Kamış Makine Uyumu Nasıl Olur

Fırsat buldukça sorularınıza baktığımda yeni başlayanlardan gelen soruları görüyorum ve hep klasik sorulardan biri de buydu. Sosyal medyada araştırma yapmış ve o kamışla bu makine uyumsuz olur denmiş gibi yorumlar geliyor. Ben de ufacık bir yazı ile bu durumu yazmak istedim.

Sevgili dostlar, takım toplarken lrf mi hafif spin mi bu işin en mikrosu mu yoksa ortalama bir lrf takımı mı toplamak istediğinize karar vermeniz gerekir. Bu kararda ben yardımcı olamam. Bu kararı meranız ve av yaptığınız bölgeler verir. Meranız silikon ağırlıklı mı maket balık jig ağırlıklı mı daha iyi av verir kararına vardığınızda kamış seçimini yapmış olursunuz. Silikon ağırlıklı çalışacaksanız daha esnek kamışlar kullanırken maket balık jig aksiyonlarını daha iyi verebilmeniz için silikon kullanımına göre daha sert uçlu kamışlar tercih etmelisiniz.

 

Kamış tercihi hakkında zaten bir çok yazı da mevcut olduğundan daha detay vermek yerine şuraya bu konudaki yazıların linklerini ekleyeyim ve bir göz atın.

Kamış Sertliği
Kamış Tercihi
Solid uç Tubular Uç LRF Kamışları

Kamış tercihini yaptıysanız sıra makine kullanımına geldi. Herkesin aklında kalan soru işte tam bu noktada geliyor.

Acaba bu kamışa uyumlu hangi makineyi almalıyım?

Arkadaşlar lrf kamışları lrf makineleri ile lrf ipleri ile uyumludur.

Lrf kamışına ortalama 220gr civarı ağırlıkta, sarım sayısı 70cm ve 1000lik bir kafada makine her zaman uyumludur. Bazen spin yapanların 3000lik kafa makineler lrf yapmak için kullanmak istediğini görüyorum. Bence bu konuda 1000lik makine rahatlığını bulmasa da tercih tamamen kendisinin olduğundan müdahale etmiyorum.

Bu makine ip kullanımına uyumlu mu?

Bir marka söyleyin ki ip kullanımına uyumlu olmasın. Ben hala çözemedim bu sorunun cevabını. Neden uyumlu olmasın? Bazı ipler sararken burulmalar yaptığından atışlarınızda sorun meydana gelebiliyor. Yada sıkı sarmadığınızda kuş gözü yada başka problemler olabiliyor. Bu durumda makine iple uyumlu değil yorumu hemen yapıştırılıyor. Bence burada iple uyumlu olmayan sizsiniz. İp kullanımının avantaj ve dezavantajlarını okuyup öğrenip buna göre tercih etmeniz gerekir.

İp ve mono misina arasındaki farklılıklar nelerdir, ne gibi önemli farklılıkları vardır, bunları da aşağıda bırakmış olduğum link üzerinden okuyabilirsiniz.

İp & Mono & FC nedir avantaj ve dezavantajları nelerdir?
İp mi Mono mu

Günümüzde tüm kamışlar ip kullanımına göre üretilmekte. O yüzden acemilik aşamasında monofilament bir misina ile bir süre av yaptıktan sonra güzel bir ip kullanıp bu hobiden alınan zevki ikiye katlayabilirsiniz. Kamış makine ip uyumu konusunda karışık fikirlerden kurtulmak için sosyal medyada çıkıp birazcık da yurtdışı kaynaklı av videolarını izlemenizi ve çerçeveyi daha geniş tutmanın daha çok bilgiyi ve yaratıcı yeni fikirleri getireceğini düşünüyorum. Bu yüzden burada yazılanların da kendi fikirlerim olduğunu herkesin fikrine düşüncesine saygı duyduğumu da söyleyerek yazımı bitiriyorum.

Başka bir yazıda görüşmek üzere…