İstavrit balığı beslenme şekli ve av tekniği

Merhaba sevgili dostlar LRF avcılığında istavrit balığının yapısı, yemlenme şekli, mera yapısı ve saati, hangi derinlikte, hangi silikon ve maketler, aksiyon tekniği ve püf noktaları tek tek yazmaya çalışacağım.

İstavrit Balığı ve Yapısı (Bilimsel Adı):

İstavrit, Trachuridae familyasından Trachurus cinsini oluşturan balık türlerine verilen ad. Birbirine çok benzeyen bu balıkların vücudu yanlardan biraz basık ve iğ biçimindedir. Ağzı öne doğru uzayabilme yeteneğinde, dişleri ince, gözleri iri, kuyruğu derin çatallıdır. Birinci sırt yüzgeci kısa ve ikinci sırt yüzgecinden yüksektir. İkinci sırt yüzgeci ve anüs yüzgeci kuyruğa doğru alçalarak uzar. Alt bölümü gümüş renginde, sırtı lacivert ya da yeşilimsidir. Gövdesinin orta bölümünde bir kıvrım yapan ve kalkan pul denen iri pulların örttüğü yanal çizgisi çok belirgindir. Sırt yüzgecine koşut uzanan ve yanal çizgi ile aynı işlevi gören yalancı yanal çizgi yalnız bu cins üyelerinde görülür. Yalancı yanal çizgi aynı zamanda istavrit türlerinin kolayca ayırt edilmesine de yarar. İstavritlerin yavruları yaygın olarak kıraça adıyla tanınır.

Sarıkuyruk istavrit  ise , (Trachurus mediterraneus), Trachuridae familyasından bir istavrit türü. Halk dilinde Traça ismi verilir. Vücut yandan hafifçe yassı ve uzuncadır. Yan çizgi plakaları daha ince, vücudun yarısına kadar düz olup, sonra yukarıya doğru eğik olarak devam eder. Başın üzerinden solungaç kapağının hizasından başlayarak yan çizginin eğrildiği yere kadar devam eden ve burada biten ikinci bir çizgi bulunmakta olup karakteristiktir. Bu çizgi Trachurus trachurus istavritinde vücut sonuna kadar devam etmektedir. Karagöz istavrit, bayağı istavritten yan çizgi üst kolunun kısaldığı ve yan çizgi pullarının küçüklüğü ile ayrılır. Yan çizgi boyunca 78-92 arasında değişen kemiksi pul bulunur.

Yemlenme şekli ve av limiti 

Genellikle kurtçuk türü yemler tercih etse de küçük balık yavrularına da hayır demezler. Av limiti 13 cm’dir.

Mera Yapısı ve Saati

Mera seçiminde istavrit balığı gündüz açıklarda da yakalanabilir fakat kıyı avcılığı adına konuşacak olursam ben genellikle akşam ve gece avlayabiliyorum. Bunun sebebi de balığın gece korkmadan avlanabilmesi ve yosun diplerindeki midye kurdu gibi kurtların gece karanlığı ile gizlendikleri yerlerden çıkmasıdır. Mera derinliği her aralıkta olabilir. 1 Metre derinlikte de 20 mt derinlikte de yakalanabilir.

Yem tercihi

LRF konusunda yem tercihi bir çok çeşit silikon ile yakalabildiği gibi minik maket balıklarla da yakalabilirler. Duo tetraworks serisini bu konuda tavsiye ederim. Gece avlarınızda da glow özellikli (Fosforlu) sahteler verimi arttıracaktır. Gündüz ise mera berrak ise soluk renkleri, mera bulanık su ise renkli ürünleri tercih ederim. Silikonlarda ise kokulu silikonlarda hepsinin denenebileceği gibi kokusuz silikonların da güzel balıklar kandırabileceğini söyleyeyim. Gece avı için renk tercihinden çok glow ürünlerine yöneliyorum.

Aksiyon tekniği 

Maket balıklar için; Duo tetraworks serisini bu balık avında kullandığımda atıp ani kısa çekişlerle avlanabildiğim gibi yavaş hafif sarımla da balık alabiliyorum. Eğer başka ürünlerle avlanıyorsanız internetten videolarını izlemenizin size aksiyon konusunda fikir vereceği kanaatindeyim.

Silikonlara gelirsek; kokulu silikonların attıktan bir kaç saniye sonra vuruşlarını hissedebilirsiniz. Kokulu yemlere genellikle hayır diyemezler. Genellikle silikon boyları 5-8 cm aralığında ideal avlar yapsam da iri istavritleri 10 cm’e kadar uzun silikonlarla alanları da gördüm. Aksiyon olayına gelecek olursak, suyun içine attıktan sonra dibe batmasını bekleyip yavaş ufak vuruşlarla çekerek balığı kandırmayı deneyebilirsiniz. Püf nokta: Hangi aksiyonu vermişseniz, örneğin 3 küçük çekiş sonra sarım gibi, silikon kıyıya gelene kadar aynı aksiyonu vermeniz avın verimini arttırır.

Kokulu silikon kullanıyorsanız püf nokta: Kokulu silikonların koku yayması açısından hep aynı noktalara atmanız o bölgede koku salımını arttırır bu da balık verimini arttırır.

Hırsız iğne kullanımı ise istavrit avlarında yeni başlayanlar için önemli bir kriter. Eğer yemin yanında gezinen balık olursa, bir hırsız iğne takviyesi ile bu balıkları yakalabilirsiniz.

Gelecek nesillerin balıkları akvaryumda değil denizde görebilmesi için limitlerimize dikkat etmeliyiz. Yasal limitlere uyarak ve duyarlı olarak, av sonunda çevremize karşı duyarlı olarak avlarımızı sonlandıralım. Herkese iyi eğlenceler… Rastgelsin…

  1. Yaz gelince eski usül çaparilerin yerine lrf ile deneyeceğiz. Harika yazılar var. Bilgi kirliliğinden kurtulup bişeyler bulabilmek ne güzel. Bu kadar bilginin altında sağlam tecrübe vardır kesin. Ordan burdan sallama yazılar değil bunlar.

  2. Kışın da istavrit kıyıdan alabilir miyiz lrf yöntemiyle İstanbul’da nereden tutabiliriz kışın

    1. İstanbulda ışığın suya geldiği heryerden tutabilirsiniz. Mera hakkında malesef yardımcı olamıyorum.

  3. Merhaba yazı için teşekkürler ancak Bu balığın marmarada hangi tarihlerde , egede hangi tarihlerde avlayabileceğimz hakkında bilgin varsa eklemeni rica ederim

    1. Eren bey tarih vermek mümkün değil. Normal şartlarda balık; havalar soğuduğunda dibe iner ve derinlerde olur. Havalar ısındığında nisan ortasından sonra kıyılarda görünmeye başlar. Ama öyle sezonlar biliyorum ki ocakta. kova dolusu istavrit tutup evime gitmiştim. Yani o bildiğim istatistiki yada kağıt üzerindeki bilgileri ters yüz etmiştim. O yüzden tarih vermekten çekindiğim için yazmadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir