İstavritin ‘İnce’likleri Tüm Püf Noktalar!

Önceki yazılarımda sizlere ince takımdan söz etmiş defalarca kez üstüne basa basa en ince takımlara geçmenizi anlatmaya çalışmıştım.

İstavriti çapari ile, yemli sistemle, silikon, maket balık ve jigle yakalayabilirsiniz. Lrf tekniğinde ve marmarada bu balığı en verimli şekilde avlamak için öncelikle silikon kullanmalısınız. Ama iş kamış makine silikondan ibaret değil.

Lrf tekniğinde skorlu istavrit tutmak için uzun süre uğraş verdim ve sezonu geldiğinde 30-40 skor yapanların beş metre sağında 300 balığa ulaştık. Yeni başlayan bir arkadaşla aramızdaki farkı şimdi size tek tek anlatacağım. (Bu farkı verme sebebim herkesin zamanla verimini nereye kadar yükseltebileceğini gösterebilmek. Yanlış anlaşılma olmasın.)

İstavrit çapariyle çok kolay yakalanan bir balık evet. Ama lrf ile yakalamanın tadı bambaşka. Ve boyları da hiç tahmin etmeyeceğiniz kadar büyük olabiliyor. İstavrit sezon başladığında havyarını dökmek için kıyıya yaklaşıyor. Kıyıda nisan mayıs aylarında bir furya ile muazzam irilikte istavrit yakalamak mümkün. İri boylardan kastım da 25-35 cm arası boylarda havyar çıkma olasılığı var. Bu boyları çapari ile yakalamak biraz zor olabiliyor. Marmarada da lrf tekniğinin de ana damarı olan istavrit için en iyi çalışan sistem silikon&jighead kombinasyonu.

İstavrit göz yapısından dolayı mı bilinmez ama ince misina ile kalın misinayı çok rahat ayırabiliyor. Bunu eski çapariciler iyi bilirler. İnce takımla bağlanan çapari ile alınan balık her zaman daha çoktur. Lrf için de ince misina çok ama çok önemli.

Ben size en dip en küçük en ince olanları yazacağım. Siz de ne kadar ince takıma geçebilirseniz buna göre kendinize yol çizebilirsiniz.

Ben ip& leader kullanan biriyim. İp olarak 0.05mm duraking natuna ile 0.13mm stroft fc ile sezona başladım. Fakat leaderi varivas ajing master 0.09mm fc ye düşürdüm. (Farkı anlamak için önce kalın 0.18-0-20mm bir fc(Flouro carbon) yapıp deneyebilirsiniz). 0.09mm fc ile aldığım skor %30-40 kadar daha arttı. En ince kullanabileceğiniz fc yi ise sizin attığınız jighead de belirleyici etken. Bu ne demek?

0.09mm jighead ile 1 gr üstü atış yaparsanız (double uni knot için konuşuyorum) düğümlerde çok patlama göreceksiniz. Jigheadi savurmak için aldığınız güç esnasında fc ye maksimum güç binecek ve takım patlatacaksınız. Bu yüzden 1-2 gr arası kullanımda 0.12-0.14 mm arası fc kullanmanızı tavsiye ederim. Daha kalın bir mono da fc de önermem. 0.14mm üstü bir misina gereksiz kalın olacak ve verim düşürecektir. 0.09mm fc ile de istavriti kaldırıp alabilirsiniz. Çok iri ise de mutlaka kalama açık olsun ve 30cm boyları kepçeleyin.
Eğer çok inceye geçmiyorsanız 0.14mm üst sınırlarında av yapacaksanız da yine misina gücüne çok güvenip kalama sıkı av yapmayın ve kalamanız gevşek dursun.

Mono kullananlar için 0.10-0.14mm
İp için 0.02-0.05mm
Leader 0.09-0.14mm fc benim önerilerim

Misina kısmını geçtiysek şimdi sıra geldi jighead seçimi ve ağırlığına: En büyük yanlışın yapıldığı kısım burası. Balığın çok uzakta olduğunu sanan spinci ve yemliciler 0.5gramı attığım 3-5 metreden aldığım 30 cm lik istavritleri gördüklerinde şok oluyorlar. Arkadaşlar balığı çooook uzaklarda aramayın. Balık akşam suyundan itibaren kıyıya 1 metreye kadar gelir. Bu yüzden ileriyi zorlamak yanlış tercih. Amaç ileriyi taramak değil jigheadi yavaş batırmak.

Peki bu ne demek?

Yavaş batmasını istiyorsak olabildiğine hafif jighead tercih etmek gerek. 0.5gr gibi. Ve floating yani yüzen silikon takarsanız yem olabildiğine yavaş batacak ve bölgeyi yavaş tarayacaktır. 0.5gram ağırlığı 0.09mm fc ile atmak mümkün. Ve erimi de 10 metreler civarında olacaktır. Ama 0.16-0.18mm mono ile bu erim 5-6metreye düşecektir. Bu yüzden ince takım aynı zamanda erim de demek.

İstavritte kaç gr jighead tercih edilmeli ve jigheadin iğne numarası ne olmalı?

İstavritte tercihim 0.5gr -1.5gr arası jighead tercih edebilirsiniz. Çok rüzgarlı zamanda en üst limite yaklaşabilirsiniz. Mera derin de olsa 0.9gramı geçmemeye çalışın. 1.5gram bile çok üst limitler diyebilirim. Çok akıntılı meralarda da yine istavrit için daha ağır gramaj çalışılabilir ama benim yine tercihim en zor yerde bile 1.5gr olmuştur.

İstavriti sezon başında tutuyorsanız iri boyları bol bol göreceksiniz. Ama sezon başı furyasından sonra boylar küçülmeye başlayacak sonra balık kaybolacaktır. Bu sırada da iri istavritlerde 6numara jighead kullanabilirsiniz. Ama genel olarak 8 numara hem iri hem normal boy için ideali.

Kısa pala, uzun pala, futbol kafa, değişik döküm bir sürü kurşun mevcut. Aralarındaki farkları hala araştırmak ve denemekle birlikte başka bir yazıda çıkardığım sonuçları yazacağım.

Kamış makine tercihine de değinmeden geçmeyelim.
Gerçek bir aji yani istavrit kamışı 0.3-5 gr atarlı ve atış esnasında sert, attıktan sonra balığı alırken ilk üç dört halka esnemeli (hem gücü dengelesin hem keyif versin). Kamışta hissiyat 0.5grama aksiyon verebilecek kadar olmalı ve boyu 230cm veya daha üzeri olmalı. (Sanırım Türkiye’de yok. Bulursanız da epeyi pahalı olabilir). Türkiyede hala 3-15gr 2-12 gr çok geniş atar aralığındaki kamışlardan gerçek aji kamışlara da geçilmesi gerektiğini düşünüyorum ki istavritte mikro spinning yapıyoruz. (Bunu ayrıca bir başlık açıp sitemimi de yazacağım).

Makine sarımı ne kadar yavaş olursa, elinizi alıştırmanız daha kolay olacak 50cm sarımlardaki makine ile 90cm saran makineden daha sağlıklı ve daha skorlu balık alabileceksiniz. Bu yüzden yavaş sarım da önemli.

Klips kullanımı ise kişisel tercih olmakla birlikte lrfye başladığım günden beri klips kullanıyorum.

En verim aldığım ortalama takımı da size ince ince yazayım.
Yamaga blanks blue current 74II 0.3-5gr 225cm
Shimano vanquish c2000s
Duraking natuna 0.05mm &varivas ajing master 0.09mm fc

Jighead
decoy round magic 0.9gr
İma 0.5gr 8no jighead
İma 0.9gr 8 no
Decoy rocket plus 0.6-0.9gr jighead
Decoy delta 0.6gr jighead
Çapa 0.8gr

Dikkatinizi çektiyse bu iğnelerin ortak özelliği de ince yapıda olmaları. Kalitelerini tartışabiliriz ama ince iğnenin avcılığı tartışmasız kabul edilmeli.

Silikon ise balığın ağzında kıvrılabilmeli. Yani silikon 5cm olduğunda balığın illa yutması değil ağzında kıvrılarak da balığı alabilmesi gerek. Bu yüzden çok yumuşak formdaki silikonlar bir adım öne çıkıyor. Fujin baby worm gibi. İsome gibi. Nikko gibi

Silikonun floating olması silikonun daha çok yüzmesini de sağladığından skora da bu durum yansıyor. Silikonun glow yani ışık vurduğunuzda ışığı absorbe edebilmesi fosforlu olması da istavritte önemli kriter. Glow silikon bir adım önde. Ama yoğun glow da balığı kaçırıyor.

Sezon başında koyu renkler ve turuncu çok daha verimli iken, sezon ortasında açık renklere ve sezon kapanırken tekrar kapalı renklere dönüş yapıyor. Çantada bir silikonla lrf yapmayın ve çeşitlendirin ki balık huy değiştirdiğinde işinizi zora sokmayın.

Yazdıklarımın dışında bir de balığın huyu suyu var tabi ki. Çantanızda farklı markalara ait silikon ve jighead mutlaka bulundurun. Rüzgarlı ve akıntılı bir yer olabileceğini düşündüğünüz meraya da farklı gramajlar mutlaka götürün. İstavrit kokuyu sevse de aksiyon ve renk de çok çok önemli.

Yukarıda bahsettiğim mikro takımları kullanabildikçe istavritteki veriminizin gözle görülür ölçüde artacağına şahit olacaksınız. Tuttuklarıma inanamayıp çeşitli gruplarda mümkün olamayacağını düşünen arkadaşlar da eğer takımlarını inceltirse onlar da bu balığı alabilirler. Mesele bilek(aksiyon) ve yukarıda yazdıklarım. Hepsinin bir anlamı ve açıklaması olduğundan bu yukarıda kullandığım sistemleri üç yıldır farklı şekil ve kombinasyonlarla denedim. Hatta denedik. 0.16mm misina kullanan ile 0.09mm misina kullanan arasında aynı tecrübedeki kişiler arasında %30-40 kadar skor farkı olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda yeni başlayan bir avcının 0.16mm misina kullanan ve tecrübeli 0.16mm misina kullanan arasındaki fark da %50 kadar. Yani işin tecrübe kısmı da çok fazla.

Tecrübeyi yanlış malzemeler ve yanlış şeylerle yapmamak için elimden geldiğince size istavritte en verimli sistemleri anlatmaya çalıştım.

İstavritin lrf nin şah damarı olduğunu ve asıl olayı bu balık olduğunu, bu balıkla aynı levrekçilik gibi bir branş olacağını zamanla göreceğiz. Her merada istavritin olmasına rağmen üç beş balık tutulduğu düşünülen lrf sistemi ile tahmininizin çok ama çok üstüne çıkabilirsiniz. Nasıl? Yukarıda yazılan doğru sistemlerle.

Yazdığım yazıda bir kaç yıl boyunca ısrarla aynı mera aynı noktadan farklı gramaj ve farklı silikonlarla beş kişinin farklı kombinasyonlarının günlerce not alınarak verimi ortalama olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlarımı da günlüğümden size yorumlayarak ve edindiğim tecrübelerle harmanlayarak yazmaya çalıştım.

Umarım siz de benden daha iyi birer lrfci olur ve ülkemizde ajing olayını hakkıyla yapanlardan olursunuz. Daha mikro takımlı yazılarda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın…

Unutmadan bizi güncel avlarımızı ve yenilikleri instagram hesabımız lrfolta hesabından da takip etmeyi unutmayın.

  1. Merhaba oncelıkle yazınız cok yararlı goruyorum. Bahsettıgınız sıstem ıcın sıparıslerı gecmek ıstedık lakın varıvas fc mısınayı bır turlu bulamıyoruz yardımcı olursanız sevınırım.

    1. Yazıyı yazdığım zamanlarda çok vardı. Ama sezon sonunu görmeden bitti demekki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir