Jighead Tercihim ve Kullandıktan Sonra…

Merhaba sevgili dostlar, uzun süredir yazmak istediğim güzel bir başlıktı ama iş güç derken fırsat bulamıyordum. Bugün size bu başlık altında, kullandığım jigheadleri sırasıyla hangi balıkta daha iyi hangisinde kötü sıralamaya çalışacağım.

1-Cultiva 

Owner iğneden yapılan, çok ince yapıda ve uzun pala jigheadleri var. Hedefinizdeki balık istavritse evet başarılı, ama balık çok hareketli ise çok dökme yapıyor. Cultiva jigheadler çevreci. Yani bir kez deniz suyu görünce deforme olmaya başlıyor üç beş av sonra çıt diye kırılabiliyor. Bunun sebebi de balığın ağzında giderse, kendiliğinden kırılıp kurtulsun istemeleri. Bu çok güzel ama bir jigheadi tekrar tekrar kullanacaksanız bizim için çok pahalıya patlayabiliyor. Bir jighead kırılana kadar kullanıp diğerlerini suya sokmamak lazım.

Büyük balıktaki başarısı kötü. Çünkü bu istavrit iğnesi. Mırmır, eşkina vb gibi balıklarda çok zorlanabilir hatta iğneleri kırabilirsiniz. Çekmek mümkün değil demiyorum. Sadece kırılma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyorum.

İstavrit Puanı: 6/10

Mırmır Puanı: 3/10

Fiyat Performans: 4/10

İma Torpedo Head

İma torpedo serisi gördüğüm en ince iğne diyebilirim. Bu iğneyi alıyorsanız hedef kesinlikle istavrit olmalı. Bir kez kefal ve bir kez de mırmır kandırıp iğneyi açmadan kıyılattım balıkları ama kalamamı sonuna kadar açıp iğneye güç bindirmediğimi belirteyim. İstavrit performansı gerçekten çok başarılı. Jigheadin ucu normalden uzun. İstavritin üst damağına girdiğinde çıkması epeyi zor. Dökmüyor diyemem ama az döken sıralamasında ikinci sırayı alır. Bu jighead ile mırmır eşkinaya asla atılmamalı. Açılma olasılığı çok çok yüksek çünkü çok ince bir seri. Amaç istavritte skora oynamak ise aranılan performansı verecektir.

Jighead 3 lü pakette satılmakta. O yüzden fiyatı da biraz pahalı kalıyor. Ama istavritteki performansı göz önünde bulundurulduğunda bence alınıp çantada mutlaka olması gerekenlerden.

İstavrit Puanı: 8/10

Mırmır Puanı: 4/10

Fiyat Performans Puanı: 7/10

Çapa LRF Jighead

Çapa LRF Jigheadleri yeni bir iğne. Piyasada çok önceden beri yok. Ama gramajları harika. 0,5-1.8gr arası gramlarda. Şu sıra fiyatı 13.5tl. 5 li paket ve fiyatı çok uygun. Kalitesini 30 tl lik jighead ile kıyaslamamak gerek diye düşünüyorum. O yüzden kendi fiyat aralığında bu kadar ince ve istavritte iyi performans veren başka rakibi yok. Bu da onu fiyat performans ürünü yapmaya yetiyor. Kancanın performansı istavritte başarılı. Mırmır eşkinada ise kalamasız balığı almaya çalışmayın. Çünkü iğne ince. Ama balığı alabilirsiniz. İnce iğneler istavrit içindir. Bu da keza öyle. O yüzden asıl hedef istavrit iken bu iğneyi deneyip, başka balık geldiğinde de biraz kalama ile (çok büyük değilse) sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

İstavrit puanı: 7/10

Mırmır Puanı: 6/10

Fiyat Performans: 9/10

Portfish LRF Jighead

Port fish LRF Jighead, k-good ile aynı kalıpta ve 11 tl gibi bir fiyatla dikkat çekmekte. Bu iğnelerin çentikleri küçük. Bu yüzden balık dökmesi malesef fazla oluyor. Eğer ki bilmediğiniz merada iseniz bu tür bir jigheadiniz olup takılırsa da üzülmemek gerek. Kısa pala, istavritte de mırmırda da orta performans gösteren bir jighead. Çok iyi değil. Çok kötü de değil. Ama fiyatı  uygun ve bu yönden de alıp yeni başlarken yada bilmediğimiz merada isek denemeye değer bir iğnesi var. İstavrit döküyor malesef. Ama keskin iğneleri var. Mırmırda da zorlamaya gelmiyor malesef. Ama fiyatına göre kıyasladığınızda en uygun jighead serisinde tercih edilecek bir seri.

İstavrit verimi: 4/10

Mırmır eşkina performansı: 5/10

Fiyat Performans: 8/10

Hayabusa Arrow Micro Jig Head

Hayabusanın bu jigheadi 1.25 gramında 8 numara iğneye sahip ama 1.5-2gr için 6 numara iğneye sahip. Bu da mırmır için daha ideal. Bu yüzden bu iğneyi mırmırda çok seviyorum. Yalnız bu iğneyi uzun süre kullanamıyorum. Paslanmalar başlayabiliyor. Bu jigheadleri suya değdirdiğinizde 1 sene içinde bitirmelisiniz. Küf pas korozyon malesef kendini gösteriyor. Bu da körelmeye ve kırılmaya da sebep oluyor.

Gelelim en sevdiğim kısma. Mırmırda gayet başarılı. Çok kez iğneyi açtım. Ama çok zorladım. O yüzden kalamayı kapatıp çok zorlamak yerine birazcık da olsa kalama verirseniz bu iğnenin keskinliği bence yeterli. Mırmırda favori iğnem. İstavrit için ise büyük kalıyor biraz. Bu iğne uzun pala. İri istavritte 6 numara başarılı. Ama yine de iğne kalın. Bu yüzden istavrit iğnesi değil. Daha çok mırmır eşkina vb için daha uygun.

Paketinde 5 adet jighead var ve şu an 28 tl gibi fiyata sahip. Biraz pahalı kalsa da performansı tatmin edici. O yüzden bu iğne mutlaka çantada olmalı.

İstavrit Performansı: 4/10

Mırmır Eşkina Performansı: 8/10

Fiyat Performans: 7/10

Bera Hunter LRF Jighead

Bera jigheadlerin bir çok serisi var. Ama en sevdiğim serisi kesinlikle bu. Bu iğne gördüğüm en zor açan iğne. İğne yapısı kalın. Yani mırmır eşkina karagöz için muazzam. Ama istavrit için kalın. Balığın nazlı olduğunda istavrit için bu iğne ile zorlamaktansa ince iğneye geçiş yapılmalı. İğnenin fiyatı 14 tl. 5 li paketlerde satılmakta. Bu da performansına kıyasla çok uygun olduğunu söyleyebilirim. Mırmırda favorim. Hayabusa biraz daha uzun iğne olduğundan bazen onu tercih etsem de bu iğnenin açmaması ve fiyatının daha uygun olması, bu iğneyi daha da ön plana çıkartıyor.

İstavrit Puanı: 4/10

Mırmır eşkina karagöz puanı: 9/10

Fiyat Performans: 9/10

Decoy SV-52 Round Magic Jighead

Decoy, iğne kalitesi olarak çok çok başarılı olduğunu en baştan belirteyim. Bu iğne de decoyun iğnesi. Round magic serisi football kafa kurşundan oluşuyor. En güzel tarafı arkada çentik olması. Bu sayede isome gibi kayan silikonları en iyi kullanabileceğiniz jighead.

İğne ince. Bu yüzden istavritte çok başarılı. En az döken serisinden biri bu diğeri de rocket plus. Bu iğnenin ağzı ile diğeri biraz farklı. Onu da yazacağım. Bu iğnenin istavritteki performansı çok iyi bunun sebebi de sanırım iğnedeki damak. Çok büyük değil ama çok küçük de değil. Bir de ince. Bu da istavrit performansında ima torpedonun önüne geçiyor.

Bu iğneyi mırmır eşkinada karagözde zorlamayın. Mırmırda ince iğne olmasına rağmen yine ince seride en yüksek mukavemeti gösteriyor. Ama bir kalın iğne ile kıyaslamamak lazım.

İstavrit Performansı: 9/10

Mırmır Eşkina Performansı: 7/10

Fiyat Performans: 8/10

 

İğne seçiminde çantamda olan serilerden bazılarını sizler için değerlendirdim. Yukarıda yazdığım tüm iğneleri de kullanıyorum. Asıl konuma da şimdi geleyim: Bir iğne ile herşeyi avlayayım herşey olsun dememek lazım. Her iğnenin bir hedef balığı vardır. Kendinize bir hedef seçip bu balığa göre jighead atmak gerektiğini belirteyim. İstavritin ve mırmırın ayrı iğneleri olduğunu, hatta bilmediğim merada kaliteli jigheadleri parçalamak yerine daha uygun fiyatlı iğnelere şans verdiğimi de yazayım. Bir balığı en iyi performansla yakalamak için önce meranızı öğrenip malzeme zaiyatını en aza indirmeli merayı tanımalısınız. Sonrasında bu meraya uygun ağırlıkta ve o meradaki balığa uygun tercihi yapmak gerek. Buna göre de kişisel değerlendirmelerimi yaptığım jigheadlerden sizler de çıkarımlar yapıp kendi tercihlerinizi yapabilirsiniz. Umarım yazılar sizler için de faydalı olur.

Başka bir yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın, hoşçakalın…