Kamış sertliği ve aksiyon tekniği

Merhaba sevgili hobidaşlar, kafamızda soru işaretleri ile av marketine gitmemek için bu sefer de kamış sertliği üzerinde ufak da olsa bildiklerimi yazmak istedim. Böylelikle kamış seçimlerini daha doğru yapabilir LRF (Light Rock Fishing) avcılığından daha da zevk almanıza vesile olabilirim. Kamış özelliklerinde bir kaç kriter var ve bunları tek tek açıklayacağım kalemimin yazdığınca.

Öncelikle LRF’ye yeni başlamışsanız, meranızı iyi tanıyın. Örneğin; İzmit Körfezi’ndeyim ve henüz hiç akya görmedim. Sanırım göremem de. Bunun için hangi yörede iseniz ve ne balığı avlayacaksanız balığınızı belirleyin. Tek balıktan bahsetmiyorum tabiki. Hedefte en çok avlanacağınız balık nedir. Örneğin istavrit mi, mırmır mı? Hangi kamışı alırsanız alın. Her iki kamışla da iki balığı da avlayabilirsiniz kesinlikle. Ama maket balık mı kullanacaksınız, jig mi, yoksa jigheadler mi sizi daha çok bu ava çekti? Kafamızdaki soruların en güzel cevabını ve avların daha zevkli olmasına ilk etki kesinlikle kamış olduğunu düşünüyorum.

LRF sisteminde öğrendiğim iki tip olta var. Birisi solid uçlu, kırılganlığı az esneme payı yüksek, diğeri tubular uçlu daha az esneyen ve daha sert olan. Peki solid uç ve tubular uç seçiminde neye göre seçeceğim?

fishing-rod-power

İstavrit avlarının en güzel yanı küçük bir balığın bile oltayı iki büklüm yapabilmesi ise siz solid uçlu kamış tercih edebilirsiniz. Solid uçlu kamışlar daha hassas, kırılma olasılığı daha düşük, esneklik payı tubular kamışlara göre daha fazladır. Genellikle jighead- silikon kombinesi için en ideal kamış türüdür. Ya tubular uçlu kamışlar? Elbette onlarla da jighead silikon kombinasyonu kullanabilirsiniz. Solid kamışlara göre daha az esneme payı olan ve genellikle vuruşları solid uçtaki gibi kamış ucunda değil bileğinizde hissedersiniz.

12182112_10205630306776755_2096395731_n

Sert aksiyonlu kamış ile balık tutuyorsanız balık vuruşları bileğe kadar hissedilirken kamış ucundan eğilir. Sert kamışlar ile trofe balıklar tuttuğunuzda balığı yormanıza kamışın da olumlu etkisi olacağını unutmayın. Solid uçlu kamışlarda ise iğnenizin yanından geçen balığı hissedebilirsiniz. Hem de bir istavrit avında oltanız ‘U’ şekline gelecek kadar eğilebilir. Tercih tamamen size kalmış. Ama bu eğilme yani esneme, markadan markaya değişiklik gösterebilir. Her fast aksiyonlu kamış aynı esnemeye sahip değildir. Burada ele alıp inceleme şansınız varsa kendiniz incelemenizde fayda var.

Maket balıklar için de konuşacak olursak en ideali tubular uçlu kamışlar olacaktır. Bunun bir sebebi erim diğeri tasmalama olacak. Hemen ikisini de açıyorum. Erim konusunda solid kamış ile tubular kamışın farkı atış esnasında ortaya çıkar. Solid uçlu kamışın ucu atış sonrası hemen toparlamayabilirken tubular uçlu kamış daha hızlı o salınımdan kurtulabilir.

Kamışın öne savrulduğu anda toparlanamaması solid uçlu kamışlarda erimi düşürme yönünde etki eder. Tubular uçlu kamışa göre hızlıca toparlamayabilir. Tabi ki  bu sizin atış gücünüze, attığınız makete yahut jige göre bir çok kritere göre değişecektir. Ama tubular uçlu kamış atış sonrası bu dalgalanmayı sönümlemesi daha kısa sürecektir. İp yada misina daha az yalpalamaya sürtünmeye maruz kalacak ve sürtünme azaldığından erim artacaktır.

İkinci kriter de tasmalama. Bir balığın maket balığa vurduğu o an hisseder hissetmez etki tepki olarak balığı tasmalarız. Bu hareket solid uçlu kamışlarda daha zor olabilir. Yahu altı üstü istavrit tutuyoruz der gibisiniz. LRF’nin en güzel tarafı da sürprizlere açık olmaktır. Eğer oltanıza büyük bir mırmır yahut mücadeleci bir levrek binerse kamışınızdan da güç almanız gerektiğinde dediğim daha iyi anlaşılacaktır.

Herkese iyi eğlenceler… Diğer yazılara da göz atmayı unutmayın.

 1. (Solid uç tipi) silikon ve jighead kombinasyonunda başarılı 1g 2g 3g gibi
  (Tubular uç tipi) dalarlı sahteler,su üstü ve jig kombinasyonunda başarılı 4g 5g 8g gibi

  1. Ben tubular uçlu kamışlarla 2-3gr çalışıyorum genellikle. Çok çok memnunum. Ama dediğiniz aralık genel olarak tubular uçlular spin avına, solid uç yemli ava biraz daha eğilimli gibi.

 2. Explorer de regular extra fast ibaresi var.Regular orta sertlik mi oluyor?

  1. Ercan bey bir kamışın bir kaç türü var. extra fast diyorsa sert uçludur ama regular eklediğine göre high extra fast de yapmış bu marka. fladen markası exxtra fast var mesela. Bunu da görmüş olabilirsiniz. çok kabataslak bir soru sormuşsunuz.

 3. Lrf Takımım: Shimano catana 1000fc makara, Shimano catana dx 210 (1-11gr) UL (ultra light)
  Mera: Mimarsinan, Mimaroba sahil
  Meradaki Balıklar: İstavrit, Levrek, Mırmır, Eşkina, Sarıkanat, Zargana, İspari
  Kullandığım yem çeşitleri: Jighead+silikon kombinasyonları, kenda babyjigler(5gr-8gr), mini popper ve 5-9 gramlık rapalalar

  Sizce kamışım 5-9 gramlık rapalalar ve silikon yemler için uygun mu? Bendeki shimano kamış sanırım yumuşak uçlu oluyor, sert uçlu kamış da edinmeli miyim?

  Bir de bir sürü sarı beyaz glow pembe, kokulu berkley gulp, isoma gibi silikonlarım, çeşitli babyjiglerim, rapalalarım var. 2 aydır lrf ile av yapıyorum, o kadar malzeme içinde sadece cultiva fosfoslu beyaz kafalı 1,8gr jigheade taktığım mutant pembe silikonla balık yakalayabildim. Bu şekilde çok sayıda istavrit ve 5 parça levrek yakaladım. O kadar para verip bir ton malzeme aldım fakat sadece belirttiğim şekilde av gerçekleştirebildim, sinirlerim bozuldu:)

  1. Hasan bey ekstra bir kamış daha edinmeyin. Elinizdeki kamış başlangıç için idealdir. 5 parça levreği kandırabilmişseniz zaten aksiyonda bir sıkıntı yok. Saydığınız balıkların beslenme saatleri ve su derinlikleri farklı. Eşkina için daha derinde aksiyon vermeyi deneyebilirsiniz. Ama levrek gibi akıllı bir balığı silikonla kandırmışsanız gerisi de gelecektir. Bana göre bir kamışın en ideal atar aralığı şöyle hesaplanır: (1+11)/2=6gr. 6 gram ile en rahat ve güç alarak atacağınız aralıktır. 11gr üstüne çıkmayın ki kamışınız deforme olmasın. Diğer saydığınız silikonlar da bando simli silikonlar da başarılı silikonlardır. Denemeye devam… Bol trofeli avlar, iyi eğlenceler…

 4. Lrf avı ìçin shimano catana dx almaya karar verdim fakat bir türlü kamış atarını karar veremedim sizce shimano catana dx 1-11ul(ultra light) mi alayayım yoksa 3-14l(lihgt) mi alayım (kullandığım sahteler 4-5-6 gram)

  1. Ben olsaydım 1-11 alırdım. Bunun en büyük sebebi yeni başlamanızın yanında silikon kullanımında lrf için en uygun jigheadlerin 1-2-3 gram olması. 3-14 gr atarlı kamış tercih ettiğinizde 2 gram atabilirsiniz tabi ki yine ama hissiyat azalır. 1 gram jighead atarken daha da azalır. Bundan dolayı böyle bir tercihte bulunurdum.

 5. Alperserttas bey ben bu kamışı tatlı suda kasna alabalık avı yapmaya planlıyorum jig+silikon kullanmıyorum bu yūzdende sadece elimde 4-5-6 gram sahteler(döner kaşık sahte rapala vb var yinede 1-11ul mu alayım erim mesafesi icin

  1. atar aralığınızda olduğu sürece kamış tercihi size kalmış. 1-11gr atarlı alabilirsiniz tabi. 0,5-7 gr arası ürün de bakabilirsiniz.

  1. Rica ederim faydalı olabildiysem ne mutlu 🙂

 6. sadece teşekkür etmek için yazıyorum.kafamdaki bir çok soruya cevap buldum. Ama şunuu da sormak isterim: Yukarda yeni başlayanlar için diye bir terim kullanmışsınız. Bu işin profsyoneller için olan kamışı ve atar aralığı nedir? Daha sonra tekrar kamış almak istemem.Bir kere alayım tam olsun.Emekleriniz ve ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

  1. Yeni başlayanlar kamış sertliği, hangi makine olmalı gibi sorular sorduğundan aslında yeni başlayanlar için dedim. İleride de 1000 lik makine ve 0-12 gr civarı atarlarda kamış alacaksınız aslında. Değişen durum ise bana sormanıza gerek kalmayacak ve eliniz alıştığından kamışa bir kez bakıp, aksiyonunu youtubedan inceleyip sipariş edebilecek seviyede olacaksınız. Tek sefer alayım derseniz malzemelerin biraz daha kaliteli olanlarını tercih edeceksiniz. Bu yüzden yeni başlayan ile profesyonel arasında fark, kullandığı malzemelerin aksesuarın kalitesi olacaktır.

 7. Hocam iyi aksamlar. Balza japana ul 210cm 1-7 hakkinda ne dusunuyorsunuz? Cok vasat bir kamismidir? 2-3 gr jighedlerle kullanimda nasildir?

  1. Cüneyt bey kullanmadım. Elime alıp incelemediğim bir kamış hakkında da bişey söylemek zor

 8. Alper Hocam Merhaba;
  Energo Team Extreme Spin 2100 kamış Solid uç tipli mi ? Tubular uç tipli bir kamış mıdır ?

  1. Cüneyt bey kamışı ilk kez duyuyorum. Onun için kamışla ilgili bir bilgim de yok. Alacağınız av bayine sorabilirsiniz. Yada markanın kendi sayfasına mail atarak şansınızı deneyebilirsiniz.

 9. alper bey merhaba şimdi bitane major craft solpara almaya karar verdim…. bu solid uc tubular uc çok kafa karıstırıcı bi meret öncelikle istediğim balık vurusunu kamıs ucunda deil kamısta bileğimde hissetmek istiyorum. ve balık vuruşlarını en ufak slikonla bile anlasılır olmalı ve yeri geldiğinde de bi eskinayı veya supris bir balığı kıyıya kadar alabilcek bi kamış major craft kamısları amma velakin solid ucu tubular ucu extra fast regular fast derken işin içinden cıkamıyorum sizce bi major craft solpara alacak oursanız tercihiniz ne olurdu….

  1. Ben olsam solpara yerine crostage bakardım. Solparalar biraz yumuşak. Çoğu balığı lrf kamışıyla zaten kıyılatırsınız. Bu kriter değil. Hiçbir kamış da balığı kaldırmaz o da kepçe işidir. Siz aksiyona takılın kriterlerde. Onda da solpara biraz yumuşak. Anladığım kadarıyla bir tık da sert kamış arıyorsunuz

 10. Tesekkur ederim bilgilendirmenize. Major craft Crostage kamisin 0.5 / 7 gram atarli olani ve 0.6 / 10 gr atarli olani var hangisini tercih etmeliyim ikisinin de hem solid ucu hemde tubular ucu var ?

  1. Kamış alırken elinize alıp incelemeniz gerek. Bu noktada kararı malesef ben veremem. Atarları da neredeyse aynı. Tubular da solid de esneklikleri de farklı. Yani 4 seçenek var. Hepsi de birbirine çok yakın. 0,6-10gr için örnek verip konuşalım tubuları solidinden bir tık yumuşaktır diye tahmin ediyorum.

 11. Abi crostageyi aldim soyle bi sorun oldu jighrad in gr mini fudurdugumde yani 1.4 veya 0.9 gr jighead kullandigimda hissiyat dusuyo ve aksiyon yaptigimda hicbisi hissetmiyorum kamisla alakali bisi gr dustukse hissiyat dusuyo

  1. Kaç gr atarlı almıştın. Bir de meranda normalde kaç gr jighead kullanıyorsun. Hissiyatın düştüğünü söylediğin gramajlar neler.

 12. Alper Bey merhaba,

  Yaz aylarında güneyde, daha sonra ise istanbulda kullanmak üzere, hafif rapalalar ve baby jigler atabileceğim bir kamış istiyordum. Atmayı hedeflediğim sahteler 8-10 gr civarı ağırlıktalar. Uygun mera bulabilirsem jig head+ silikon da kullanmak istiyorum. Savage Gear LRF CCS 244 cm 2-Parca 6-14 atarlı bir kamış aldım. Sizce kamışım beklentilerimi karşılar mı yoksa farklı bir kamış mı tercih etmeliydim? Sizin tercihiniz nasıl olurdu?

  1. 8-10gr ağırlık atmak için uygun bir kamış almışsınız. Ben 1-2gr ağırlık attığım için 1-7gr atarlı çok esnek bir kamış kullanıyorum. Eğer 8-10gr sahte yada jig atacaksam 5-15gr gibi bir kamış alırdım ben de.

 13. Çok teşekkür ederim yanıtınız için. çok verim alamasam da 2-3 gramlık jig head atabilir miyim bu kamışla?

  1. Atarsınız da hissiyat alamazsınız. Spin kamış gibi olur. lrf hissiyat biliyosunuz. O yüzden tat alamazsınız bence.

 14. Merhaba alper bey ,
  Lrf avcılığına merak sardım kısmet olur ise yeni başlayacağım. Kamış araştırırken başlangıç için shimano alivio 2 10gr niyetim vardı ancak malzemecilerde bulamadım. Bir yerde nomura hiro street 1.90 boy 0-6gr atarlı kamış gözüme çarptı.
  Liste fiyatını araştırdığımda 514 TL gibi bir fiyatı var ancak ellerinde son kaldığını ve kampanyalı olarak 265 TL ye bırakacaklarını söylediler.
  Bu kamış hakkında bilginiz var mı?
  Nasıl bir kamıştır ve bu fiyat aralığında sizce başlangıç için alınabilir mi?

  1. Çok güzel bir kamış hocam. Memnun kalırsınız. Güzel bir indirim de yapmışlar gerçekten.

 15. Alper bey iyi günler savage gear parabellum cc 215 0-7g kamis aldim atar olarak çok düşük geldi bana ama nasıl kalmıştır jig filan kullansam sorun yaşar mıyım makinede okuma als 20 sizce nasıl

  1. Kamış silikon avları için muazzam. Jig kullanımı için bir tık daha sert kamış olması gerek. Aksiyonları keskin veremeyebilirsiniz. Ama kamışı alırken ağırlıklı olarak jig mi silikon mu kullanacaksınız bunu kararlaştırıp almanız gerekmez miydi. Aldıktan sonra en güzel söylenecek söz hayırlı olsun 🙂

 16. Kudos lrf 220 cö 2-8 gr atarlı
  Okuma 1000 lik makina bunu ben hem kevrekte hemde kasnak için derede kullanabilirmiyim

  1. kasna değildir o kasnadır 🙂
   tatlısuda da tuzlusuda da kullanabilirsiniz. Sorun olmaz

 17. Selamınaleykum ben levrek lüfer sarikanat gibi balik için avlanmak istiyorum rapala ile . daiwa ninja 3000 A motor almayı düşünüyorum buna uygun aksiyon vericek kamış öneriniz varmi herkeze rast gele

  1. Hocam sizin sisteminiz spin. Makineniz de spine uygun. Spin sayfalarından destek almanızı öneririm. Size de rastgelsin 🙂

Yoruma Kapalı