Jighead alırken neye dikkat etmeliyim

LRF avına yeni başlarken en çok dikkat edilmesi gereken aslında bu konudur. Jigheadler bir çok gramda ve bir kaç boyda bulunmaktadır. Hangi ağırlık hangi derinlikte kullanılmalı, iğne boyu ne olmalı? Kısaca sıfırdan kendimize çanta topluyor gibi anlatacağım.

Öncelikle yeni başlamışsak, ilk zamanlarda diplere taşlara takılmalardan dolayı jigheadlerimizin kopacağını unutmayalım. Jigheadler bir çok boyda olup benim tercih ettiklerim 6 numara yada 8 numara iğnelerdir.

cultivajpg-0db19fd-d8

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken konu ağırlıklarımızdır. Ağırlığı da şu şekilde düşünebilirsiniz: Oltanızın ucundaki ağırlık ne kadar hafif olursa, avcılığı o kadar artacaktır, dibe hemen inmeyecek ve suda yüzüş zamanı artacaktır. Ben genellikle 1,7 yada 2-2,2 gram jigheadlerle avlanmayı tercih ediyorum. Fakat yeni bir avlakta isem en pahalı jigheadlerimi kullanmak yerine uygun fiyata aldığım jigheadlerle ava başlayıp önce dip yapısı hakkında bilgi ediniyorum. Eğer bir kaç denemede takılmadıysa o zaman en sevdiğim jigheadlerimi çıkartıyorum. Böylece pahalı jighead kayıplarını önlüyorum. Siz de yeni bir merada iseniz bu şekilde avlanmanız bütçenize katkı sağlayacak ve daha ilk atıştan moralinizi bozmayacaktır.

Jigheadlerde genellikle kurşun renkte kafa kullanırım. Ama gittiğim mera ışık almıyorsa fosforlu kafa jigheadleri tercih ediyorum. Sonrasında bir başka dikkat ettiğim konu ise aksiyon meselesi. Eğer jighead kurşunu ağırlık merkezini ortaya verememişse yüzüşü etkileyebilir. Bunu bakarak değil tecrübe ile edineceğinizden bu kriteri geçiyorum. Diğer bir durum ise iğnenin uzunluğu ve inceliği. İğne ince olmalı demiyorum. Örneğin kalkan yada pisi balığı oltanıza gelirse, yada bir levrek oltanıza gelirse, ince iğneler açılacaktır. Ama kalın iğne de demiyorum. Zamanla ve tecrübe ile tekniğiniz oturdukça kendinize ait jigheadiniz olacaktır. Bunun dışındaki konu ise jigheadin boy uzunluğu. Ben uzun iğne tercih ediyorum. Bu yapıda ve istavrit avlarında genellikle tercihim olan Cultiva iğnelerin fotoğrafları aşağıda mevcut.

jh83g1jpg-7810eb7-f271-4ee3-96

Jighead kullanımına gelecek olursak;

Öncelikle kesin bu aralıklar demiyorum lakin kendime mera derinliklerimi ayırarak jigheadlerimi kullanıyorum.

0-2 metre derinlik arasında 1,5 gram ile 1,7 gram jighead kullanıyorum.

2-3 metre civarında 2, 2.2 , 2.5 gr,

3-5 metre arasında 3-3,5-4 gram aralığı çalışıyorum. Eğer meram daha da derinse minijigler tercihim oluyor genelde.

Tabi bu durum genel tanım. Yani kafanızda değerlerin oluşması açısından verdiğim kabaca değerlerdi. Bu durumu dip akıntısının çok olması dalgalı yada rüzgarlı hava olması gibi faktörler değiştirebiliyor. Benim için en önemli kriter; jigheadin suda yüzdüğü zaman aralığı. Yani mümkün olduğunca hafif jighead.

 1. Selamlar deneyimlerle ve harika bilgilerinizle paylaştığınız bu güzel sayfa için cok teşekkür ederim sayenizde bende lrf ile balık için ufak ufak denemelerle başlamak istiyorum kamış ve makinalarla sayfanızdan gordugum bu set başlangıç için ideal midir? http://www.mutlubalikcilik.net/FAVORI-LRF-SET,PR-2931.html
  Ayrıca jig head olarak kullanacagim setteki kamisa uygun gram olarak jig head bulamadım yinede akşam suyu ile kullanılabilecek fosforlu bu ürün olur mu
  https://www.avmar.com.tr/balikcilik-malzemeleri/olta-igneleri/jig-head/owner-cultiva-11606-lrf-jig-head-fosforlu-2gr

  Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler yinede fikir almak için sorularla rahatsız edicem umarım rahatsızlık vermem bol avlı meralarınız olsun rastgele.

  1. ilker bey merhaba, her zaman soru sorabilirsiniz. Vaktim oldukça cevaplarım zevkle. İlk set de ikinci jighead de uygun ve en ideal setlerden biri. Özellikle başlangıç için ideal. Zamanla zaten tecrübe edinip kendinize uygun kamışı alacaksınız eminim. Rastgele…

 2. selam .
  bir sorum olacakdı.
  bu jeaghead lerin üzerindeki ikici misins deliği ne için var acaba.
  teşekkürler

  1. Timuçin bey bazı klipsler diğerinden geçmiyor. İki delikliler genelde cultiva’da rastlanır. Tam bir bilgim olmamakla birlikte bir klips kullanımında büyük deliği, direkt misina bağlamada ise minik deliği kullanmak amaçlı olduğunu düşünüyorum. Jighead üzerinde başka bir amaç için delik olamaz diye düşünüyorum.

 3. Alper kardeşim merhaba öncelikle böyle bir web sitesi yaptığın için teşekkür ederim,sayende çok şey öğrendik emeğine sağlık,meramda hedef balıklarım,istavrit,ispari,iskorpit,karagöz,gelincik,yazılı hani,zargana,eşkina,karagöz ve kaya balıkları bunlar için jig head’e silikon takarak av yapıyorum örnek kudos light style gibi bir kamış tercih etsem atarı 1-7 mi ? yoksa 2-8 mi almam doğru olur ? Cevabın için teşekkür ederim,her daim rast gelsin inşallah.

  1. Aralarındaki fark o kadar ince ki hangisini alırsanız diğerini almadığınıza üzülmezsiniz. Ama ben 2-8gr olanı daha çok beğendim.

 4. ALPER kardeşim merhaba;emeklerin,tecrübe ve bilgilerini bizlere aktardığın için teşekkür ederim…benim sorum hırsız iğnelerde kaç no iğne kullanmalı ve ne yapıda olmalı…hedef istavrit,eşkina,ispari,iskorpit şimdiden vereceğin cevap için teşekkür ederim…

  1. Markadan markaya kalınlık değişse de ben fudo iğnelerde 9 numara yada 10 numaraların ideal olduğunu düşünüyorum. Hırsız küçük balık için yapılır. Büyük mırmır yada eşkina bazen jigheadi bile açabilir. O yüzden hırsızın asıl amacı istavrit avcılığı bence. Jigheadden ağzı yırtıp kaçamıyor hırsız da illa ki bir yere takılıyor.

 5. 5-20 atarlı bir bir kamış a sahibim. Jighead + yem ağırlığı ne olmalıdır yada sadece jighead ağırlığı?

  Teşekkürler.

  1. Bu ağırlığı meranız belirler. Derin yerde ağır gram, sığ yerde hafif gram atılır. Sığ yerde biz 0,5-1 gr arası, derin yerde 1-3 gr arası atıyoruz. Ama bu iki atar da sizin kamışınızın aralığında değil. Hissiyatı düşük olacaktır.

 6. 2-14 gr atarlı lrf takımına hangi jigheadları önerin nedir ustat

 7. Merhaba
  Bir sorum olacak, balıkçılıkda acemiyim ve lrf ye merak saldım çok araştırmadım sanırım internetten set siparişi verdim. 10-40 gram atar dam kamışı. Şimdi anladım kadarıyla jig headler 1-5 gram arası oluyor ben bu kamışla jighead kullanamazmıyım ? Mesela istavrit tutmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Siz spin kamışı sipariş etmişsiniz. sitemizin arama butonuna lrf kamış yazın ve tercihleri inceleyin.

 8. Merhabalar jighead kullanırken fırdöndü yada klios kullanıyorumusunuz yoksa direk ana bedenemi bağlıyorsunuz

  1. ben jigheadde de jigde de maket balıkta da sürekli klips kullanıyorum. avantajını yada dezavantajını daha çözemedik.

 9. Sığ merada, belirttiginiz özelliklerde düşük gramaj jighead kullanırsak takılmaz mı?

 10. Alper kardeşim bu jigheadlerin üzerinde bulunan stoper ne amaçla takılmış bazı markaların üzerinde var.ve olunca silikonu nasıl ileri sürcez

  1. üzerindeki mumsu yapılar yada tırtıkların amacı silikonun geri kaymasını önlemek. Normal takacaksınız yani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir