İpler nasıl kullanılır nasıl deforme olur? İpte aranılan özellikler nelerdir?

Merhaba sevgili dostlar, uzun süredir ip kullanmaktayım. İpin dezavantajı olsa da spindeki kadar etkili dezavantajı olmadığını düşünmekteyim. Yani ipteki en büyük sorun rüzgarlı havada makime kafasından fazlaca ip boşalması ve dolaşmalar sorun olabilmekte. Fakat rüzgarlı havada zaten lrf yapmak hissiyat da çok zor. O yüzden ikisi de birbiriyle paralel olduğundan beni çok da olumsuz düşündürtmemişti.

Neyse gelelim konumuza: İpler nasıl kullanılır?
Sevgili dostlar ip kullanımında 0.06 mm lrf için en ideal en optimum kalınlık. Peki bunu neye göre söylüyorum? Kullandığım daha kalın iplerde dolaşmalar yaşadım. Rüzgarsız havada da dolaşmalar kaynaklanıyor. Bunun en büyük sebebi çok hafif ağırlıklae kullanmamız. Bundan dolayı makine, ipi ağırlık yokmuşçasına makine sarım yapıyor. Sonra da atış esnasında sıkı sarılmayan alt katmanda kalan ip üst katmandaki iple beraber makine kafasından çıkarak dolanmalara sebep olmakta. 2 gr altında ağırlık atıyorsanız 0.06mm ip altına düşmemeye çalışın. Dolaşmalar ip kalınlaştıkça artmakta. Eğer bulabilirseniz 0.04 mm kalınlıklara kadar düşebilirsiniz. Bir de ip markaları da ipin kalitesini belirlemekte. Her markadan farklı verimler aldım ve sanırım çoğu ipi denedim. Farklı kalınlıklarda farklı markalarda bir çok ipi denemek pahalıya mal olsa da karşılığında edinilen bilgi ve tecrübeyi çok değerli buluyorum.

İp makineye nasıl sarılır

Arkadaşlar iplerde markadan markaya kalınlıkları değişmektedir. Yani her 0.06mm yazan ip aynı mm kalınlıkta değil malesef. Hangisi doğrusu konusu ise daha büyük muallak. 0.10mm üzerinde ne derece sıkıntılıdır çok büyük tecrübem yok (bilgi verecek kadar 0.10mm üzeri çok fazla ip denemedim). Çoğu markada ise kalınlık değil de lb üzerinden test yapılmakta. Yani çekme gücünü hesaplamak mı daha kolay yoksa mm cinsi ölçülmesi mi zor bunu ip üreten firmalara sormak lazım. İpleri alırken çeker kuvveti benim için daha önemli. Fiyatı yüksek iplerde değerler tutar diye düşünmeyin, berkley iplerinin bazı serileri amerika ölçüsüne göre yapıldığından yazılandan çok çok kalındı. Zaten bu yüzden tercih edilme oranı da düşmüştü.


İp alırken mm değeri yerine üzerinde yazan kuvvet değerine bakmanızın çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Sunline ipleri üzerinden konuşmak istiyorum. Çünkü 8-6-4 lb 8 kat ipleriyle çok uzun ve güzel testler yaptım ve tecrübem bu ip üzerine daha yoğun oldu. 6lb yazan değeri tahmini olarak 0.06mm civarı iplerle aynı çeker değeri vermekteydi. 8lb de keza 0.08mm iplere denk gelmekte ve 0.4lb ise daha önce kullanmadığım incelikteydi. 8lb çekeri düğümleri muazzamdı. Fakat erim sıkıntılıydı. Bir de kafada yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı sıkıntı yaşadığımdan bir alt kalınlık 6lb serisine geçtim. Erim %20-30 arası arttı. Fakat kafada hala dolaşmalar 2 gram altı attığımda yaşanıyordu. Ne kadar dikkat etsem de aynı sorunu yaşadım. Sonra farklı renk olan başka bir serisinde de 6lb olanı denedim. Sonuç değişmedi. 0.4 yazan (test2kg) kuvvet verilmiş ipe (koyu yeşil ve 4 kat aynı zamanda ) geçtim. Çok ince, güzel düğüm tutuyordu ve 0.6 gram altına düşmediğim sürece sıkıntı yok. Daha altında sorunum devam ediyor ne kadar dikkat etsem de. Bu arada erim muazzam arttı. Bir de kullandığım kamışın 244cm olduğunu göz önünde bulundurursak: yük x yük kolu= kuvvet x kuvvet kolu. Klasik fizik diyelim. Muazzam mesafelere ulaştırmanızı sağlıyor. 2 gr bir jigheadi durgun havada 30-35 mt civarı atmaktan bahsediyorum bu arada. Sanmayın ki lrf ile bir jigheadi 100 mt atabilelim, henüz bu durum hava ve sürtünme olduğu sürece mümkün değil gibi geliyor. Yada kıyıdan atma makinesi falan lazım galiba. Neyse dağıtmayalım konuyu…


İp kullanımında hafif gramajlar ipte kafaya sıkı sarım yapmamasından dolayı sorun olabilmekte. Fakat ipin verdiği tadı mono misina ile alma olasılığı çok düşük. Çünkü ip esnekliği yok gibi. Bu da her balığı trofe tadında olta ucunda size hissettiriyor. Yani minicik bir vuruşta ufak bir tasma ile balığı kandırmak daha kolay. Derin sularda hissiyat esnemeden dolayı ipte çok daha kaliteli. Mono misinada ise karlı çeken tv tadında diyelim. Tv izletir ama bişey eksikmiş gibi gelir.


İpi kullandık. Av bitti. Tuz ipin katmanları arasında girdiğinde ipe zarar vermeye çürütmeye başlar. İpin kurumasına müsade etmeden ipi makine kafasındayken yada kafayı çıkarıp (çok farklı şeyler yapanlar var tabi) biraz su ile temizleyip sonra parmağınızla biraz üzerinde çamur varmış gibi azıcık ovup tuzu atmasını sağlamalısınız. Sonra kuru bir bezle biraz kaba suyunu alıp çantaya geri koyabilirsiniz. İp tuzla kaldığında çürür ve çok kolay kopmaya başlar. Verdiğiniz onca para boşa gider. Yada ben gibi yapmanızı öneririm. 150metre ip alıp 75metresini ayarlayıp kafaya sarıp bir yüzünü bir sene diğer yüzünü sonraki sene şeklinde 75metresini ve sonraki sene diğer 75 olmak üzere 4senelik ip ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Böylelikle 100liralık ip de size yıllık 25 tl gibi mono fiyatına gelir.

O zaman toparlıyorum. İpte aradığım özellik önce çeker kuvveti. 4 kg üzeri olmasına hiç gerek yok. Çünkü zaten jigheadler de kamış da bu kuvvetleri çekmez ve zaten kalama açıp balığı yorarak 2 kg çekerli misina ile 5kg balık bile yakalanabilir.

Renk tamamen sizin görüp görmemenizi ilgilendirir. Balık her türlü ipi görür. Bu yüzden leader şart. Bu konuda çok ciddi araştırma yazılarını da sitemizde bulabileceğiniz gibi leadersiz av yapıp lrfden soğuyarak siz de test edebilirsiniz.

Çeker kuvveti, kalınlığı, rengi ve tabi ki markası. Başta belirttiğim gibi her ip aynı kalınlıkta değil. Bir de bazı ipler çok zor düğüm tutarken bazı ipler ise dışında mumsu bir yapıya sahip ve kamış halkalarından sürtünmeyi bile düşürerek daha muazzam mesafelere gitmesini sağlıyor. O yüzden ip alırken belli bir kalitede olması her zaman avantajdır. Bir de bazı iplerde düğümün zor tuttuğunu gördüm. O yüzden denediklerim içinden en sevdiğim sunline’ı mutlaka deneyin. Dediğim gibi 75-75metre olarak kullanırsanız da ip size mono misina fiyatına gelecektir.

Umarım size ip tercihinizde yardımcı olabilmişimdir. Hangi ipi tercih edeceğiz derseniz de incelemeler başlığından neleri kullandığımı ve nasıl değerlendirme yaptığımı görebilirsiniz.
Kalemime güç veren sizlere zaman ayırdığınız için de teşekkür ederim
Başka bir yazımda görüşmek üzere….