Kaçanlar ve geriye kalanlar

Kasım ayında bulunduğum bölgede gündüzleri çok fazla av vermez. Gündüz de zamanımın müsait olmasıyla oltamı aldığımla deniz kenarına gelmem bir oldu. Her seferinde yaşadığım bu heyecan meraya yaklaştıkça artıyordu. Oltamı yolda giderken açıp gelir gelmez atma isteği ile ve heyecanı ile merama geldim.

img_1742

Oltamı kurup yemimi taktım tam atacakken rüzgarın şiddetlendiğini fark ettim. Eğer böyle devam ederse eve boş döneceğim belliydi. Oltamı attım ve rüzgar kesilsin diye içimde bir umutla beklerken, olta suda elimde telefonla oynamaya başladım. Yaklaşık bir saat ne bir vuruş, ne de bir hareket alabildim. Toplayıp gitsem mi diye düşünmeye de başlamıştım.

Beklediğim sonunda oldu, rüzgar biraz hızını azalttı. Aksiyonları rahat verebilmemin huzuru ile dipte ufak zıplatmalarla dibi daha rahat  taramaya başladım. 2.5gr jighead ile dibe hemen inen silikon ve sert aksiyonda daha çok verim aldığım ağırlık ile dibi iyice yokladım. O sıra ani bir vuruş aldım. Geçenlerde tuttuğum pisi balığı ile aynı vuruştu. Önce yeme aniden saldırıyor. Sindirene kadar içimden 5’e kadar sayıp sonra ufak bir çekme ile kontrol ediyordum. Evet sonunda oltamda bir pisi balığı daha vardı. Video çekmek için cebimdeki telefona yeltendim ve biraz boş bırakmam ile bana doğru yüzerek ağzından kancayı çıkarmayı başardı. Su üstüne kadar getirdiğim boyutları trofe sayılacak bir balıktı. Bu sırada yanıma uğrayan pilot Abdurrahman bey ile muhabbet etmeye ve kaçırdığımı anlatıyordum. Nomura kamışı merak etti ve bir kaç atış da o yaptı. Bu sırada kendisine vuran balığı kaçırmadan videosunu çekebildim.

img_1753

Jighead 4 numara iğnesine rağmen sonuna kadar yutmuş ve kanca çıkarıcım bile kar etmedi. Çok uzun süre iğneyi çıkarmak için uğraştım.

Balığın yakalanma aksiyonunu keşfettikten sonra başka başka noktalardan atışlar yaparak farklı yerlerde toplam 4 balığı kandırdım. Bir tanesi (iğneyi çok fazla yuttuğundan kurtaramadığımdan) alıkonuldu. Diğerleri fotoğraf sonrasında geri salındı. Bir kaç tane de kaçan oldu.

img_1757

Ağzı küçük fakat yuttuğunda direk midesine kadar indirebilen bir balık bu pisi. Eğer oltanıza bir hamle hissederseniz biraz bekleyin ki yemi yutsun. Yoksa çeker çekmez ağzından çıkacaktır. Yakalama olasılığınızı düşürecektir. Kişisel tecrübelerimden edindiğim bir bilgi de eğer sarmaya başladıysanız asla boş bırakmayın. Size doğru yüzüp, eğer yutmamışsa yemi kusarak kaçacaktır.  Güzel bir av tecrübesi ile ve heyecanlı bir av oldu. Herkese bol eğlenceli, trofe tadında avlar…

Takım bilgisi

Kamış: Nomura Hiro Street 0-10gr 232cm,

Kendo 4 örgü 0,074ip

Makine: Shimano Exage 1000fd

Yem: Gulp

  1. Tebrikler kardeşim daim olsun inşallah keyifle okurken o anı yaşadım sanki

  2. Mükemmel bir tecrübe. Cok teşekkür ederim paylaştığınız için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir