İsome marukyu ve jighead tercihi…

Merhaba sevgili dostlar… LRF avcılığına yeni başlayan ve başladığında tercih edeceği silikon ve jighead hakkında fikri olmayan arkadaşlarımıza hitaben bir yazı kaleme almak istedim. Bu yazının içeriğinde sizlere isome marukyu silikondan ve ona uygun jigheadlerden bahsedeceğim.

Sevgili dostlar yeni başlarken yahu bir silikona bunca para verilir mi dediğinizi duyar gibiyim. Bu sözü duymuşsam LRF’ye yeni başlamışsınız ve başınıza gelecek felaketlerden henüz haberdar değilsinizdir. Normalde basit olta takımı parasına bir tek kokulu silikon aldığımız gerçeği, aslında LRF’nin biraz pahalı sistemler olduğunun da göstergesi.

İsome marukyu kokulu silikonlar, Japonya’da üretilen ve Borafish tarafından ülkemize ithal edilen amino asit ve farklı esansı bulunan sıvısıyla tüm LRF’cilerin olmazsa olmazı. Bir çok farklı renk seçeneği olsa da genellikle pembesi her türlü avcılıkta yeterince verimli olduğundan ilk tercih yüksek ihtimalle pembedir. Daha sonra bütçeye göre de diğer renkler zamanla çantaya eklenir. M-L-XL boyları olan isomeler için en uygun boyu L’dir. M boyları jighead üzerine takarken bile yırtılmaya sebep olduğundan çok az tercih edilen boyudur. XL boyu ise istavrit için bazen kalın gelse de genellikle eşkina, mırmır, levrek ve büyük ağızlı balıklar için daha uygundur.

İsome Pembe L boy silikon üzerinden konuşalım… Bu silikon bir istavrit avı için gerekli tüm koku cezbedicilik ve yumuşaklığıyla aksiyon alma özelliğine sahiptir.

Yani suya attığınızda sadece birazcık hareket ettirmek yeterlidir.

Silikon jighead’e takıldığında arkasında 1-2cm ‘lik kuyruk payı bırakıp kesmek benim en çok kullandığım boyu olsa da; uzun boyda olan bu silikonu ikiye bölerek avlanmak da mümkündür. Eğer ikiye bölüp kullandığınızda kuyruk payı uzunsa balık çekiştirip silikonu yırtabilir. Çünkü silikonlar yumuşak yapıda ve düz iğnelerden çabucak çıkabiliyor.

Bu yumuşak silikon iğne üzerinde minik çekiştirmede çıkabileceğinden, jighead tercihlerinde jighead üzerinde mumlu bir nokta yada bir çentik bulunması, bu silikonu kullanırken avantajdır. Bu sayede silikonun düşmesini büyük ölçüde engeller.

Çentikli iğneleri kullanmak bu silikonda avantaj olduğu gibi iğne üzerinden silikonu çıkarırken de silikonun deformesi hatta yırtılmasına sebep olduğundan aslında dezavantajı da vardır. Kısa pala jighead kullanıyorsanız 2 cm’lik bir kuyruk payı ile kullanmanızı önerebilirim.

Bir diğer konu da sıvılar: Sevgili dostlar, bu silikonlar sıvıları olmadığında çubuk kraker gibi olurlar. Yani kuruduğunda azıcık bükmeye kalkarsanız kırılırlar. Yani bu silikonlar sadece sıvıları ile verimlidir. Sıvıları olmadığında bir aksiyonu verimi olmaz. Aynı şekilde üşengeç arkadaşlar için de bir not düşelim. Arkadaşlar jigheadden silikonu çıkarmayıp da jighead ve silikonu aynı kaba koyduğunuzda iğne korozyona uğrar ve çok büyük ölçüde iğne kırılma aşamasına gelir. Bir hafta sonunda kraça istavrit iğneyi rahat rahat kırabilecek kadar korozyona uğramış hale gelir.

Bu yüzden jigheadi sıvı içine koymak = çöpe atmak.

İsome sıvısı döküldüyse ne yapacağız?

Arkadaşlar isome sıvıları ayrıca satılmaktadır. Ecogear original yazan minik kutularda bulunan bu ürünleri isome silikonlarıyla birlikte kullanabilirsiniz. İki sıvı aslında aynı sıvıdır(Paketin içinden çıkan=ecogear original sıvısı)

Bir de ecogear UV özellikli sıvıları bulunmaktadır. Bu sıvılar ise silikon UV özellik kazanmasını da sağlar. Bu da ekstra avcılık demek olduğunu unutmayalım. Yine ecogear UV ve Original sıvılarını isome silikonlarıyla aynı yere gönül rahatlığıyla dökebilirsiniz.

İsomeleri aynı yere koysak renk değişimi yaşar mıyız?

İsomeler beyaz, pembe, natural pembe, yeşil, kahve renklerini aynı kutuya koyduğumda bir problem henüz yaşamadım. (Belki iki senedir aynı kutudalar). Fakat kırmızı isome diğer serilerine renk atmaktadır. Yani açık renklerin kırmızılaştığını görmek mümkün. Bu sebeple sadece kırmızıya ayrıca dikkat etmekte fayda var.

Yazının başında belirttiğim gibi aslında tüm LRF’cilerin olmazsa olmaz silikonu olduğundan çantanızda bir tane isome olması hiç değilse merada balık varsa sizin onca gittiğiniz yolu balıksız dönmemenizi sağladığı gibi kocaman levreklerle evinize gitmenizi de sağlayabilir.

İsome Marukyu Silikonları herkes bilse de genel kullanım şekli ve akla takılan bazı soruları yanıtlamış da olduk sanırım. Yeni başlayan dostlarımız için sitemizin en sağ üst bölümündeki büyüteç’e tıklayarak ‘yeni başlayan’ yazmasını ve karşısına çıkan öneri yazılarına da bir göz atmasının faydalı olabileceğini düşünmekteyim.

Aşağıdaki videoya da göz atmayı unutmayın.

 

Güzel yazılarda görüşmek üzere… Hoşçakalın bol bol balık alın 🙂