedici olabiliyor. Maket balıklardan 9.7 gram olanlarından bir kaç farklı renk tercih ederek aldım. Lüfer, eğer meramıza da girerse hepsini tek tek deneyeceğim. (Sahteleri erim, aksiyon ve atışta oluşabilecek sıkıntılar konusundan denedim fakat lüfer sezonu olmadığından ve saati de olmadığından sadece ürün deneme amaçlı denemeler oldu.) Bu sahtelerin aksiyon konusundan önce eriminden bahsedeyim. Bu sahteyi atarken 0-10 gr nomura hiro street 232cm kamışla atış yaptım. 9.7 gr maket balıkların da üst atara yakın olmasından dolayı sahteleri atabileceğim maksimum noktaya attığımı düşünüyorum. 30-50 metre arası farklı farklı atışlar gerçekleştirdim. (Bu atışlar rüzgara, kamışa verdiğiniz güç, misina kalınlığı, makine- kamış uyumu gibi kriterlere göre de değişmektedir. )
UV ışık altında görünüşü
Eski kendo serisine göre erimde çok büyük geliştirmeler yapılmış. Arada atışlarda havada dönmeler olsa da genel durumundan çok memnunum. 70s modeli de 60s modeli de sinking yani batan sahte olduğundan biraz bekleyip hafif derine inmesini bekleyip sarmayı tercih ettim. Sinking sahte olması sahtenin biraz daha dipten gelmesini sağlamak adına LRF (Light Rock Fishing) avcılığında kullanılan küçük gramajlar olduğundan daha avantajlı aslında. Yada bir diğer tercih de attığınız gibi sarmaya başladığınızda Floating gibi aksiyon alabilirler. Sadece çok sığ bölgelerde dibe takılma gibi sıkıntı yaşanabilir.
Böylece denizin ortalarından ve derinden tarayarak gelmesinin daha verimli olduğunu düşünüyorum. Aksiyon konusunda ise vibrasyonlu sahtelere yakın bir aksiyonu var. Hızlı sarım yerine yavaş sarım ve arada küçük jerkler vererek (kısa küçük kamışla hızlı çekme) sahteye cezbedicilik kazandırabilirsiniz. Bunun dışında yavaş düz sarımla da verimli olacağını düşünüyorum. Ama hızlı sarımda vibrasyon yemleri gibi geldiğinden aksiyonu belli hızdan sonra bozabilirsiniz. Bunun dışında iğneleri keskin ve değiştirmenize gerek yok. Ama avdan sonra eve geldiğinizde yıkamazsanız deniz suyunun küflenmesine sebep olacağını unutmayın. İğnelerin ve metallerin üzerinde küflenmeye sebep olduğu gibi o tuz, aynı zamanda sahtelerin boyasında deformasyona da sebep olmakta.
Sahte ile ilgili genel olarak beğendiğimi belirteyim. Fiyatının da uygun olmasından dolayı cebinizi çok etkilemeden alabileceğiniz bir sahte olmuş. Yakın zamanda bu sahtelerle de güzel avlar gerçekleştebileceğime inanıyorum.

  1. kardeşim emegine yüregine saglık uzun zamandır balık tutmak için niyetleniyorum ama kimse dogru dürüst bilgi paylaşmıyor bende internette araştırırken lrf yi buldum ve cok ilgimi çekti bende kova kova balık tutmaktansa balık tutma zevkini yasamak istiyorum siteni tesadüfen buldum paylaşımların cok güzel sayende küçük balıkcılık bilgilerime birşeyler daha ekledim sıkı takipcınım ama henuz daha kendime bir takım yapmadım bana ilk bşlangıc için tavsiye edecegin bir takım varmı saygılar cok prof degil ama cokda amatör olmasın 🙂

    1. Bütçeniz nedir bilmiyorum. Ama Favorite 1-7 gr atarlı kamışla okuma dead ringer 25 makine veya shimanonun 1000 lik makineleri ile onu kombinleyebilirsiniz. Fiyat bütçe çıktıkça kalite de artıyor tabi ki. Ama yeni başlayacak olsam böyle bir set alırdım. Bu işin görünen tarafı. Bir de dağın görünmeyen tarafı var. Silikon jighead, jig, maket balık klips aksesuar vs kısmı da var tabi. Sitede yeni başlayanlara öneriler 1-2-3 şeklinde sıralı halde yazılar var. Bu yazılardan faydalanın mutlaka. Şimdi tek tek yazamayabilirim çoğu aklımda yok ama orada hepsi sırasıyla mevcut. Bir lrfci daha aramıza ailemize katabiliriz umarım. Saygılar…

  2. Geçen hafta 60s, 70s ve 75f ile göcekte toplam 10 yazılı orkinos ve 2,5-3 kilo bir akya yakaladım. Yemler gerçekten çok başarılı. İğneleri de gayet kaliteli, hiç bir açılma olmadı ve saplandığında kesinlikle balıktan çıkmıyorlar. Sizin de belittiğiniz gibi yavaş sarım + minik jerklerle çok iyi verim aldım. ben özellikle 13, 02 ve 24 renkleri ile verim aldım. avlandığım mera derin ve su bulanık değildi. s modelleri daha ağır olduğu için f modellerine göre daha iyi erim mesafesine sahip ve havada dönme nerdeyse yapmıyor. yavaş sarımda bile f modellerden biraz daha aşağıda yüzüyor.

  3. 1-9 gr atarlı kamışla 9.7g sahte atılabilir mi tecrübenize dayanarak bu soruyu soruyorum lrf kamışı aldım fakat daha av yapma imkanım olmadı.Birde bu tür hafif gramajlı ürünlere lrf kamışı ile aksiyon vermek dahamı verimli teşekkürler…

    1. Kamışın üst atar aralığına yaklaşıp 9-10 gr gibi atış yaptıkça minik bir hatada ( örneğin misinayı parmaktan geç bırakıp kamış ucuna yük bindiğinde) kamışı kırabilirsiniz. O yüzden üst atara çok yakın atmamak daha iyidir. Ama atılır çok güç almadan. Atmamak daha sağlıklıdır o da ayrı

  4. Emeğinize sağlık. Benim merak ettiğim konu şu. Acaba bu sahtelerle tatlı suda kasna avlanabilir mi? Derede takılır mı? Yada siz kasna için hangi sahte önerebilirsiniz? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir