İp, makineye nasıl sarılır?

Son zamanlarda üretilen kamış ve makinelerin daha çok ip ile kullanımı amaçlanarak üretilmesi üzerine ip kullanımı hakkında başlangıç için makineye nasıl sarıldığını anlatmak istedim. Bu konuda da kendi kişisel görüşüm, zamanla tüm kullanıcıların ip kullanımına döneceğinden yana. Günümüz teknolojisi geliştikçe fiyatlar daha uygun hale gelecek ve ipin gerek çekme kuvveti gerek düğümlerinde mono misinaya göre dayanıklılığı gerekse de esneklik katsayısının çok az olmasından dolayı hissiyatı bilekte hissettirmesi, beni ip kullanımına yöneltmeye yetti.

İp misinalar (ben genelde ipler diye tabir ederim), dışında silikon bazlı kaygan bir yapıya sahiptir. Bu kaygan yapının tam ismini bilmesem de bizim anne dantellerinden daha farklı ve hafif kaygan olduğunu bilmeyen yoktur. Bu kaygan silikon yapıyı korumak için de ipleri sararken suyla ıslatarak makine kafasına sarım yapılır. Hem de ip daha düzgün makine kafasına oturur. Avlarda makine kafasında ip çıkıntıları oluşup sinirimizi bozmaz. Bundan dolayı da makineye ip sararken ipi ıslatarak sararız. (Spin avcıları bu konuda eminim daha tecrübelidir ve eksiklerim varsa da düzeltsinler lütfen yorumda.) Aynı şekilde düğüm atarken de ıslatırız ki iplerde düğüm esnasındaki sürtünmede çok yüksek bir ısı oluştuğundan ip yanar ve düğüm çıt diye kopuverir.

İp sarımını yapmadan önce bir kaç fotoğraf çekerek sırasıyla sizlerle paylaşmak istedim. Böylece yeni başlayanlar için de yol gösterici olabilir.

Resim 1

Resim1 : Makine yuvasına öncelikle bir miktar mono misina takviye yapıyorum.

 

 

 

 

 

 

 

Resim 2

Resim2 : Makine kafasındaki misinanın ne kadar sarıldığını ve kırmızı alandan ipe ne kadar yer bırakıldığını görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Resim3

Resim3: Misinayı sardıktan sonra ipi, bir kaba bir miktar su doldurarak, ipi de içine koyarak sarıma geçiyorum. Misina ile ipi de güzel bir düğüm ile bağlamayı unutmayın. Bir kamış yardımı ile yada nasıl isterseniz makine kafasına hafif nemli olacak şekilde sarım yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Resim 4

Resim4: Makine yuvasına sardığım ip yuvanın dışına taşmayacak şekilde olmalı. Makine kafasına fazla sarım yaparsanız avlakta yapacağınız ilk atışta yahut bir kaç atış sonrasında makine kafasındaki ip boşalıp karışabilir. Bu durum da hem can sıkıcı hale gelip hem de sizi ipinizden edebilir.

 

 

 

 

 

 

Resim 5

Resim 5: Makineye sardığım ip ve son hali. Renk uyumu ile ve inceliği konusunda hoşuma giden farklı bir ip tercihinde bulundum. Biraz denedikten sonra kişisel değerlendirmemi de sitede bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. İp sarımının yanlış olması halinde makinede ip kusması, yahut ipte yanma gibi sorunların dışında daha farklı sorunlar da olabiliyor. Spin avcılarının daha çok tercihi olsa da LRF( Light Rock Fishing) avcılarının da hissiyatı yükseltmek ve dayanıklılık açısından tercih ettiklerini görüyorum. Zamanla ip fiyatlarının düşmesi ile ip tercihlerinin daha da artacağı düşüncesindeyim. Herkese iyi eğlenceler, bol trofeli avlar…

  1. bence çok faydalı bir yazı olmuş.genelde ip kullananlar sadece leader olarak kullanıyorlar benim gözlemlediğim kadarıyla.yada kulaktan dolma bilgilerle ipi komple makinaya sarıyorlar.Alt kısma mono misine sarıp dolgu yapma sonrasına da ip sarmak en iyi seçenek.Bilgi için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir