İstavriti Neden Çapariyle Tutmuyoruz?

Bir istavrit peşine koşmak… Uzaktan bakıldığında çapari ile bir seferde 10 tane yakalayabileceğin balığı neden tek tek yakalayayım diyebilirsiniz. İşte tam de burada başlıyor lrf.


Lrf, sizi deniz kenarına getiren, iyotlu deniz havasını içinize çekerken tüm dertlerinizi unutturan şeydir. Ekipmanların hafif olması bir iş çıkışında kendinizi yormadan stres atmanız için yeterli bir sebep iken, yem arama ve ayırttırma derdi vesaire de yoktur. Önceden almış olduğunuz bir paket yem ve jigheadleriniz size gereken en temel malzemelerdir.


Ekipman ve bilgi kısmından çok bu disiplinin en güzel yanı aslında şudur: Oltanızı suya attığınızda eğer aklınızda başka dertler varsa ve kendinizi balığa veremezseniz iğneniz dibe takılır oyun bozulur. Eğer bir dert tasayı düşünüyorsanız balık vurur ve siz çekemezsiniz oyun bozulur. Yani balığa konsantre olamazsanız oyun bozulur. Konsantre olmanın en doğru yolu ise dünya ile bağlantınızı kesmek ve içgüdüleri dinlemektir. Olta suya indiğinde artık tek gereken şey ona odaklanmaktır. Eğer balık tutamamışsanız sorun oltadan çok sizdedir. Doğru ekipman kısmını geçtikten sonra eğer dünya ile irtibatınızı kesip odaklanamıyorsanız yani. Terapiye olumsuz cevap veriyorsanız balık tutamazsınız.


Bu terapinin en sağlıklısı da lrf disiplinidir. Ve sizi tedavi eden şey bir balıktır. Sizin en boş anınızda oltanızdaki yemi almak için saldıracaktır. Eğer bu terapiyi sağlıklı sonuçlandırırsanız karşılığında bir kilo balık ile eve dönmenin yanı sıra gerçek hayatın stresinde uzakta bir kaç saat geçirebilirsiniz.
Çoğu hastalığın başında stres gelir. Stresten uzaklaşmanın en güzel yollarından biri de balık tutmaktır. Bunca iş güç ve yorgunluk arasında ise en hafif takımlarla en büyük balık zevki veren ise lrf disiplinidir.

Lrf disiplinin ana balığı istavrittir. Denizlerimizde bolca bulunan bu balık normalde çapari ile yada yemli avlarla da pekala avlanılsa da lrf disiplinin verdiği haz hepsinden farklıdır. Takımların ince olmasının da etkisiyle her balığı hayatınızın en büyük balığını yakalamış hissiyatı ile çekersiniz. Bu haz bir süre sonra sizi stresten de gerçek hayattan da uzaklaştırır. Saatlerin nasıl geçtiğini anlamazsınız. Saatlerce olta atmışsınız ama hala yorulmamış olmanız yada böyle hissetmenizin sebebi mutluluk hormonudur. Artık size zarar veren stresin yerini mutluluk hormonu doldurmuş ve bir çeşit terapi yapmışsınız demektir.

Hepimiz günlük hayatta bazı elimizde olan yada olmayan sebeplerle stres altında olsak da bir tek istavrit ile günlük işlerinizden ve stresten uzaklaşabilirsiniz. Bu yüzden bizim için olta, olta için lrf, lrf için istavrit önemlidir.

Her denizimizde olan yani ulaşılması kolay olan istavrit yakalanması da çok zor değildir.

Şimdi bir istavrit için çapariyle değil de lrf disiplini ile bu balığı yakaladığımızı daha net anlatabilmişimdir umarım. Aslında bu bir huzuru aramaktır. Oltanın ucuna takıp denize attığımız bizim stres ve iş yükümüz, denizin bize verdiği ise mutluluk ve huzurdur.

Oltanın suda olduğu her anın size ne sürprizlere gebe olduğunu bilmemek de sanırım mavinin başka bir güzelliği diyebilirim. Bu yüzden maviden uzak olmamanız dileğiyle hoşçakalın…