Kamış Tercihinde Dikkat: Tubular Kamışa Solid Uç

Başlığı açarken ilk çıkan lrf kamışları aklıma geldi. Bir kısmı sallanmaktan bir hal olurken bir kısım kamış da sopadan farksızdı. O sıra artık hangisine elinizi alıştırdıysanız ona göre de yumuşak başlayan bir tık sertleştirerek sert başlayanlar bir tık yumuşatarak devam etti. Günümüzde ise birbirine çok yakın kalite ve sertlikte bir sürü kamış var.

Lrf malzemelerinde yaşanan sıkıntı son iki senede neredeyse çözüldü ve doyum noktalarına yaklaştı. Bunun en büyük sebebi lrf sistemlerinin spinden de pahalı olduğu gibi sürekli alım yapılması. Pahalı olması haliyle daha fazla kazandırması da hiç bilmeyen bayilerin bile LRF’yi öğrenmesini sağladı. Silikonu jigheadi hiç bitmez. Bir lrfcinin çantası sürekli sirküleyi görür ve yeni bir şeyler dener. Her merada farklı malzeme isteyen lrf olayında haliyle her merada farklı bir kamış tercih edilmeye başlandı.

Lrf olayının ülkemize geldiği zamanlarda kullanılan kamışlar ile şimdi arasında uçurumlar var bana göre. Ve tabi ki teknoloji geliştiği gibi artık bir sektör de olduğundan kullanıcının isteğine göre ürünler üretilmeye başlandı. Bu konuda hala SAĞIR olduğunu düşündüğüm ithalatçı balıkçılar da yok değil ama yakında yanlış ürünlere yatırım yapıp hangi ürün tercih edecekleri konusunda lrfcilerle irtibata geçmediklerinden onları da piyasada görmek zorlaşacaktır.

Daha önceden kamışlarda sertlik ve solid uç ile tubular uç konularına değinmiştim. Bu konudaki eski yazımı aşağıdaki linkten de görebilirsiniz.

LRF Avcılığında Kamış Sertliği

Kamışlarda solid uç tubular uç nedir kısaca değineyim; solid uç kamışın uç parçasının dolgu olduğunu söyler. Solid uçlu kamışlar esnek kamışlardır. Esnemesinin avantajları balık vurduğunda ani hareketle kıramaz kamış “U” olur makine yuvasına kadar bile esneyebilir.

Tubular uçlu kamışlarda ise kamışların içi boştur aynı teleskopik kamışlar gibi. Hissiyat solidde zayıf iken tubular uçlu kamışta her vuruşu bileğinize kadar hissedersiniz. Ama tubular uç daha az esner.

İkisini de göz önünde bulundurarak üst sekment kamışlarda uç parçalarda farklı parçalar kullanılmaktaydı. Örneğin diaflash taftec x olayı. Hem çok esnek ve kırılması zor bir malzeme hem de atışta salınım yapıp erimi düşürmeyecek bir malzeme. Bu olay git gide yayıldı. Şimdilerde orta sekment kamışlarda uç parçanın farklı renkle boyandığını ve o boyalı yerin solid parça olduğunu görmekteyim.

Tubular bir kamışa solid uç yaparak kamışta hissiyat arttırıldı ve tubular uçtaki kırılma gibi esnememe gibi dezavantajlar giderilmiş oldu. Solid kamışlar da birazcık ağır kalmaktaydı çünkü içi dolu bir parça tubulardan ağırdı her türlü. Hissiyatı biraz zayıftı ve atış esnasında kamışın gövdeden uç parçasına kadar çok salındığından ip makineden çıkınca sürtünme bu salınımın etkisiyle çok artmaktaydı. Bu da engellenmiş oldu.
Aslında konunun özeti şu: Solid uç mu tubular uç mu seçeneği ortadan kalktı.

 

Peki şimdi kamış tercihi nasıl olacak?
Sevgili dostlar eskiden bu kriter sizin lrfye ısınmanızı etkileyen çok önemli bir kriterken bugünlerde artık orta sekment hatta orta-alt sekment kamışlarda bile tubular kamış solid uç yapılmakta. Böylece hafif, esnek, hissiyatı iyi kamışlar ortaya çıkarılmaktadır.

Şimdi dikkat etmeniz gereken şey kamışların sertlik derecesi.

Ultra light, Light, medium light, medium, medium hard (mh), hard(yada fast diye ifade edilir), extra hard(fast) şeklinde yumuşaktan serte sıralandı. Kamışlardan en yumuşağı çoğunlukla gövdeden esnerken sertleştikçe en uç halkaya doğru esnemeye başlar. Tabi ki bu sertlik şu noktadan başlar diyemiyorum. Çünkü pi sayısı gibi matematiksel terimler yada sabitlerle ürün üretmek yerine her markanın kendine has sertliği var. Bundan dolayı da kamış alırken elinize alıp nasıl esnediğini görerek almanız en önemli kriterlerden biri.

Kamış sertliğine ise karar verecek olan sizlersiniz. Sert kamış da en yumuşak kamış da aslında aynı işi yapmaktalar.

Sertlikten sonraki kriter ise kamış atar aralığıdır. Burada ise dikkat etmeniz gereken şey meranızın derinliğidir. Eğer rastgele gidip av yapıyorsanız 0-10 gr atarlı bir kamış tercih edeceksiniz ve kamış sert bir kamış olacaktır. Ama meranızı biliyorsanız hangi gram maket balık yada jighead atacağınızı seçip bunları atacak aralıkta bir kamış almak en sağlıklı seçim olacaktır.

Yeni başlayanlar dikkat!

Sevgili dostlar bu av tekniğine yeni başlarken acemiliğinizi uygun bütçeli bir kamışla başlamak en doğru olanıdır. Orta sekment bir kamışla başlamak, ummadık anda başınıza gelebilecek bir aksilik sonrası kamışın kırılması sonucu sizi belki de bu avdan soğutabilir. Bir kere alayım tam olsun mantığı malesef çapari ve yemli sisteminde (bence onda da yoktur) var denilebilir. O yüzden önce acemiliğinizi kötü bir arabada atmak sıfır arabayı perte çıkarmaktan iyidir.

Sığ meralarda 0-5 metre gibi meralarda genellikle 0.5-7 gr veya 1-7 gram gibi kamışlar kullanmak daha iyidir. Hissiyat ve hassaslık önemlidir. Ama mera 5 metreden fazla olduğunda jighead suya gömüldüğünde balık vuruşlarını hissetmek ve balığı tasmalamak sert yani 0-10 gr gibi bir kamışla daha da iyidir. Onun için a kamışı ile b kamışı arasında kaldım hangisi iyidir sorunun cevabı meranızın derinliğinde gizlidir.

Kamış tercihlerinizde artık solid uç mu tubular uç mu diye araştırmanıza pek gerek kalmadı. Fakat hala dikkat edilmesi gereken kamış sertliği ve hangi atar aralığında gibi bir çok kriter sizleri bekliyor.

En doğru kamışı seçip lrfolta ailemize sizlerin de katılması dileğiyle, sonraki yazılarda görüşmek üzere hoşçakalın…