İp&leader mi yoksa Mono mu

Merhaba sevgili dostlar, yeni başlayanların mono mu yoksa ip mi tercih edecekleri konusunda kararsız kaldıklarını gördüm. Bu konuda da hem yeni başlayanlara hem de hangisini tercih edeceği konusunda kararsız kalanlara, bildiklerimi avantaj ve dezavantaj şeklinde sıralayarak doğru tercihi kendilerinin yapmasını sağlamayı amaçlıyorum.

Hobidaşlar, öncelikle ip, mono, leader kavramlarının ne olduğunu bilerek bu yazıyı okumanızın daha sağlıklı olduğunu düşünerek daha önceden yazmış olduğum bu üçünün arasındaki farkı anlattığım linki aşağıya ekledim.

Mono, FC(leader), İp kavramları ve farkları

Yukarıdaki yazıyı göz önünde bulundurarak mono, FC, ip arasında farklar olduğunu ve bunları bildiğimizi kabul ederek devam ediyorum.

İp esnekliği yönünden %1-2 gibi bir esneme payı olduğunu kabul edebiliriz. Bu bakımda düşündüğümüzde oltaya vuran her balığın kancaya vurduğu anda hissetmek açısından en yüksek hissiyatı verdiğini biliyoruz. Bu bakımdan hissiyat arıyorsak, ip en etkili silahımız. Fakat spin avlarındakinden farklı olarak lrf avlarında görünmezlik etkeni de göz önünde bulundurulmalı. Bu bakımdan ip önüne leader yapılması gereklidir.

Görünmezlik indisi karşılaştırması

Tabloda gördüğünüz gibi suyun kırılma indisi 1,33 iken ona en yakın ölçüyü 1,39 olarak ölçülürken mono misina 1,53-1,65 olarak ölçülmüştür. Bu tabloya göre FC’nin görünmezlik açısından daha iyi olduğunu kabul edebiliriz. Bir diğer avantajı ise FC’nin bir kaç katmandan oluşmasıdır. İp, FC, mono arasında sürtünme açısından dayanıklılığa bakacak olursak da bunların içinde de yine FlouroCarbon birinci gelmekte sonra leader sonra ip olarak sıralanmaktadır.

 

 

Bir diğer İp&Leader avantajı ise atış mesafesi ve Leader ağırlığından dolayı daha ileri gitmesidir. İp makine kafasından daha hızlı çıktığından hafızası daha düşük olduğundan atışlarda mono misinaya göre bir tık daha öne çıktığını belirtebilirim. FC’nin su emme oranı 0,04 ‘ten küçüktür. Bu yönden daha avantajlıdır. Yalnız %20’den fazla esneme olduğunda eski yapısına geri dönemediğinden ip önündeki leaderin yenisini takmak gerek. Leader düğümü konusuna gelecek olursak, İp&leader arası atılan bir çok düğüm mevcut olsa da ben double uni knot kullanıyorum.

FC hafıza yönünden yüksek hafızalı olduğundan dolayı makineye komple sarılmaz. İp önüne 50-60 cm bağlanması bu yüzdendir diyebiliriz. Makine kafasına 2-3 metre sarıp bir sonraki ava bu leader ile giderseniz, FC’nin makine kafasındaki şekli aldığını görebilirsiniz.

FC avantajları ve dezavantajlarını sıralayalım:

Kırılma indisi suya yakın olduğundan görünmezliği daha iyi,

Sürtünme açısından bir kaç katmandan oluştuğundan daha iyi,

UV ve güneşten etkilenme açısından monodan daha iyi,

Esneklik açısından %20 ye kadar esnediğinden çok daha iyi,

Hafıza yönünden en zayıfı,

Düğüm tutma açısından daha iyi,

En zayıf yönü ise 0,20 kalınlığı hesap ederek FC 3 kg civarı, Mono 4,5 kg civarı, ip ise 9 kg civarı çekme kuvvetine sahiptir.

İp leader kullanımı hakkında yeterince olumlu şey saydım sanırım. Yukarıdaki kalınlıkları çekerleri düşünerek 0,07 mm ip misina önüne 0,20 mm FC kullanarak dengelemekteyim. Özellikle dibin taşlık olduğu yerlerde FC’nin sürtünmelere karşı daha dayanıklı olmasından dolayı tercih edebiliriz.

Mono Misina tercih edecekler için;

Mono misina tek parça olduğundan leader düğümü aratmayacak, üzerinde çeker değeri hesap edilerek 0,16mm civarı kaliteli bir mono misina ile LRF’de verim alınabilecektir.

Mono misina makine kafasına göre genellikle 100-150 mt sarılır. Klipse atılan düğümle de kullanılır. FC kadar esnek değildir. %10 civarı esnekliği olduğunu düşünelim. Mononun avantajı genel olarak esneme yaptıktan sonra eski halini alabilmesidir. FC’den daha fazla esnektir. Hafıza olarak düşünüldüğünde (makinenin yuvasındaki kalıbı alması diye de kabaca anlatabiliriz), hafızası düşükten yükseğe ip, mono, FC şeklinde sıralayabiliriz. Düğüm gücü olayına gelirsek FC güzel düğüm tuttuğu doğrudur. Ama İp&leader arası bir leader düğümü, üstüne klipse bir düğüm daha atıldığı göz önüne alınırsa benim tercihim bu konuda mono misinadır. 0,20 mm FC ile 0,16 mono misina çekerleri neredeyse aynı sayılabilir (misinadan misinaya değişkenlik gösterir tabi).

Neden ip &leader;

Mera taşlık kayalıksa daha dayanıklıdır, sürtünmelerde monoya göre daha fazla direnç gösterir.

Esnekliği az olduğundan hissiyatı daha yüksektir.

İpin bakımını yaparsanız bir kaç sene kullanabilirsiniz.

Büyük bir trofe vurduğunda FC çok esner ve balığı aldıktan sonra sadece FC değiştirerek kurtulabilirsiniz, ip zarar görmez (sürtünme vb yoksa), Fakat büyük trofelerde mono misina gereğinden fazla esnediğinde suda bulunan tüm mono (örneğin 20-30 mt diyelim) esnediğinden dolayı bu bölge hissiyat ve güçte zayıflar. Ben genellikle bu bölümü kopartır atarım. Çünkü bir sonraki olası trofede beni yarı yolda bırakabileceğini düşünüyorum.

Neden Mono misina;

Avlakta sizi leader düğümü ile uğraştırmaz,

Esnektir balık kafa atışlarında ip&leader’den bir tık öne çıkar, balık kafa attıkça esner ve kopma açısından daha dayanıklı hale gelir.

Maliyeti çok daha uygundur,

Her avdan sonra leader değiştiririm. Çünkü her avda belli miktarda düğüm ve tuzlu su ile buluşan FC zayıflar.

(Not: Mono misina alırken çok esnek misina almamanızı öneririm. Çok esneyen misinalar dayanıklı olsa da hissiyatı zayıflattığını unutmayalım.)

Mono misina kullanıyorsam, tuzlu suyun etkisi olduğunu göz önünde bulundurup her sezon bazen daha da kısa süre ile mono misinamı değiştiririm. İp leader ikilisi ise daha dayanıklıdır. Atışlarda da makineden daha hızlı salınan ip bir miktar da olsa erimi arttırır. İpin monodan daha hızlı çürüdüğünü düşündüğüm için her avdan sonra yeni leader bağlayıp, ipi de bir miktar suya tutarak tuzlu sudan arındırırım.

Açıkçası görünürlük olarak 0,20 FC ile 0,16 mm mono görünürlük açısından eşdeğerdir. Fakat bu durumda da çekerlerine baktığımızda kaliteli bir mononun FC’den öne çıktığını görebiliriz.

Kalınlıkları göz önüne alırsak, 0,08 mm ip, 0,16 mm mono, 0,20mm FC aynı çekerleri (yaklaşık) vermektedir. Tercih tamamen size kalmış. Ama bir gerçek vardır ki ip görünürlük açısından çok yüksek olduğu için leader kullanılması şarttır. İstavrit gibi küçük balıklar çoğunlukla ipi görürler. İpin direkt bağlanması durumunda sürtünmelerde monodan da FC’den de daha düşük olduğunu, sadece çok fazla çekme kuvveti harici hiçbir avantajı olmadığını belirtebilirim.

Leader kullanmayacaksanız ip kullanmayın, ipin tek avantajı esnekliği az olduğundan hissiyatı arttırmak ve çekerinin yüksek olması dışındaki tüm avantajları LEADER olarak kullanılan FC sağlamaktadır. Eğer FC leader bulamamışsanız mono ile de leader yapabilirsiniz. Fakat FC 6-8 katmandan oluşurken mono tek katmandan oluştuğundan sürtünmelerde dayanıklığı FC kadar çok olmayacaktır.

Aklınıza takılan soruları İletişim bölümündeki formu doldurarak bana ulaşabileceğinizi, elimden geldiğince hızlıca sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağımı unutmayın. Kendinize iyi bakın, hoşçakalın…