Kasna (tatlı su kefali) avcılığı ve ekipman seçimi

Kasna; havaların ve suların ısınması ile suni yem ve döner kaşıklarla verimli bir şekilde av vermeye başlar. Bu dönemi ben şu şekilde tanımlıyorum: Özellikle göllerde yavru balık gruplarının kıyı şeridinde gezinirken görünmesi ile başlayarak bu grupların artık görünmemesine kadar geçen dönemde çok verimli bir şekilde av vermektedir.

kasnaKamış Seçimi:

Suni yemlerle ve döner kaşıklarla kasna avcılığında 1,65 cm -2,10 cm arası kamışları tercih etmek gerektiğini düşünmekteyim. Tabi ki özellikle sık çalı ve ağaçlıklı akarsularda atış kolaylığı sağlaması açısından avlaktaki ilişken durumuna göre 1,50 cm gibi daha kısa kamışlara da yönelmek gerekebilir. Spin avlarda iki parçalı kamışlar ile avcılık önerilip daha fazla ön planda olsa da tercih edeceğiniz kamışlar iki parça veya teleskobik olabilir. Bu tamamen sizin kamışı taşımada ve muhafaza etmedeki yaşayacağınız sıkıntı ile doğru orantılıdır. Parçalı kamışlar aksiyon olarak teleskopik spin kamışlardan daha çok beğenilmesine rağmen taşıma konusunda teleskopik kamışların pratikliği dikkat çekmektedir. Taşıma ve muhafaza etme konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorsanız parçalı kamışlar ilk tercih olmalıdır. Ayrıca teleskopik kamışlar her açıp kapama sonrası kamış üzerinde kalan toz parçacıkları ile çizilip parçalı kamışlara oranla daha fazla ve daha çabuk deforme olmasından dolayıda parçalı kamışlar bir adım daha öne çıkmaktadır. Kasna avlarında genellikle 2 cm – 5 cm arası suni yemler kullanıldığından ve bu yemlerin ağırlığınında ortalama 5 – 6 gr (9-10 gr’a kadar da çıkabilmektedir) olduğundan uygun atarlı kamışların tercih edilmesi yemin erim mesafesini olumlu yönde etkileyecektir. 0-5 gr, 1-11 gr, 2-10 gr vb. atarlı kamışlar tercih etmeniz hem erim mesafenizi hem avdan alacağınız hazzı olumlu yönde etkileyecektir.

kasnaOlta Makinesi Seçimi:

Suni yemler ile yapılacak kasna avcılığında 500’lük ile 2500’lük makineleri kullanmak yerinde olacaktır görüşündeyim. Benim tercihim 1000’lik makine kullanımı yönündedir. Ağırlık makinenin ebatı ile doğru orantılıdır. Avınız için seçtiğiniz ebattaki makine ne kadar hafif olursa sabahtan akşama kadar yapılacak bir at-çek avcılığında o kadar rahat eder ve az yorulursunuz.

Misina seçiminde de 0,16 – 0,21 arası monoflament veya 0,06 – 0,10 arası ip misinaları tercih etmek uygun olur görüşündeyim. Spin avlarında uygun kalınlıktaki misinayı kullanmak yemin erim mesafesi açısından önemli bir faktör olduğu gibi avdan aldığınız hazzı da etkilemektedir.

Suni yem olarak 5 cm’e kadar olan yavru balık, böcek, çekirge, arı, yavru kurbağa formlu yemler ve ayrıca 0 no – 3 no arası döner kaşıklar kasna avlarında oldukça verimli olmaktadır. Silikon yemlerle çok yaygın olarak kasna avcılığı yapılmasa da 5-6 cm ebattaki silikon yemler ile de sonuç alınabileceği görüşündeyim.

Birkaç Püf Noktası

Ava Hazırlanırken;

1- Daha önceden bilmiyorsanız gideceğiniz avlak hakkında bilgi (Avlak etrafındaki ağaç, çalı çırpı durumu, avlak derinliği vb.) toplayınız.
2- Topladığınız bilgiler ışığında av esnasında hareket kabiliyetinizi kısıtlamayacak özelliklerde kamış boyu, su derinliği durumuna göre uygun suni yem, uygun bir çanta ve kullanacağınız ekipman seçiminizi yapınız.

Ava Başlarken;

Sahte yeminizi su ile buluşturmadan önce;

Sahte Kayıplarının önüne geçmek için;
1- Avlaktaki ilişken durumunu tespit etmek için maliyeti düşük, dibi de tarayabilmenize imkan tanıyabilecek kaşık veya silikon bir yem ile avlak zemin etüdü yapınız.
2- Misinanızın kamış yüzüklerinden düzgün geçip geçmediğini, makinada sarılı kısımda bir problem olup olmadığını kontrol ediniz.

Av Verimliliği İçin;
1- Hedef balığınızın hem su içindeki hem de su dışındaki yem olabilecek canlı türlerini analiz ediniz.
2- Hava ve su durumu görüş açısında olumsuz etki yaratmayacak şekilde ise (Su Berrak-Hava Güneşli) bu doğal canlı türlerine şeklen ve renk olarak benzer suni yemler kullanmaya çalışın.
3- Olumsuz su ve hava şartlarında (Bulanık Su – Kapalı Hava) görünürlüğü daha çok olabilecek renklere yönelin.

Av Tamamlandığında;

Malzemelerin uzun ömürlü kullanımı için;
1- Kullandığınız kamış teleskobik ise kapatmadan önce mutlaka nemli bir bezle siliniz. Av esnasında kamış üzerinde bulunan toz parçacıkları zamanla kamışınızı çizerek ömrünü kısaltabilir.
2- Parçalı kamış tercih ediyorsanız dahi muhafaza etmeden önce temiz su ile yıkayıp siliniz.
3- Olta makinanızı da nemli bir bez ile silip, kafa üzerinde sarılı misinanızı temiz su ile durulayınız.

kt

 1. Gerçekten Çok Güzel Faydalı Bir Yazı Olmuş Abi Emeğine Sağlık.

  1. Teşekkür Ederim Mehmet Ali. Beğendiğine sevindim. Faydalı olur inşallah…

 2. Acaba marukyu kasnada iş yaparmı denemek isterdim ama şu aşırı bulanık

  1. Erdi bey Kasnada iş yaptığını duydum. Fakat akıntısı az olmalı. Yani koku yayılması gerek. Akıntıda bu koku akıp gidebiliyor.

 3. merhaba, kasna avı için Fujin Boreas 1-15 gr 230cm mi yoksa savage gear black dropshot 223 cm 2-12 gr tavsiye dersiniz.genelde 4,5 gr -5,5 gr lık sahte balık ve meps ile avlanıcam.

  1. Bence boreas. Hem atar aralığı daha geniş hem daha güçlü. Hem de daha yeni teknolojileri üzerinde barındırıyor

 4. Yuvacık barajında avlanacağım, su biraz bulanık hangi yemi tavsiye ederainiz

 5. Yozuri L Minnow Heavy Weight S 44 mm 9 gr LSCA tavsiye ederim. Ben bu yem ile neredeyse suyun her durumunda kasna aldım.

 6. Gerçekten avlanma konusunu en ince detayına kadar işlemişsiniz Küçük bir Not eklemek isterim
  Kasna Balığı ticari değeri olmayan kılçıklı lezzetsiz ve parazit olasılığı yüksek bir tür Genelde yakala bırak yapılmaktadır

 7. Çok başarılı bir yazı olmuş,emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir