Kalkan ve Pisi balığı beslenme şekli ve av tekniği

Kalkan ve Pisi balığı; yapısı, yemlenme şekli, av limiti, mera yapısı ve saati, hangi derinlikte, hangi silikon ve maketler, aksiyon tekniği ve püf noktaları tek tek yazmaya çalışacağım.

Mera Yapısı

Kalkan ve pisi balığı, kumluk veya taşlık-kırmalık alanlarda kendini zeminle kamufle ederek saklanan ve dipteki kurtçuklarla beslenen dip balığıdır. Genellikle yemi dipte zıplatırken yemin üstüne kapanır ve midesine yavaş yavaş indirir. LRF ile avlarımda genellikle gündüz avlayabildiğim bir balık türü.

Yapısı itibariyle kalkan balığı ile aynı şekilde beslenmekte ve aynı şekilde avlanılmaktadır.

Kasım ve nisan aylarında av veriminin yükseldiği söylense de ben en çok kasımda verim aldım. Genellikle derelerin denizle birleştiği plajlar, kumluk alanlar veya dere ağızlarında yumurta dökmek için yaklaştıklarında av verirler. Suyun az dalgalı olması av verimini olumlu anlamda etkiler. Yosunun az kumluk ve midyelerin bol olduğu alanlarda kalkan da pisi de yakalanabilirler.

Aksiyon Tekniği

Silikon tercihine gelirsek; genellikle yemli oltacılar istavrit fleto yapsa da ben kokulu berkley gulp ile bir çok kez pisi balığı avlamayı başardım. Eğer bu balığı LRF ile avlayacak isek yem kumluk alana oturtulur. Sonra çok küçük zıplatmalarla balığın ilgisini çekmeye çalışılır. Eğer kalkan yada pisi balığı, yeme atlamışsa bırakın birkaç saniye yemi yutsun. Sonrasında ufak bir çekiştirme ile kanca ağzına takılır ve çok zorlamadan balığı kıyıya çekebilirsiniz. Maket balıklarla değil genellikle kokulu silikonlarla avlanan kumluk bölgelerde ufak zıplatmalarla avladığım balık türüdür.

Eğer avı yüksek bir yerden yapıyorsanız, balığı oltadan kaldırdığınız anda balığın düşmesi yüksek olasılık olduğundan kepçe ile ava gitmenizi öneririm.

Av Limitleri

Av limitlerine gelecek olursak pisi balığı limiti 20 cm, kalkan balığı için 40 cm av limitleri belirtilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir