İskorpit balığı beslenme şekli ve av tekniği

Denizlerimizde bulunan zehirli balıklardan olan iskorpit etinin lezzeti ile ve görüntüsü ile adını ‘Çirkin Kral’ olarak da duyurmuştur.  Dikenleri vücuda değdiğinde ağrı ve şişlik yapabilir. Bu ağrı bir kaç gün devam edebilir. Yakalandığında  öncelikle zehirli olan yüzgeçlerine kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Balığın Yapısı Hakkında

İskorpit, trakonya ve varsam kadar kuvvetli zehiri olmasa bile, dikenlerinde zehir taşıyan ve vuran balıklardandır. İskorpitin tüm vücudu dikenlerle kaplıdır. Birinci sırt yüzgecinin on bir dikeni, anüs yüzgecinin üç, karın yüzgecinin de bir dikeni zehirlidir. Gövdesi koni biçiminde olan iskorpit balığının iri kafası eğri büğrü olup, dikenlerle kaplıdır. Dipte yaşayan balıklardan olduğu için gözleri yukarı, kafasının üstüne doğru yerleşmiştir. Çok geniş olan ağzının kenarları aşağı doğru bir eğim yapar. Alt çene, üst çeneye oranla daha ileri çıkık olup çenelerinde kesici dişler yoktur.

Mera ve Silikon Tercihi

Hangi silikon sorusuna çok basit cevap verebiliyorum. Genellikle kocaman ağzı ile her renk kokulu kokusuz silikonlarıma atlayan bu balık genellikle meramda varsa oltamı bir ziyaret edip suya geri girmeyi seven bir balıktır.

Mera konusunda da kış aylarında denizin derinliklerinde olup ilk baharda kıyılara genel bu balık genellikle taşlık alanlarda kayaların arasında takılan tembel bir balıktır. 3 metre derinlikteki merada bile oltanıza gelebilir.

Aksiyon Tekniği

Aslında büyük aksiyon tekniği gerektirmeyen ve yakalamak için silikonu dibe indirip bir iki küçük hoplatma sonrasında oltanıza yapışabilecek bir balıktır. Gece de gündüz de av verebilir. Ama genellikle gece avlarında daha çok av verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir