İzmarit beslenme şekli ve av tekniği

İzmarit balığı bazen çapari ile bazen de yemli sistemle alınsa da Light Rock Fishing yöntemi ile yakalamak da mümkündür. Doğru mera ve doğru hava şartlarını yakaladıktan sonra çoğu balık LRF yöntemi ile yakalanabilir. Doğru mera ise 4-5 kez sizi boş çevirerek havasına göre tecrübe edinilerek yapılabileceğini düşündüğüm meradır. İzmarit balığının yapısı, avlanırken tercih edilen yöntemler gibi kriterler üzerine bir yazı toparladım. Umarım sizlere de bu balığı avlarken bir seçenek yada bir yol olabilir.

Balığın Yapısı

Bilimsel adı Spicara smaris’dir. Tüm centracanthidae familyasının sularımızda en çok bilinen ve amatörlerce en fazla avlanan türüdür. Neredeyse bütün bir familya onun adı ile özdeşleşmiş ve tanınmıştır.

İzmarit balığı olarak tanınan bu balık yabancı dillerde picarel (İng., Fra.), Caramel (İsp.), Smarida (Rus.), marida (Yun.) gibi isimlerle bilinir. Yurdumuzda bazen, irilerine kanal izmariti – pabuç, ufaklarına gancur denir. Vücudu iyi işlemiş pullarla kaplı, yanlardan basık uzuncadır. Ağzı büyük ve körüklüdür. Kafası ve gözleri normaldir. Sırtı kahverengi, yanları beyazdır. Her iki yanında birer siyah benek bulunur. Kuyruk ve sırt yüzgecinde parlak minik benekler bulunur. Sırt yüzgeci tek parça, ensesinden kuyruğa kadar uzanır.

Hangi Silikon & Maket

Ortalama boyları 15-20cm arasıdır 20cm’likler iri sayılır. Başlıca gıdası planktonlar, midye, balık yumurtaları, kurtlar ve yosunlardır. Genellikle sevdiği renk sarı, pembe floş renkleri severler. Lüferin sevdiği bir yemlik balıktır. Eti beyaz ve lezzetlidir.

Hangi derinlik, nasıl mera

Genellikle orta sularda yaşayarak gelişirler. Kış aylarında derin sularda veya derin kanallarda yaşarlar. Genellikle kumlu, çamurlu diplerde gezinerek yemlenirler. Korunma ve yemlenme amaçlı kayalıklar içinde yaşayıp yosunların arasındaki kurtçukları yerler.
Genellikle gündüz ve akşama kadar av verirler. Akşam güneş battıktan sonra av kesilir gece de genellikle oltaya vurmaz.

Aksiyon tekniği

Genellikle diplerdeki midye kurtlarını yiyen bu balık için 5 cm lik pembe yahut sarı renkli ince silikonlar tercih edilir. Midye kurduna benzeyecek her silikonu kullanabilirsiniz. Dipte küçük zıplatmalarla kısa sarımlarla balığı kandırabilirsiniz. Dip ve orta sularda iri izmaritlere denk gelebilirsiniz. Yakalanması kolaydır. Bazen çapari ile yakalandığı da olmuştur.

  1. Şu sıralar ava gitmeyi planlıyorum. Kadir has üniv. ya da unkapanı köprüsünün yanları iş yapar mı? Ya da sarayburnu tarafı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir