Kefal balığı beslenme şekli ve av tekniği

Merhaba sevgili dostlar LRF avcılığında kefal balığının yapısı, yemlenme şekli, mera yapısı ve saati, hangi derinlikte, hangi silikon ve maketler, aksiyon tekniği ve püf noktaları tek tek yazmaya çalışacağım.

Kefal balığı vücut yapısı torpido misali bir balık olduğundan yakalandığında verdiği aksiyon beklenilenden çok daha büyüktür. Genellikle pis balık olarak bilinse de tadı güzel bir balıktır. Küçük boylarının yosunlarla beslenmesi büyüklerinin kurtçuklarla beslenmesinin de etkisi olsa gerek, büyükleri daha hoş tadı olduğunu düşünüyorum.

Mera Seçimi ve Av Limiti

Mera olarak Türkiye’min her denizinde biraz ekmek attığınızda toplanan bir balık türü olduğundan mera vb aramanıza gerek yok aslında. Av limitine gelecek olursak 30 cm olarak belirlenmiştir bu kefal türleri için. Has kefal, sarı kulak kefal gibi ayrılsa da 30-35cm arası alt limite sahiptir.

Silikon Seçimi ve Aksiyon Tekniği

Bu balık lrf ile avlanması özellikle Marmara’da zor olduğunu düşünsem de LRF ile yakalandığına şahit oldum. Genellikle  ekmekle yakalanan bu balık Duo tetraworks 42 Zebra ile bir kaç kez yakalandığını gördüm. Bunlar için de normal bir yüzdürüş yeterli, ekstra aksiyona gerek yok.

Ama işi garantiye almak için lrf olayında biraz hile yapıp maket balığın arkasındaki üçlü iğneye ekmek bağlarsanız kefal de buna atlayacaktır. Yada başka bir hile ile çok hafif bir jighead’e ekmek takıp atarsanız çok rahat yakayabilirsiniz. Fakat ürkek yapısı dolayısıyla silikonlarla yada büyük maket balıklarla henüz yakalayamadığım bir balık türü. Eğer dediğim hilelerle tutmak isterseniz de boyundan büyük gücü olduğunu size söyleyeyim. Dikkatli olmazsanız yetişkin bir kefalin nasıl misina koparttığını izleyebilirsiniz.

Eğer meranızda varsa belki de biraz hile yaparak bir kefal yakalamak isteyebilirsiniz 🙂

Herkese iyi eğlenceler, bol trofeli avlar…

  1. Ben buyukcekmece tarafinda 1.7-2.5 gr arasi jighead ve beyaz 4.5cmlik kuyruk aksiyonlu silikonlar kullaniyorum daha bos dondugum olmadi her defasinda bu silikonlara atlayan bir balik

    1. Ahmet Bey, Kuyruk aksiyonlu silikondan kastınız, orak şeklinde kuyruğu olan silikonlar mı acaba?

  2. kıbrıs oltası dışında yakalama şekli olarak oldukça başarılı bir yöntem

  3. Kefal ile guzel bilgiler vermissiniz. Linktede cok guzel bir makale okudum tavsiye ederim
    (Link spam olarak algılanmış olup silinmiştir.)

    1. Serdar bey linki site spam olarak algılamış. Mailinizi gerçek mail adresiniz yazabilirseniz link paylaşımı hakkında sitenin prosedürünü tarafınıza göndermek isterim. Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir