İp Kullanıcıları Dikkat! Önemli Konu

Sevgili hobidaşlar yaza girdiğimiz için bir uyarıyı yapmadan edemedim. Kullandığımız ipler pe yani polietilen olduğundan dolayı bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bunların neler olduğunu ve nasıl çözüm bulduğumu yazacağım. Tabi ki tecrübeli abilerimiz hobidaşlarımızın da yaşadığı sıkıntılar ve çözümlerini de mutlaka yoruma bekliyoruz. Ben de bildiklerimi kaleme almak istedim.

Yaz ayı sıcaklarında iplerde çürümeler yaşanır. Bu durumda genelde ip markası kötülenir çabuk yıprandığına dair başlıklar sosyal medyada açılır ve yeni ip alacaklar da bu durumdan ister istemez işkillenir. Ama kullanıcı olarak bilmeden yaptığımız bazı hatalar, iplerin çabuk çürümesine ve yıpranmasına sebep olur. Spectra ipler hariç. Ama spectra ipler de lrf sekmentinde üretilen görmediğim için hiç girmiyorum o konuya ve pe yani polietilene odaklanarak devam ediyorum.

Piyasadaki lrf sekmentinde üretilen çoğu ip markasını kullandım ve yaşanan sıkıntılar ve gözlemlediklerimi yazmaya başlıyorum.

Öncelikle polietilen ipler sıcağa gelmez. Bu ne demek? Polietilen malzemeden yapılan ipler yazın verimini kaybeder. İplerin dışındaki yumuşaklık hızla kaybolur. Dışındaki silikon kaplamayı kaybeden ipte deformasyon başlar. İpte kopmalar ve deformeler başlar. Bunun en büyük sebebi sıcak ve tuzdur. Tuzdan korunmanın en güzel yolu ip daha kurumadan makinenizi de ipi de (biraz ovalayarak) yıkamaktır. Bu sayede üstündeki tuzu atabilirsiniz. İpler sıcaktan da korunmalıdır. Av yaptıktan sonra güneşin altına konulmuş bir ip kendiliğinden çürümeye başlar. Bu yüzden makineyi de ipi de güneş görmeyen yere koymalısınız. İkinci bir husus da en çok yapılan hata şudur; kamış makine tüm ekipman arabada bırakılır. Arkadaşlar arabalar yazın 60 derece sıcağı görür. Belki bagajda güneş görmez ama sauna gibi olan araç içinde kalan ip çürür. Pe ipler aslında soğukta çok çok daha verimlidir. Bu yüzden yaz aylarında sıcak bölgelerde spinciler spectra ipler kullansa da lrf için üretilen ipler polietilen olmasından dolayı her av sonu yıkanıp, sıcakta tutmamak gerekir. Ekipmanları güneş görmeyen ve sıcağın altında haşlanmayacak bir yerde muhafaza ederseniz iplerinizi daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

Polietilen iplerin dışındaki silikonumsu ve kaygan yapı, yerini pütür pütür bir yapıya bırakmışsa ya ipi çürüttünüz ya güneş altında bırakıp yukarıda saydığım olaylardan birini yaptınız demektir.

Normal şartlarda bir ipi 150 metrenin ortasından bölüp 75 metresini bir sezon kullanırım. Sonraki sezona ise altta kalan üste gelecek şekilde çevirerek kullanıp iki sezonda 75 metre ip kullanabilirsiniz. Böylece 150 metrelik ipten 4 sezonluk verim alabilirsiniz. 150 metreyi dediğin şekilde kullandığınızda altta kalıp tuz tutan ip çürümez ve en kötü ihtimalle bile 75 metresini kurtarmış olursunuz.

75 metre ip yeterli mi?

Eğer ki spin yapmıyorsanız lrf ile jig bile atsam 75 metreyi kafadan boşaltacak atışları hiç yapamadım. Zaten jighead silikon kombinasyonunda 10 -20 metre arası atışlar yapılabileceğinden ve balığın kalama ile maksimum 30 metre daha gittiğini varsayarsak 75 metre ip bana göre yeterlidir.

Polietilen ipler dışındaki silikonumsu yapısıyla erimleri çok daha kaliteli hale getirir. Ama her gülün dikeni misali bu konuda da ipi dikkatli kullanırsanız hiçbir ipten sıkıntı yaşamazsınız. Genellikle iplerin tiftiklendiğini ve o markanın kötü olduğunu hemen hemen her ip markası için duyduğumu açıkça söyleyebilirim. Ama kullandığım iplerde bu yazdığım olaylara dikkat ettiğim için iplerde çürüme yaşamadım desem yeridir.

İnce iplerde çürüme daha hızlı oluyor!

Arkadaşlar en ince takımları kullandığımı ve 0.3 gr gibi 0.5gr gibi hafif gramajlarla çalıştığımı zaten beni tanıyanlar biliyordur. Bu gramları da ileri atabilmek için ipin de en incesini kullanmaya çalışıyorum. Bu konuda da 0.2 pe sunline, 0.1 pe momoi iplerine kadar incelttik takımları. Bulabileceğim en ince ipleri denedim. 0.06mm falan bu söylediğim iplerin yanında halat gibi kalıyor. Ama hedef balığıma göre 1-2 kg arası düğümde kuvvete dayanan ipler işimi fazlasıyla gördüğünden takımları incelttim. Ama ipler inceldikçe çürümeler daha hızlı görülmekte. Bu yazdıklarım ben gibi çok çok ince ip kullanıp da sürekli koptuğuna dair şikayet edenler içindi. Onlar daha dikkatli kullanmalılar. Çünkü mukavemeti zaten düşük olan ipler pe özelliklerini yitirdikçe çıtır çıtır kopmalar başlar. 1-2 ge jighead atarken bile kopmalar yaşarsınız. Bunun önüne geçmek için ipler kurumadan mutlaka ama mutlaka çeşme suyuyla (deniz suyuyla değil) yıkayın. İpin üzerinde tuz kalmasın ki pe ip yıpranmasın. Tuz tüm makine kamış ve ipin hatta herşeyin düşmanı. O yüzden ekipmanlarımızı korurken bu kritere dikkat edelim.

Polietilen iplerin ömrünü uzatmak tamamen sizin elinizde. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi size aktardım. Bunlara eklemek istediklerinizi yorumlar kısmında yazabilirsiniz.


Emin olun en çok şikayet edilen durum olan iplerde çürüme olayı, bu yukarıda yazdığım durumlardan kaynaklıdır. Lrf ipleri de zaten ince olduğundan kopmalar ve çürümeler daha hızlı olmaktadır. Dediğim gibi sıcağa karşı ve tuza karşı ipinizi korumaya özen gösterin. Özellikle bu yaz sıcakları bir numaralı kriter olduğunu buraya not edelim.

İpler çürümesin diye kalın alınan iplerde ise erim kaybı yaşanacağından mümkün olan en ince takımlara geçmenizin de verimi arttıracağını ama bu durumda da bazı sıkıntılar (ipin daha hızlı çürümesi vb) olacağını unutmayalım. Yalnız şu da bir gerçek ki her ipin de bir ömrü var. Biz elimizden geldiğince doğru kullansak da bir yerde ömrü bitecek. Ona da yapacak bişey henüz yok :))

İplerin belli bir ömrü var dedik. Bu ömrü de makinedeki yüzükten çıkıp tüm halkalardan geçişinde ve balık boyuna yada atılan gramaja göre de tüm sezon boyunca ister istemez baskı ile ipin deformesine sebep olmakta. Hatta bazen rengi de solmakta. Bunun için de bebek yağı ile ipin yağlanması önerilmekte. Ben de bu yöntemi kullandığımı ve ipin çürümesini biraz daha azalttığını yani ömrünü biraz daha uzattığını gördüm. Bunu hızlıca anlatayım. Bebek yağı tuzlu suyu tutmuyor. Ve tuzlu suda ipten kendini atmıyor. En güzel tarafı da yapışmıyor. Yani atış esnasında makine kafasına ip yapışmıyor yağdan dolayı. Makinede kuru halde olan makine kafasındaki ipe çok az miktarda bebek yağını döküp işaret parmağımla ovarak yediriyorum. Eğer ki çok sıkmışsanız bir peçete ile silebilirsiniz. Sonrasında ise kurumaya bırakıyorsunuz. Hepsi bu kadar. Bunu her av sonrasında yapanlar da var fakat ben bunu iki haftada bir gibi tekrarlıyorum. İpin ömrünü biraz daha uzattığını düşünüyorum. Özellikle spinci abilerimizden gördüğüm ve faydalı olduğunu düşünerek yaptığım bir yöntemdi ve ipin bu yağdan sonra daha iyi erim sağladığını renginin bile kendine geldiğini, makineden rahat boşalım yaptığını göreceksiniz.

İp deformasyonu ve çürümeler hakkında şimdilik yazacaklarım bu kadar. Sizler de bu konuda edindiğiniz tecrübeleri bizlerle paylaşıp lrf olta ailesine ve tüm lrfcilere destek olabilirsiniz. Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

Hoşçakalın…