Karagöz- Sargoz balığı beslenme şekli ve av tekniği

Marmara Bölgesi’nde Karagöz adıyla bilinen Ege’de Sargoz adıyla anılan bu balık, LRF (Light rock fishing) yöntemiyle de avlanılabilecek ve çok büyük boyutlara ulaşabilen, oltaya vurduğu anda, balığı kıyıya alana kadar LRF kamışınızın düzelmeyeceği kalamanızın susmayacağı bir av olacaktır.

Lezzeti ve yakalaması da ayrı güzel olan bu balığın öncelikli yemi midye ve midye kurdudur. Ama küçük maket balıklarla da yakalanabilir. İlk tercihim de mini maket balıklardan yanadır. Balığın verdiği zevk daha ayrı olduğunu düşündüğümden dolayı tabi ki.

Bu balık midyenin ve taşlık, kayalık olan her bölgede bulunabilir. Ama ürkek bir balıktır. İlk dikkat etmeniz gereken de balığı ürkütmemek olacaktır. Peki nasıl? Hemen söylüyorum. Kafa fenerinizi yakıp şarkı söyleye söyleye gitmek yerine kafa feneriniz kapalı ve bastığınız yerin bile çıtırtı çıkarmamasına dikkat ederek meranıza yaklaşın. Sonraki kural da eğer dolunay varsa suya çok yaklaşıp kendinizi açık etmeden yada eğilip bir kaç metre önünüze jighead- silikon yahut maket balık tercihinizi su ile buluşturmanızı tavsiye ediyorum.

Balığı eğer yakalamışsanız kalamanız sonuna kadar kapalıysa ya misina kopar yada kamışı kırabilir. Çok güçlü bir balık olduğu için Marmara’da da çok iri karagözlerin çıktığını bilerek kalamayı kapatmak takımda en zayıf yerden kopmaya sebep olur. Bunun için kalama ayarımız çok önemli.

Mera olarak genellikle tercihim yat limanları, gemilerin yanaşabildiği iskeleler ve bu iskelelerin ayakları. İskele ayaklarındaki midyeleri kırıp yiyerek besin ihtiyacını karşılayan bu balıkları genellikle hafif dalgalı havalarda ve kar suyu ile meraların canlandığı gözlenmiş. Bunun dışında büyük fırtınaların olduğu zamanlarda da liman içlerine giren bu balıklar yerinden pek oynamayan büyük gemilerin altlarında kendini güvene alır.

2-2,5gr civarı jigheadlerle minik midye kurtlarına benzeyen silikonlar kullanılabileceği gibi Duo’nun yurameki serisini de deneyebilirsiniz. Bir çok renkte silikon ile de verimli avlar gerçekleştirilebilir. Balığı yakaladıktan sonrası biraz da balığın boyutuna göre kıyılatmak ustalık isteyebilir. Dişli ağzı yapısı ile misinanızı kopartabilir yada bir kafa atış ile kalama ayarını doğru yapamamışsanız düğümden yahut inceldiği yerden kopabilir.

  1. Off işte beklediğim yazılar silsilesi başlamış 🙂 Eline, kalemine, klavyene ve deneyimine sağlık güzel bir yazı olmuş.

    1. Teşekkür ederim. Eksiklerimiz hala mevcut eminim. Sizlerden gelen yorumlar ve tavsiyeler doğrultusunda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Beğendiyseniz ne mutlu bize…

  2. kullanılabilecek avlama takımı fotoğrafları olsa, yapsak.. emeğinize sağlık.. güzel bilgiler…

  3. Öncelikle tüm Lrf disiplini ile avlanan arkadaşlara selamlar, Sargoz, özellikle ” Baltabaş ” olarak adlandırdığımız türü avı en keyif veren balıklar arasında üst sıralardadır. Bende özellikle kalama ayarı konusunda hassas davranmanızı özellikle öneriyorum ! Yoksa balık sisi yener Gürültü ve ışıltılı konusu meraya göre değişmektedir, Yaz aylarında gürültü ve ışık faktörleri fazla etkilemiyor fakat kışın önemli. Sahte yemler bazı meralarda işi zora sokabilir, Bu gibi durumlarda ille bir iki balık almayı kafaya koyduysanız jighead inize canlı iri teke veya canlı kurt, yada midye ici takarsanız şans size dönebilir. Kışın kar dönemlerinde kuytu ve derin meralar tercihiniz olsun balık varsa boş dönmezsiniz. Rastgele .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir